Jak vylepšit PC - upgrade

20. leden 2020 Autor: Bronislav

   

I když se počítače již staly spotřebním zbožím, tak i přesto mnoho uživatelů provádí jejich upgrade. U stolních počítačů často formou výměny celé platformy (základní deska, procesor, paměti) nebo třeba jen výměnou grafické karty za výkonnější. Majitelé notebooků si často pořizují rychlejší disk.

Počítač lze vylepšit v mnoha dalších ohledech. Jak po stránce softwarové, tak po stránce hardwarové. Možnostem, jak vylepšit počítač po stránce softwarové je věnován článek: Jak zrychlit PC.
Tady se bude věnovat pouze možnostem po stránce hardwarové, tedy výměnou komponent za výkonnější: Výběr komponent. Jaké máte v současné době v PC komponenty, si můžete zjistit pomocí návodu: Jak zjistit z jakých komponent se počítač skládá – konfigurace PC a jejich výkon: Jak zjistit výkon počítače.

Než se může člověk pustit do nějakého vylepšování, musí také vědět, kam se který komponent připojuje a k čemu v počítači slouží: Jak složit počítač - Z čeho se skládá počítač nebo Z čeho se skládá notebook, aby byly po upgrade splněny jeho očekávání.
U notebooků se většinou jen přidávají nebo mění RAM a HDD: Jak přidat/vyměnit disk v notebooku, neboť k těm je také většinou snadný přístup: Jak rozebrat notebook. CPU a i GPU (ve formě přídavné karty) lze také vyměnit, ale z důvodu rentability se to většinou neprovádí. To je daň za mobilitu.

Před nákupem je nutno se také ujistit, že si pořizujeme kompatibilní kus s naším hardwarem (dále v návodě vysvětleno). Z tohoto hlediska je tedy jednodušší si složit nový stolní počítač, neboť si můžeme zakoupit komponenty podle některého předpřipraveného seznamu: Doporučené sestavy, kde jsou komponenty vzájemně kompatibilní.



HDD/SSD

Tedy když víme, k čemu který komponent v PC slouží, tak již nám je jasné, že například pořízení SSD nám nijak nezvýší například ve hrách plynulost hry. Rychlost načítání lokací ano, ale nenavýší dosahovaný FPS - počet snímků za vteřinu.
Pokud se rozhodnete vyměnit systémový disk za rychlejší/větší: Jak přidat/vyměnit disk v notebooku nebo Jak přidat disk do stolního počítače, aby nám svižněji běžel operační systém, tak ani většinou není nutné systém reinstalovat: Jak reinstalovat Windows , můžete klonovat: Jak klonovat disk.



RAM

Představa, že když navýším ve svém PC kapacitu RAM na dvojnásobek, tak že bude vše dvakrát rychlejší, je také chybná. Jak je podrobněji vysvětleno v návodu: Jak zrychlit PC. Můžeme sledovat ve Správci úloh, kolik využíváme RAM nyní.
Pokud máte například 8GB a s žádným programem, aplikací, hrou ... ji nezaplníte, tak co se stane, když si dokoupíte dalších 8GB? Nestane se vůbec nic, neboť již před navýšením jste nechávali například 2GB ladem, tak po navýšení bude nevyužito 10GB. Pokud ale Váš operační systém provádí stránkování na disk, je pořízení více RAM na místě.
Zda již Váš operační systém provádí stránkování na disk, můžete jednoduše zjistit tak, že vypnete stránkování: Jak uvolnit místo na disku - Vypnutí stránkování. Pokud již operační systém při nějaké činnosti stránkování provádí, upozorní Vás, že je vypnuté stránkování a že jej nemůže provádět. Pokud se nic dít nebude, máte RAM dostatek.

Jestliže máte 32bitovou verzi operačního systému, tak ten umí adresovat jen cca 4GB. Tedy v případě, že chcete využívat více paměti, musíte přejít na 64bitovou verzi. Přechod je možný pouze čistou instalací: Jak reinstalovat Windows. Podrobněji: Jak přejít z 32-bitových Windows na 64-bitové Windows.



GPU

Při pořizování výkonnější GPU si musíme dát pozor na to, abychom nepořídili zbytečně výkonnou grafickou kartu. Jestliže není v sestavě odpovídající CPU tak bude docházet tzv. "bottleneck efektu" (hrdlo lahve), kdy CPU pojede na 100%, ale GPU bude využita třeba jen z poloviny. Záleží na konkrétní aplikaci (hře), rozlišení Vašeho monitoru, atd...
Tedy zbytečně utratíte peníze za výkonnou GPU. A jakou tedy pořídit maximálně výkonnou grafickou kartu? Jakou nejlépe GPU k Vašemu CPU zjistíte, když do vyhledávače Googlu zadáte název Vašeho CPU a připíšete "max gpu". Například: Intel Core i3-6100 max gpu. Jestliže jste měli dosud GPU bez přídavného napájení a chcete si pořídit novou, která má ale přídavné napájení. Ujistěte se, že máte odpovídající konektory na PSU. A také, že PSU bude stačit výkonově.

Před výměnou GPU je vhodné odinstalovat její ovladač: Odinstalování ovladače. Nové GPU pak po připojení do sestavy adekvátní nainstalovat: Jak vyhledat, stáhnout a nainstalovat ovladače.



CPU

Jaký CPU? Výpočetního výkonu není nikdy dost, takže co nejvýkonnější. U CPU jste limitování podle toho, jaký lze osadit do Vaší základní desky. Zjistíte třeba v manuálu od základní desky: Jak vyhledat a stáhnout manuál, ale lépe aktuální stav na stránkách výrobce: K rychlému vyhledání můžete použít Google. Vepíšete do něj název Vaší základní desky a připíšete CPU support. Například: p8z77-m pro cpu support. A na stránkách výrobce si přečtete, jaké procesory a s jakou verzí BIOSu je můžete osadit: supported CPUs for this motherboard:

Jak vylepšit PC - upgrade

Také totiž záleží na verzi BIOSu v základní desce. Jestliže vyžaduje procesor, který si chcete koupit, vyšší verzi, než máte v základní desce, tak budete muset většinou předem aktualizovat BIOS: Jak aktualizovat BIOS - Update.

Nutno také počítat s tím, že pokud si pořídíte nějaký výkonnější, bude třeba také osadit odpovídající chladič CPU. S obyčejným BOX chladičem byste jej nemuseli uchladit: Přehled doporučených teplot komponent.



PSU

Výkonnější zdroj si uživatelé většinou pořizují, když si například pořídí GPU s větší spotřebou a stávající by nebyl schopen dodat dostatečný el. výkon. Pokud přidáte do PC jen disk, tak ty mají spotřebu jenom jednotky W, tedy kvůli diskům výkonnější PSU pořizovat netřeba. Některé zdroje na trhu mají opravdu tristní až nebezpečnou "kvalitu". Je tedy vhodné si pořídit PSU dobré značky. Více: Doporučené sestavy - Výběr komponent. Proto také některé e-shopy uvádějí, že potřebujete ke grafické kartě 500W zdroj, i když stačí 400W. Nemohou totiž vědět, který zdroj si koupíte. Nekvalitní nezvládají totiž dodat specifikovaný výkon. Jak se říká: "Papír snese všechno", ale skutek utek.

Příklad: Jestliže má CPU maximální spotřebu (TPU) 100W. GPU 150W. Tak Vám stačí 400W zdroj. Na ostatní komponenty v (standartní) sestavě se totiž počítá se cca 150W.
Ovšem aby Vám opravdu stačil 400W zdroj, tak musí být kvalitní (např. značka Seasonic).

Samozřejmě si můžete pořídit výkonnější zdroj, než potřebujete. Ničemu to nevadí. Alespoň budete mít rezervu pro případ, kdybyste si někdy v budoucnu pořídili například GPU s větší spotřebou.



MB

Jak již bylo uvedeno, tak pří výběru komponent musíme dát pozor na to, aby nám vůbec šly do stávající konfigurace fyzicky zapojit. Tedy si musíme pořídit správný, kompatibilní typ: Jak zjistit z jakých komponent se počítač skládá – konfigurace PC.
A i když toto dodržíme, tak se může klidně stát, že nebude kompatibilní po softwarové stránce. Tedy například připojíme novou grafickou kartu a ona nebude s naší základní deskou vůbec pracovat. Bohužel existují různí výrobci komponent a ne vždy všechny spolu spolupracují (v některých případech pomůže aktualizace BIOSu: Jak aktualizovat BIOS - Update). Toto se děje většinou, když je mezi jednotlivými komponenty větší věkový rozdíl. Tedy dopředu nelze nic zaručit a možno ověřit až metodou pokus/omyl. (Trochu lepší pravděpodobnost máme, když k základní desce pořídíme grafickou kartu od stejného výrobce.) Prostě různé kombinace hardware můžou přinést různý výsledek. Učinit tedy závěr, že grafická karta je vadná, když nefunguje v jedné sestavě, by byl chybný. V jiné kombinaci komponent může sloužit spolehlivě.
Tedy tento fakt nutno vzít při nákupu pozor, abychom mohli v případě nekompatibility komponent tento komponent vrátit nebo alespoň vyměnit za jiný. Ideálně poproste prodejce, ať Vám poradí při výběru. Pokud pak nastanou potíže, prodejce by měl být více ochoten situaci řešit, když už jste mu sdělili svou konfiguraci: Jak zjistit z jakých komponent se počítač skládá – konfigurace PC a on Vám doporučil nekompatibilní komponent.
Pokud nám i ten nejvýkonnější CPU, který je určen pro naši základní desku, výkonově nestačí, je čas na pořízení nové celé platformy - základní deska, procesor, paměti. (Pokud se mění základní deska za jinou než identickou, je většinou potřeba nainstalovat systém na disk znovu: Jak reinstalovat Windows.) Případně rovnou celý nový stolní počítač: Doporučené sestavy.






Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody