Doporučené sestavy - Leden 2023

   
Doporučené sestavy

1. Výběr komponent

Otestovat veškeré PC komponenty nebo nastudovat veškeré uveřejněné recenze komponent není v silách nikoho. Zde uveřejněné PC sestavy jsou navrženy podle mých vlastních zkušeností s PC komponenty a informací získaných z informačních zdrojů, které sleduji. Také tedy načerpejte tolik informací, kolik Vám povinnosti umožní a pak se podle svých priorit rozhodněte pro svou ideální PC sestavu.

Zajímá Vás, jaký hardware potřebujete? Vložte do vyhledávače google název programu, hry či aplikace. Například Archicad a připište system recommended requirements případně recommended hardware. Bude Vám doporučen hardware, který doporučují sami vývojáři programu.

Recenze PC komponent lze nastudovat na portálech: TechReport, Techpowerup, HardwareCanucks, Guru3d, TomsHardware, TweakTown, Softpedia, VideoCardz, PassMark ... i českých portálech: PCTuning, SvětHardware, ExtraHardware, DDWorld, ... a tudiž do sestav je vhodné zařadit jen ty, které v testech obstály nejlépe a ve svých kategoriích obsadily nejvyšší příčky v poměru cena/výkon.

Pokud splní Vaše požadavky na osazené komponenty některá sériově vyráběná PC sestava, možno pořídit ji:

Vyplatí se také navštívit diskuzní fóra o PC sestavách. Mohu doporučit:
Pc.poradna.net, Pc-help.cz, Forum.zive.cz, Forum.pctuning.cz, Forum.cnews.cz

Doporučuji také prostudovat návrhy sestav na portálech:
PCtuning - Doporučené herní PC sestavy nižší a střední třídy – zima 2019
PCtuning - Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy – zima 2020
DDWorld - Průvodce výběrem správného Počítače a Hardwaru
SvetHardware - Doporučené PC sestavy

Napovědět mohou také zkušenosti majitelů, kteří již komponent vlastní:
Amazon, Heureka, Alza, CZC

K získání rychlého přehledu o přibližném výkonu daného komponentu můžete využít stránek passmark.com. Do vyhledávače google napište název komponentu, například Intel Core i5 6500 a připište passmark: Intel Core i5-6500 passmark. Zjistíte, jak si stojí procesor Core i5 6500 v tomto benchmarku oproti například procesoru G2020. Obdobně můžete srovnat grafické karty, pevné disky a operační paměti.
Pokud máte například ve svém starším počítači procesor E8400 a chcete vědět, o kolik si polepšíte, když si zakoupíte například I5 6600K, zavítejte na stránky anandtech.com. Po vyplnění se Vám zobrazí přehledného srovnání v několika benchmarks. Obdobné srovnání grafických karet nabízí také portál gpuboss.com.
Jestliže se stále nemůžete rozhodnout zda do své sestavy zvolit například ten či onen procesor, vložte do vyhledávače google jejich názvy a mezi ně připište zkratku vs (versus): AMD FX-6300 vs i3 4330. Podle zjištěných informací a vašich preferencí se již budete schopni rozhodnout.

Samozřejmě ještě budete potřebovat monitor. Informace o správném výběru pro Vaše potřeby nastudujte například na stránkách: Pcmag, Reviews.cnet, Pcpro




Reklama



Základní desky

ASUS_P8Z77-M_PRO

Základní desky není nutné vybírat z těch nejdražších modelů. Pokud si ale pořídíte jednu z nejlevnějších, nesmí Vás překvapit některá omezeními. Může mít podporu jen nižších rychlostí. Deska bude mít méně pozic například pro operační paměti, disky a další přídavné komponenty. Nepřipojíte k ní všechna zařízení přes USB porty, protože jich bude mít nedostatek. U nejlevnějších desek ještě stále chybí rychlejší standard USB 3.2 případně slot M.2 pro SSD.
Základní deska by měla mít hodnotu přibližně 15% z celkové hodnoty sestavy. Není nutné si pořídit základní desku s nejlepší výbavou, ale měla by korespondovat s hodnotou ostatních komponent v sestavě použitých.
Doporučit můžeme desky značek ASUS a MSI.

Recenze základních desek: Techpowerup, TomsHardware, Guru3d, TweakTown



Procesory

Intel

Dle testů: Intel Pentium G4500 vs. Intel Core i5-6600K v nových hrách - lze hrát hry i s velmi levným INTEL Pentium G4500. Výkonnější grafické karty jsou samozřejmě limitovány, ale nižší herní mainstream tento procesor pokryje. U středně drahých sestav se často vyplatí sáhnout po i3 a i5 procesorech.

Na rozdíl od výběru grafické karty (každou grafiku kartu můžeme použít v každé běžné AMD/Intel sestavě za stejných podmínek) musíme zohlednit fakt, že ne každý procesor můžeme osadit do stejné PC sestavy. Součástí výběru procesoru je tedy také výběr základní desky. Nebudeme brát v potaz, že v budoucnu lze využít kompatibility starších desek a osadit některý výkonnější model. Takovýto upgrade totiž provádí jen velmi málo uživatelů. Většina mění procesor současně se základní deskou. Tedy při výběru procesoru je nutné také zohlednit cenu základní desky.

U procesorů není jádro, jako jádro. Procesory se totiž mohou výrazně lišit architekturou. Například AMD FX a AMD Trinity procesory s architekturou Bulldozer a PileDriver jsou stavěné jinak, než předchozí modely. Zatímco Intel navazuje u některých procesorů na jedno fyzické jádro dvě výpočetní vlákna, AMD má v 1 modulu, který lze chápat jako jádro, dvě fyzická menší jádra, ale tedy také fyzicky 2 vlákna. Efektivita využití té či oné konstrukce samozřejmě záleží na programech.

Nelze opomenou také instrukce. Procesory AMD i Intel mají sady instrukcí. S novými generacemi procesorů přicházejí také nové instrukce, které zvyšují výkon v programech. Ne všechny procesory tyto nové instrukce mají, zejména starší modely nebo slabší modely jimi vybavené nejsou a v nových verzích i běžných aplikací, tak mohou ztrácet i desítky procent výkonu na aktuální nové modely, které tyto nové instrukce již mají.

Recenze a testy procesorů: Techpowerup, CPUBenchmark, Guru3d, TomsHardware, TweakTown



Chladiče

Gelid Solution Tranquillo

Můžete ušetřit a postavit počítač i s použitím chladiče dodávaného výrobcem. Pokud chcete tichý počítač a nechcete se spokojit s boxovaným chladičem, doporučujeme koupit:
Pro slabší sestavy na platformě AMD se slabšími CPU se hodí Arctic Arctic Freezer 7 Pro Rev.2. K patici AM2/3 se vyplatí i levný Fera 2 od SilentiumPC, jelikož verze Arctic Cooling Freezer Pro 7 Rev. 2 nejde většinou na socketech AM2 a AM3 vhodně otočit - fouká buď do grafiky, nebo do zdroje a ne do outake ventilátoru.
Pro silnější CPU jsme zvolili Gelid Solution Tranquillo, který se stal již bestsellerem. Nová revize odstraňuje jediný dřívější neduh - nevhodnost na patice AM3 kvůli nemožnosti otočení o 90° do odsávacího ventilátoru, a tím se stává naprosto univerzálním řešením.
Enermax ETS-T40 dosahuje také výborných výsledků, ale za cenu vyšší o 30 %. Pro fajnšmekry zůstávají etalonem chladiče značky Noctua.


Recenze a testy chladičů: Techpowerup, Guru3d, TomsHardware




Reklama


Grafické karty

V některých případech je výhodnější pořídit grafickou kartu od AMD jindy NVIDIA (v závislosti na používaných programech). Často jsou grafické karty obou výrobců srovnatelné a jde spíše o sympatie ke značce. Rozdíly bývají v různých verzích stejných karet od všemožných výrobců: ASUS, SAPPHIRE, MSI, GAINWARD, GIGABYTE... Rozdíly bývají hlavně v osazených chladičích a výbavě.

Momentálně například grafické karty od výrobce NVIDIA mají nižší spotřebu a tedy i nižší produkci tepla a často i hluku. Konkurenční AMD ma vyšší spotřebu tedy produkci tepla a hluku, ale často ve vyšších rozlišeních podávají lepší výkon. A to vše v přibližně stejně vysokých pořizovacích nákladech. Záleží tedy na preferencích každého zákazníka, co vybere.

Při výběru grafické karty se nesmíme zlákat uváděnou hodnotou kapacity paměti: 8GB. U slabších grafických karet nám to k většímu výkonu stejně nepomůže. (U výkonnějších grafických karet je hodnota 8GB optimální.)
Také je třeba dát pozor na to, jaký typ pamětí byl použit: DDR3 nebo rychlejší DDR5. Raději zvolit 1GB DDR5 než 2GB DDR3.
Nelze také opomenout, jakou datovou sběrnici karta používá: 128, 256, 384 bit. Nízká propustnost může být pro kartu limitujícím faktorem.


Recenze a testy grafických karet: VideoCardz, Techpowerup, Guru3d, TomsHardware, TweakTown



Operační paměti

Crucial Ballistix Sport 16GB

Nebudeme doporučovat zbytečně drahé operační paměti, protože jejich vliv na celkový výkon sestavy je relativně zanedbatelný. (Vyjma případů, kdy je používáno integrované grafické jádro v procesoru.)
Obvyklé doporučení je 8 - 16 GB operační paměti o rychlosti 1333 - 1600 MHz. U DDR3 pamětí doporučujeme držet voltáž na 1,5V. Správné napětí dle JEDEC "přivítá" hlavně paměťový řadič v CPU, který vlivem vysokého napětí neodejde v nečekaném okamžiku.

Novější procesory Intel SKYLAKE sice podporují jak nové DDR4 paměti (1,2V), tak starší DDR3 (1,5V), ale jen ty formátu DDR3L, tedy pamětí s nižším napětím maximálně 1,35V. Doporučuje se tedy u novějších počítačů se SKYLAKE použít paměti DDR4 1,2V.

Na rozšíření standardu DDR5 si ještě budeme muset chvíli počkat.


Recenze a testy operačních pamětí: Techpowerup, Guru3d, TomsHardware, TweakTown


Pevné disky

ssd

Dá se říci, že co člověk, to názor na pevné disky. Osobně dáváme Western Digital Blue do levných sestav. Výborných výsledků dosahují i nové Seagate 7200.12 s 1TB plotnami (ovšem mají větší poruchovost). WD Green se hodí jen jako pasivní úložiště dat - rozhodně to není pravé řešení třeba pro instalování her nebo pro jakékoliv aktivnější využití.
Vzhledem k tomu, že disky jsou obvykle nejpomalejší součástí PC, nevidíme důvod, proč si i do domácí sestavy nedopřát třeba rychlý WD Black, velmi rychlý WD Velociraptor nebo extremně rychlý SSD. U Blacku a Velociraptoru ale počítejte se slyšitelným zvukem posunu hlaviček.

Ideální tedy je mít alespoň dva disky. Black, Velociraptor nebo SSD na systém a aplikace.
Pro data HDD WD Blue nebo Seagate Desktop HDD.
(WD Green na zálohy vašich dat: Jak a kam zálohovat data)

Pokud základní deska disponuje slotem M.2, je vhodné pořídit SSD tohoto typu. Jen je třeba dát pozor na softwarovou kompatibilitu.

Recenze a testy pevných disků: Techpowerup, Guru3d, TomsHardware, TweakTown


Zvuková karta

Creative Sound Blaster X-Fi

Většina lidí si vystačí i s integrovanou zvukovou kartou, avšak přechod na separátní zvukovou kartu představuje při analogovém přenosu markantní zlepšení v kvalitě zvuku - zejména dojde k poklesu šumu. Rozdíl je výrazný i na slušnějších PC reproduktorech. Do herních sestav doporučume kvůli podpoře Creative X-Fi, pro levné a čisté nahrávání není špatný ASUS Xonar DX, velice kvalitně vypadá i nový Creative X-Fi Titanium HD. Ve vyšší třídě je pak obvyklou volbou M-Audio.


Recenze a testy zvukových karet: Guru3d



Zdroje

Seasonic SS 500ET

Napájecí zdroje jsou často opomíjeny a podceňovány. Musíme si ale uvědomit, že když třeba spustíme hru, stoupne nárazově spotřeba třeba i o 150 - 200 Wattů, což na zdroje klade značné nároky. Zdroj s vyšší efektivitou nejen ušetří pár zanedbatelných korun za elektřinu, ale bude pravděpodobně i tišší, jelikož se bude méně zahřívat a hlavně po čase nezačne při náhlých zatíženích shazovat sestavy kvůli velkým výkyvům na větvích.
Při výběru zdroje tedy dávejte pouze pozor na značku a vybírejte z těch kvalitnějších. Ve většině sestav jsou použity zdroje od Seasonicu, jelikož s nimi máme velice dobré zkušenosti a i v recenzích si vedou více než dobře. Těší se velmi dobrému poměru cena/výkon a také kvalita zpracování jednotlivých modelů nekolísá jako například u jiných výrobců. Levné, slušné 300 – 500 W se dají ještě doporučit i Chieftecy a Corsairy (mimo řady VS).


Recenze a testy zdrojů: Techpowerup, Guru3d


Skříně

My máme v oblibě tyto 4 skříně v rozpětí 900,-Kč až 2500,- Kč. A nejen my. I po světě sklidily v recenzích řadu ocenění.

Cooler Master Elite 370

Cooler Master N300

Cooler Master Force 500 černá

Cooler Master CM Force 500

Zalman Z9 NEO PLUS Black

Zalman Z9 NEO PLUS Black

Fractal Design Define R5

Fractal Design Define R6

Naše doporučení už znáte, ale samozřejmě si můžete vybrat skříň podle svých požadavků na výbavu, estetického cítění a vkusu. Je třeba ovšem přihlédnout i k tomu, jaké komponenty budou ve skříni umístěny. Dát velmi výkonné komponenty například do skříně za 600Kč, která neumožňuje montáž chladících ventilátorů není vhodné. Jednak bude docházet v důsledku nedostatečného chlazení k jejich přehřívání a v případě umístění výkonného chladiče na procesor, by nemusel jít třeba ani nasadit boční kryt. Je třeba zachovat vyváženost sestavy. Asi tak jako není vhodné umístit motor z Ferrari do podvozku Fábie. Ano může tam fungovat, ale dobrý nápad to opravdu není.

Nezapomeňte vybírat skříň tak, aby pasovala rozměry na vaši základní desku. Na Micro-ATX desku pořiďte Mini Tower nebo Midi Tower. Na ATX desku pořiďte Midi Tower. Na EATX desku kupte skříň, aby se tam vaše deska vešla. Vždy platí, že menší desku do větší skříně osadíte, avšak naopak nikoli.

Na portálu Heuréka mají také svůj seznam skříní podle oblíbenosti. Taktedy vybírejte.

Recenze a testy skříní: Techpowerup, Guru3d, TomsHardware, TweakTown




Operační systémy

Nelze také zapomenout na poslední "komponent", bez kterého nelze provozovat počítačovou sestavu a to operační systém.


Windows 11

Jsou-li k dispozici na stránkách výrobce odladěné ovladače pro veškerý použitý hardware, možno do sestavy již použít tento nejnovější operační systém od Microsoftu. V ostatní případech nedoporučuji zatím do sestavy pořizovat tento ještě částečně na dětské nemoci trpící operační systém.


Windows 10

Většina výrobců hardware již poskytuje odladěné ovladače pro tento operační systém, tedy možno zvolit do sestavy Windows 10. Pro úplnou jistotu ale i tak raději předem ověřit na stránkách výrobce hardware.

Klady:

Zápory:




Windows 7

Kdo preferuje známé prostředí operačního systému, vybere si do své sestavy Windows 7.

Klady:

Zápory:



Operační systém Windows 8.1 volíme pouze pokud nelze v PC použít Windows 10.

Při výběru také můžete zvážit, zda nevyberete volně šiřitelný operační systém Linux.




Pro zajímavost: Graf znázorňuje zastoupení jednotlivých operačních systémů na desktopu k červenci 2017 dle statistik Netmarketshare.com. Kde také můžeme zjistit aktuální stav k dnešnímu dni. Ano, již bude mít drtivou převahu Windows 10: Netmarketshare Windows version.




Na závěr také zvažte, kam budete zálohovat svoje data: Jak a kam zálohovat data. Investice například do externího disku na zálohy Vám může v budoucnu ušetřit mnoho starostí.

Trh s PC komponenty se vyvíjí velice rychle.
Nové komponenty přicházejí na trh každý den: Novinky - Leden 2023.


Další kapitola Další





Reklama


© 2012 - 2024   Počítačové Tipy Kupka - Těrlicko | Hlavní stránka | Kontakt | Mapa webu