Doporučené sestavy - Leden 2023

   
Doporučené sestavy

12. Doporučené programy ZDARMA

Pro kvalitní softwarovou výbavu počítače není nutné kupovat programy za vysoké ceny. Stačí se porozhlédnout. Existuje spousta alternativ, které stejně poslouží a navíc jsou zdarma. Pro většinu běžně prováděných činností na PC totiž existují programy, které jsou zcela zdarma a mnohdy jsou silným konkurentem komerčních aplikací. Řeč bude pouze o programech pro operační systém Windows, který používá drtivá většina uživatelů.
Odkazy vedou na portál Slunečnice, kde jsou základní informace o programech v češtině. Tam také naleznete na kartě programu jeho domovskou webovou stránku. Stahovat doporučuji právě z domovské stránky programu. Portál Slunečnice totiž v některých případech přibaluje k programům různé nechtěné doplňky navíc (Seznam Lištička ap.).
Kdo chce provést hromadnou instalaci, může využít Ninite.


Prohlížeče internetu

Doporučené programy zdarma

Využít můžete nejen řešení od Microsoftu Internet Explorer/Edge, ale také všestranný prohlížeč Mozilla Firefox či jedničku na trhu Google Chrome. Za povšimnutí stojí i Opera, která je velmi rychlá a má oddělené zásuvné moduly pro snížení rizika pádů. Potěší také možnost aktivace VPN.
A pokud byste chtěli mít dva browsery v jednom a navíc s 10GB cloudovým úložištěm, zkuste Maxthon. Jako vykreslovací jádro používá to z Internet Exploreru či to z Chrome.

Recenze prohlížečů internetu: Toptenreviews.comKancelářské programy

Doporučené programy zdarma

Microsoft Office není jediným programem pro tvorbu a prohlížení textu, tabulek, grafů, prezentací či kreslení. Jsou tu i konkurenční řešení, za která nemusíte platit. Tak například OpenOffice.org nebo LibreOffice, případně EasyOffice nabízejí podobné funkce a vycházejí z jednoho řešení. Můžete využít i on-line služby Zoho.com či Google dokumenty.

Pro čtení dokumentů v PDF nesmí chybět PDF Reader. Zmiňme i PDFCreator, který po instalaci vytváří PDF pomalu z jakékoliv aplikace (pokud z ní lze tisknout). V systému se totiž tváří jako běžná tiskárna.Komunikátory

Doporučené programy zdarma

Psát zprávy, vést hovory či videohovory a to nejen s lidmi u PC a smartphonů s připojením na internet, ale také bez internetu přímo na mobil. Tak toto nabízí Skype, který nyní patří do portfolia společnosti Microsoft. U nás je také hodně populární klient ICQ, který navíc na mobily umí posílat zdarma SMS.
Reklama

Přehrávače hudby a videí

Doporučené programy zdarma

Chcete-li poslouchat hudbu na PC či přehrávat videosoubory, pak není nutné instalovat různé softwarové přehrávače, filtry pro spuštění videa a zobrazovač titulků. Stačí pouze jeden program. Pořiďte si například Media Player Classic Home Cinema a máte vystaráno. Je obdobou klasického Windows Media Playeru s možností zobrazovat obrázky, přehrávat hudbu a filmy na DVD-Video a Blu-ray discích a soubory AVI, MKV, MPEG, RealMedia, Quick Time a desítky dalších. Konkurentem je povedený VLC Media Player. Umí to samé jako předchozí program a navíc ho lze použít i pro vytvoření stream serveru, třeba pro vysílání vlastní televize či rádia.
Úpravy fotografií

Doporučené programy zdarma

Existuje celá řada zdarma dostupných programů pro prohlížení a nenáročnou editaci fotografií. Dokážou odstranit jev červených očí, zmenšit fotografii, oříznout ji, natočit či vylepšit barvy, kontrast a jas. Zkusit můžete XnView, IrfanView anebo například Picasu od Google, která umí označit obličeje u osob, díky čemuž se vám budou fotografie s konkrétní tváří hledat lépe.

Pokud byste zatoužili po detailnější úpravě, můžete zkusit upravenou verzi českého programu Zoner Photo Studio, avšak oproti placené variantě neobsahuje některé funkce a navíc není v češtině. Pro detailnější práci s grafikou doporučujeme Paint.NET. Za zmínku jistě stojí i legendární GIMP.

Kdo má odpovídající hardwarové vybavení a nebudou mu stačit zmíněné programy, šáhne po placeném evergreenu Photoshop od Adobe.
Úpravy videí

Doporučené programy zdarma

Pro základní střih a editaci videa naprosto postačuje například produkt přímo od Microsoftu Windows Movie Maker. Zjednodušenou obdobou oblíbeného placeného programu Pinnacle Studio je VideoSpin. Program umožňuje základní úpravy a střih videa i tvorbu slideshow z digitálních fotografií. Jeho největším omezením je nemožnost stahovat video přímo z kamery, program tedy pracuje pouze s video soubory na disku počítače. Rovněž úprava audia je omezena jen na nejnutnější úkony a DVD s ním také nevypálíte. Na sestříhání, vložení titulků, hudby na pozadí a komentáře ale plně dostačuje. Absence grabování videa z kamery a vypalování DVD lze bez problémů nahradit jinými aplikacemi.

Kdo to myslí se střihem videa vážněji, poohlédne se po placeném Pinnacle Studio či Sony Vegas. Profesionálové využijí Premiere Pro od Adobe.
ReklamaPráce se soubory

Doporučené programy zdarma

Pracovat se soubory lze v Průzkumníku Windows, avšak mnohem lepší je využít služeb některého ze speciálních dvoupanelových správců souborů. Total Commander je jedním takovým (je distribuován jako shareware, ale zůstává funkční i po uplynutí zkušební doby) jako další můžeme zmínit Unreal Commander či dokonce až čtyřpanelový Q-Dir.
E-mailoví klienti

Doporučené programy zdarma

Elektronickou poštu lze vyřídit přímo z webového rozhraní e-mailové služby, ale pokud raději dáváte přednost pohodlí, potom využijte jednoho z klientů. Mezi špičku v oboru patří Mozilla Thunderbird a také český eM Client. Placený Microsoft Outlook má tedy velmi schopnou konkurenci. Po přechodu na e-mailového klienta pamatujte, že vaše e-maily již nemusí být umístěné na serveru poskytovatele, ale na vašem pevném disku. V případě reinstalace systému tedy nezapomeňte zálohovat i vaši poštu.
Archivace

Doporučené programy zdarma

I přestože ve Windows je integrován i komprimační program, nenabízí pokročilé funkce. Proto doporučujeme nainstalovat specialistu jménem 7-Zip, který pracuje se všemi nejznámějšími komprimačními archívy. Alternativou může být také velmi povedený Winrar. Ten je sice distribuován jako shareware, ale zůstává funkční i po uplynutí zkušební doby.
Vypalování

Doporučené programy zdarma

Vypalování na optické placky je sice na ústupu, ale je dobré nějaký software přece jen mít. Zde jednoznačně můžeme doporučit CDBurneXP Pro, který je nejen v češtině, ale vypaluje na CD-R/RW, DVD+R/RW, DVD-R/RW, DVD-RAM, Blu-ray a HD DVD. Velmi povedený program také v češtině a zdarma na vypalování nejrůznějších formátů je Ashampoo Burning Studio Free.

Kompletní balíky Nero Platinum Multimedia Suite či Ashampoo Burning Studio poskytují mnoho pokročilejších funkcí, ale ty jsou již placené.
Doplňky pro operační systém

Doporučené programy zdarma

Nesmíme zapomenout i na ty, které použijete jen příležitostně, ale i na ty, které nejsou na popředí moc vidět, ale na druhou stranu vykonají hodně práce na pozadí, přestože o tom nevíte. Flash Player je nutný pro spouštění flashů.
Dále možná využijete balíček Microsoft .NET Framework nutný ke spuštění aplikací vyvinutých pro prostředí Microsoft .NET a soubor programátorských rozhraní DirectX potřebných pro běh moderních aplikací.
Kdo potřebuje spouštět aplikace napsané v Javě, nainstaluje si i ji.

Antivirové programy

Doporučené programy zdarma

Který antivirový program je pro Vás vhodný si přečtěte v článku:
Který antivirový program vybrat - jak nepustit viry do počítače.

Na počítači mějte nainstalován vždy pouze jeden klasický antivirový program. Pokud chcete vyzkoušet jiný, nejdříve starý odinstalujte. Stejně jako dva kohouti na jednom smetišti tak i dva antivirové programy na jednom počítači působí potíže.

Pro občasnou kontrolu proti Spyware a Adware, proti kterým nejsou klasické antivirové programy příliš účinné, doporučuji počítač občas oskenovat programy Malwarebytes nebo Adwcleaner.

Předchozí Předchozí kapitola

Reklama© 2012 - 2024   Počítačové Tipy Kupka - Těrlicko | Hlavní stránka | Kontakt | Mapa webu