Data (fotografie, dokumenty), o které nechcete přijít, mějte v jednom okamžiku minimálně na dvou úložištích (v počítači a například na externím disku). Pevný disk ve Vašem počítači má totiž jen omezenou životnost (stejně jako externí disk nebo flash disk) a může kdykoliv selhat. Následná obnova nebo záchrana dat již nemusí být technicky možná ani ve specializované laboratoři.

Z důvodu výskytu Ransomware: Typy škodlivého kódu - Ransomware, je třeba mít alespoň jednu zálohu odpojenou od PC (tedy například již zmíněný externí disk v šuplíku).

Záloha nainstalovaných programů se neprovádí. Pro plnou funkčnost je nutno programy v jiném operačním systému znovu nainstalovat (při instalaci se totiž programy jen nekopírují někam na disk, ale provádějí se další záznamy přímo do systému - registr, knihovny). Můžete si ale zálohovat instalační soubory s programy.


1. Kam zálohovat data

Zálohování dat na externí disk

Externí disk

Je spolehlivý způsob jak ochránit data před havárií celého počítače. S klesajícími cenami externích disků je tento způsob zálohování dat stále oblíbenější. Doporučujeme zakoupit klasický interní disk: Pevné disky interní - porovnání cen a ten umístit do boxu: Výměnné kity a boxy - porovnání cen. V případě často se vyskytující závady (porucha SATA/USB převodníku) máte možnost disk vyjmout a koupit si jiný box s funkčním převodníkem.
U běžných externího disku: Pevné disky externí - porovnání cen tato možnost není, neboť SATA/USB převodník je většinou přímo součásti disku = oprava v laboratoři.
Kdo si netroufá zkompletovat interní disk a box, tak si zakoupí rovnou některý hotový externího disk.

Doporučené pravidla pro zacházení se záložním diskem:
Po vytvoření zálohy externí disk odpojit od PC. V případě, že by se podařilo do Vašeho PC proniknout viru typu cryptolocker (vyznačuje se tím, že zašifruje na všech dostupných discích dokumenty, obrázky, certifikáty ... a poté vyžaduje výkupné), neměli byste pak přístup ani ke zdrojovým ani záložním datům.
Externí disk nepřipojujte k zařízením, o kterých nevíte, že s diskem dobře spolupracují. Zejména televizory mohou rozhodit strukturu dat a po připojení externího disku zpět k PC již nemusí být data čitelná.
Nenechávejte externí disk se záložními daty u počítače. V případě, že Vás navštíví zloděj, co udělá? Vezme si jenom PC? Ne, sebere s velkou pravděpodobností i externí disk se zálohami. (Samozřejmě záleží jen na Vás, jestli se chcete bránit i proti ztrátě dat z tohoto důvodu.)





Zálohování dat na flash disk

Flash disk

Jestliže potřebujete zálohovat pouze několik jednotek GB dat, postačí Vám flash disk. Budete-li s flash disky zacházet podle pravidel (například nebudete-li je vystavovat silnému elektrickému/magnetickému poli), jedná se o relativně spolehlivá zálohovací média. Bohužel i přes razantní pokles jejich cen jsou stále pro zálohování dosti drahé (poměr kapacita/cena). Použitelné tedy pouze pokud potřebujete zálohovat malé množství dat.

Stejná doporučení jako pro externí disk platí i pro flash disk.





Zálohování dat na CD a DVD

DVD

Stále ještě používaný způsob zálohování dat. Výhodou tohoto způsobu zálohování, je to, že záložních kopií si můžete vytvořit více a uložit na více míst, čímž zabráníte ztrátě dat například i při haváriích typu - lokální živelná pohroma.
Častým námětem diskuzí kolem zálohování dat na média CD a DVD je spolehlivost zápisu. Například výrobce CD a DVD Verbatim uvádí, životnost svých médií za ideálních podmínek až na 100 let. Zde je však potřeba uvědomit si, že doma takovýchto podmínek nikdy nedosáhneme. Navíc každé použití média jeho životnost zkracuje. Další faktory, které zkracují životnost médií, jsou vlhkost, prašnost, světelné záření, kouř a další. Má-li médium vydržet čitelné co nejdéle, je na místě opatrnost při manipulaci.
Pro dlouhodobější uchování dat je vhodné vybrat média s delší dobou životnosti zápisu: DataTresor.




Zálohování dat na další pevný disk v počítači

Hdd

V případě, že jsou v počítači dva fyzické pevné disky, je vhodné zálohovat data na druhý disk. V případě havárie jednoho z disků, data zůstanou alespoň na jednom z nich. Majitelé notebooků tento způsob využít nemohou, neboť do notebooků lze většinou standardní cestou umístit pouze jeden disk.
Tento způsob bohužel není vhodný pro běžného uživatele, protože v případě poruchy počítače, nemá běžný uživatel k takové záloze přístup. (Pokud je v počítači jenom jeden fyzický disk, ale ten je rozdělen na dva oddíly, je vhodné udržovat data na oddíle, na kterém není nainstalován operační systém.)





Zálohování dat na server - cloud

Remote Backup

Je spolu s rostoucími rychlostmi připojení také stále využívanější způsob zálohování. Výhodou tohoto způsobu zálohování je to, že záložní data mohou být uložena stovky kilometrů od místa uložení zdrojových dat. V případě lokální havárie jsou tak záložní data dále v bezpečí. Zde se můžete dočíst o možnostech on-line zálohování více: Možnosti on-line zálohování - cloud.








Zálohování dat na síťová uložiště - NAS

NAS

Je běžným způsobem zálohování dat ve firmách. Jednotlivý uživatelé ukládají svá pracovní data do sdíleného uložiště na serveru nebo síťových discích. Za uchování dat ve sdílených uložištích pak obvykle odpovídá správce sítě, který tato data dále zálohuje.

Výhody NAS (Network Attached Storage – síťově připojené úložiště) již ale využívá i řada uživatelů v domácnosti. Zejména se hodí v případě, když je v domácnosti více zařízení, ze kterých je možno k obsahu uloženému v NAS prostřednictvím domácí sítě přistupovat: stolní počítače, notebooky, tablety, smartphony, smart tv atd. Ke svému obsahu v NAS můžete přistupovat nejen prostřednictvím domácí sítě, ale i prostřednictvím Internetu. Máte tak možnost si vytvoření osobního cloudového uložiště.

Nevýhodou je, že je třeba zařízení v domácí síti zprovoznit a nastavit k obrazu svému. Z tohoto mají mnozí uživatelé strach, a proto raději zůstávají u klasických USB externích disků. Jestliže zvládáte správu domácího routeru (tedy domácí sítě) bez obtíží, tak nastavit NAS také zvládnete. Pokud router přenastavit neumíte, tak NAS raději nekupujte, protože byste měli s jeho nastavením pravděpodobně potíže.








Zálohování dat na papír

papír

Nabízí se úsloví: Starý dobrý papír. Médium je elektromagnetický nezničitelné a nevyžaduje žádnou speciální čtecí jednotku, čímž se předchází jevu zvanému digitální obsolescence. Důležité nepostradatelné dokumenty si prostě vytiskněte. Nejlepší fotografie taktéž nebo nechte vytisknout v nějaké fotolaboratoři, fotoautomatu (oblíbené jsou tematické fotoknihy). Metoda samozřejmě efektivně použitelná jen na malé množství dat.









Jak na zálohování? - Michal Rybka:




Další kapitola Další



Reklama


© 2012 - 2024   Počítačové Tipy Kupka - Těrlicko | Hlavní stránka | Kontakt | Mapa webu