Jak zrychlit PC

25. leden 2020 Autor: Bronislav

   

Zrychlení PC můžeme dosáhnut úpravou software počítače nebo výměnou hardware počítače.
Software - je souhrnný název pro všechny počítačové programy používané v PC
Hardware - označuje veškeré fyzicky existující technické vybavení PC


Úprava software počítače

Nejdříve je třeba vyloučit, že PC není zpomalován nějakým škodlivým kódem: Jak odvirovat počítač - Kontrola běžících procesů.
Kdo se nechce přehrabovat v procesech, a chce mít jistotu, že mu na počítače neběží žádný škodlivý kód, může rovnou zvolit radikální řešení: reinstalaci operačního systému:
Po reinstalaci sytému nezahlťte operační systém instalací všemožných programů. Čím je méně programů nainstalovaných v počítači, tím méně neviditelné práce, kterou musí počítač vykonávat: Jak udržet nebo vrátit operační systém do dobré kondice.

Pokud máte notebook a provedete obnovení do továrního nastavení z recovery partitity, tak zvažte, zda raději neprovedete čistou reinstalaci. Výrobci notebooků bohužel k operačnímu systému přidávají všemožné zbytečné utility navíc. Důvodem, proč výrobci notebooků operační systém Windows podobnými většino zbytečnými utilitami doplňují, jsou často smlouvy s vývojáři třetích stran, kteří za přítomnost svých utilit ve Windows zaplatí. Výjimku mohou být některé doplňující utility samotného výrobce, které například nabídnou možnost vytvoření záložního DVD.
Samozřejmě lze tyto utility pouze odinstalovat: Programy a funkce, ale i tak po nich zůstanou v operačním systému pozůstatky. Speciální programy, sloužící k bezezbytkovému odinstalování nechtěných utilit dosahuji lepších výsledků, avšak doba potřebná pro odinstalování všemožných utilit může daleko převyšovat dobu potřebou pro provedení čisté reinstalace operačního systému.
Reklama


Doporučuji vyhnout se všemožným aplikacím a "tuneup" utilitám (mimo utilit od samotných výrobců hardware), které slibují (i za poplatek) navýšení rychlosti počítače. Paradoxně PC ještě víc zatíží. Mnohem lepších výsledků dosáhnete, když pochopíte, jak operační systém funguje a udržíte ho v dobré kondici sami. Více se můžete dovědět pod již uvedeným odkazem: Jak udržet nebo vrátit operační systém do dobré kondice

Různé automatizované čističe typu CCleaner doporučuji používat jenom zkušenějším uživatelům. Pokud to s čištěním přeženete, můžete poškodit operační systém. Nástroje potřebné pro správu jsou součástí operačního systému: Konfigurace systému, Programy a funkce, Defragmentace disků, Vyčištění disku... a tedy opět není třeba instalovat utility třetích stran.

Také zvažte, zda opravdu potřebujete antivirový program. Neboť i on je vlastně utilita navíc, která spotřebovává systémové prostředky počítače. Pokud dodržujete pravidla prevence, tak pro Vás nemá význam: Jak nepustit viry do počítače. (Pokud se cítíte spíše jenom jako uživatel PC, tak si antivirový program raději ponechejte i přes to, že počítač zpomaluje.)

Poslední možností je provedení přetaktování komponent. Dnešní základní desky jsou již většinou vybaveny BIOSy, které umožnují provést přetaktování velmi snadno - tzv. jediným tlačítkem. Zavítejte tedy do BIOSu: BIOS - jak pracovat se základním vstup/výstup systémem v počítači a podle vyhledaného manuálu: Jak vyhledat a stáhnout manuál proveďte úpravu dle svých preferencí.


U základních desek Asus, stačí ke zvýšení výkonu kliknout na toto tlačítko a změny uložit.


Úprava hardware počítače

Zvažte, zda do počítače nepořídíte rychlejší komponent (například disk), tedy navýšíte rychlost počítače výměnou hardware počítače.

Například rychlejší disk (SSD) nelze doporučit pořídit, pokud nejsou v PC další odpovídající komponenty. Více se dozvíte v návodu: Jak vylepšit PC.


Pokud se rozhodnete do PC již neinvestovat, pořiďte si některé nové zařízení. Můžete si vybrat ze sériově vyráběných značkových PC sestav nebo z PC sestav na míru. Notebook si vyberte pouze v případě, že potřebujete počítač opravdu přenášet. Jinak je výhodnější PC sestava - za stejnou cenu vyšší výkon, levnější servis a mnohem levnější náhradní díly.

Jestliže se rozhodnete pro novou PC sestavu, tak jak vybrat odpovídající komponenty pro Vaše potřeby si můžete nastudovat v průvodci: Doporučené sestavy - Výběr komponentPokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody