Jak aktualizovat BIOS/UEFI - Update

24. říjen 2020 Autor: Prokop

   

Uživatelé počítačů se o aktualizaci BIOSu/UEFI začnou nejčastěji zajímat ve chvíli, kdy chtějí provést hardwarové vylepšení svého PC. Například pořídit výkonnější procesor. Novější procesor totiž také často vyžaduje, aby byla v základní desce vyšší verze BIOSu/UEFI. (Namísto výrazu aktualizace se také používá ještě termín "flashování" BIOSu/UEFI, protože programový kód BIOSu/UEFI je většinou uložen na základní desce ve stálé paměti typu flash.)

Tedy, i když si pohlídáme, aby byl nový procesor fyzicky kompatibilní s naší základní deskou: Jak vylepšit PC - upgrade, tak to nemusí k plné funkčnosti počítače stačit. Musí být také kompatibilní softwarově, tedy v základní desce musí být verze BIOSu/UEFI, která tento procesor podporuje.

Stále novější verze BIOSu/UEFI se na stránkách výrobce základní desky nemusí objevovat jen z důvodu podpory nového hardwaru. Také jsou vydávány z důvodu oprav stávajících chyb nebo pro získání nových funkcí. Výrobce také většinou uvádí informace, co nová verze opravuje nebo přináší oproti té předchozí. Stránky výrobce základní desky můžete nalézt stejně, jako kdybyste hledali manuál od základní desky: Jak vyhledat a stáhnout manuál.

Jestliže Vám počítač funguje spolehlivě, žádná funkce Vám nechybí a ani se nechystáte osadit do počítače nový komponent, tak aktualizaci BIOSu/UEFI neprovádějte. Jen proto, že je k dispozici vyšší verze BIOSu/UEFI, než máte v základní desce aktuálně, aktualizovat BIOS/UEFI není třeba.

Nesprávně provedenou aktualizací BIOSu/UEFI totiž můžete znefunkčnit základní desku.
Zejména nesmí dojít k přerušení procesu aktualizace BIOSu/UEFI před jeho dokončením, tedy po zahájení procesu jej již nepřerušujte. U notebooků je tedy třeba předem plně nabít baterii a ponechat připojen napájecí adaptér. U stolních PC se doporučuje pořídit/půjčit některý záložní zdroj: UPS - porovnání cen. Takto je možno se chránit proti nečekanému výpadku el. proudu.

Před prováděním aktualizace BIOSu/UEFI si tedy raději také zálohujte důležitá data: Jak a kam zálohovat data. Jestliže máte k dispozici ještě jiný počítač, tak nemusíte. V případě, že se aktualizace BIOSu/UEFI nezdaří, tak se ke svým souborům v notebooku nebo stolnímu počítači dostanete připojením disků k jinému počítači: Jak vykopírovat data z nefunkčního stolního počítače nebo Jak vykopírovat data z nefunkčního notebooku.

Základní desku pak necháte opravit (často prováděno formou výměny samotného čipu BIOSu/UEFI nebo případně jeho znovu naprogramováním) v některém PC servisu, který je pro tyto opravy vybaven.




Reklama





Zjištění aktuální verze BIOSu/UEFI

Aktuální verzi BIOSu/UEFI lze například dohledat přímo v: BIOSu/UEFI.



Také můžeme například využít příkazový řádek: Jak pracovat s příkazovým řádkem a příkaz:

    systeminfo



Můžeme také využít další nativní součást operačního systému: Systémové informace.

Existuje více možností, jak ji spustit.
Její umístění je zpravidla: C:\Windows\System32\msinfo32.exe
Tedy jedna možnost je, vyhledat například pomocí Průzkumníka tento soubor na disku a spustit jej dvojklikem.

Také můžeme například použít vyhledávací pole operačního systému a zadat slovní spojení: Systémové informace a v seznamu výsledků kliknout na položku: Systémové informace.


Rovněž můžeme nahlédnout do Registru Windows.

Přejděte do větve: HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE \DESCRIPTION\System
SystemBiosDate obsahuje informaci o datu BIOSu/UEFI základní desky
SystemBiosVersion pak číslo jeho verze
(VideoBiosDate a VideoVersion náleží BIOSu grafické karty)





Zjištění požadované verze BIOSu/UEFI

Jakou konkrétní verzi BIOSu/UEFI například procesor, který si chcete zakoupit, vyžaduje u Vaší základní desky, si můžete ověřit na stránkách výrobce základní desky.

Vepíšete do vyhledávače Google název Vaší základní desky: Jak zjistit z jakých komponent se počítač skládá – konfigurace PC a připíšete CPU support. Například: p8z77-m pro cpu support. A na stránkách výrobce si přečtete, jaké procesory a s jakou verzí BIOSu/UEFI je můžete osadit: supported CPUs for this motherboard:





Reklama




Samotný proces aktualizace BIOSu/UEFI

Samotný proces aktualizace BIOSu/UEFI lze provést více způsoby. Základní rozdělení je:

  1. Aktualizace BIOSu/UEFI v prostředí operačního systému
  2. Aktualizace BIOSu/UEFI v BIOSu/UEFI
  3. Aktualizace BIOSu/UEFI v DOSu


1. Aktualizace BIOSu/UEFI v prostředí operačního systému

V tomto případě nabízí výrobce základní desky ke stažení také utilitu, pomocí které můžete aktualizaci BIOSu/UEFI provést. Výhodné je, že utilita umí sama detekovat verzi základní desky (tím odpadá riziko, že si stáhnete špatnou verzi BIOSu/UEFI, která je určená pro jinou desku). Také umí stáhnout prostřednictvím internetu ze serveru výrobce potřebnou vyšší verzi BIOSu/UEFI a taktéž provést samotný proces aktualizace.
Nevýhoda tohoto způsobu (oproti dvěma dalším způsobům) je v tom, že prostředí operačního systému Windows je nejméně stabilní. Rozhodnete-li se pro tuto metodu, tak se snažte operační systém předem uvést do co nejstabilnějšího stavu (vypněte programy, které běží na pozadí).

Příklad: Utilita od výrobce Asus pro Aktualizaci BIOSu/UEFI v prostředí operačního systému.



2. Aktualizace BIOSu/UEFI v BIOSu/UEFI

U mnoha moderních verzí BIOSu/UEFI lze v nabídce také nalézt položku k provedení aktualizace BIOSu/UEFI (Tools/EZ Flash). V tomto případě budete potřebovat jen správný aktualizační soubor s novější verzí BIOSu/UEFI. Ten může být zabalen. Musíme jej tedy nejdříve rozbalit. Klikneme na stažený soubor pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vybereme volbu Extrahovat. (Můžeme také například použít Winrar.) Rozbalený jej umístíme na USB flash disk nebo třeba i HDD.
Výhoda oproti předchozí metodě je stabilita systému.

Příklad: EZ Flash pro základní desku Asus.



3. Aktualizace BIOSu/UEFI v DOSu

U většiny dnešních základních desek je k dispozici minimálně možnost aktualizace BIOSu/UEFI v BIOSu/UEFI, tedy není nutné vytvářet spouštěcí flash disk pro prostředí DOS. Jestliže ale máte opravdu již velmi starý počítač, tak je možné, že aktualizaci BIOSu/UEFI v BIOSu/UEFI neumožňuje. V tom případě je třeba si vytvořit spouštěcí flash disk s operačním systémem DOS.

Například pomocí utility Rufus. Podrobněji je utilita popsána v návodě: Vytvoření instalačního disku s operačním systémem - RUFUS.

Při vytváření spouštěcího flash disk s DOS postupujeme stejně, jen nepřiřazujeme žádný obraz ISO. Pohlídáme si, abychom měli nastaveno: MBR partition scheme for BIOS or UEFI. Jinak bychom nemohli vybrat možnost MS-DOS nebo FreeDOS.

Vytvoření spouštěcího flash disku s DOS bude provedeno po kliknutí na tlačítko: "Start".

A na takto připravený flash disk přikopírujeme novější verzi BIOSu/UEFI, kterou si můžeme stáhnout ze stránek výrobce základní desky.

DOS pak zavedeme při startu počítače: Jak zavést/nabootovat systému z flash disku a spustíme z něj aktualizaci BIOSu/UEFI. Jakým konkrétním způsobem aktualizaci v prostředí operačního systému DOS spustit, se dovíte v manuálu od základní desky: Jak vyhledat a stáhnout manuál. Například u MSI K9N NEO je to zadáním příkazu: AFUD408 A7260NMS.190 (Jak pracovat s příkazovým řádkem).

Příklad: Aktualizace BIOSu v DOS u stařičké základní desky MSI K9N NEO.





Reklama




Vyhledání a stažení utility nebo souborů s aktualizací BIOSu/UEFI

Vyhledání a stažení utility nebo souborů s aktualizací BIOSu/UEFI se provádí stejně jako vyhledání ovladačů: Jak vyhledat, stáhnout a nainstalovat ovladače. Pozorně překontrolujte, zda jste opravdu stáhli správný soubor pro aktualizaci BIOSu/UEFI. Po načtení nesprávné verze BIOSu/UEFI do základní desky přestane základní deska většinou fungovat.




Závěr

U většiny základních desek je v manuálu také i obrázkový návod, jak provést upgrade BIOSu/UEFI u konkrétní základní desky. Tedy vyhledejte manuál od své základní desky: Jak vyhledat a stáhnout manuál a i když třeba neumíte anglicky, tak si postup prohlédněte. Při samotném provádění aktualizace BIOSu/UEFI se již budete lépe orientovat (případně využijte překladač od Googlu).

Po úspěšné aktualizaci BIOSu/UEFI je většinou počítač automaticky restartován. Některé programy budou k tomu vyžadovat vaše povolení, jiné Vás o tomto faktu informují před samotným procesem. Jestliže byl proces aktualizace BIOSu/UEFI dokončen bez chyby, tak je vhodné provést: Clear CMOS.

Po aktualizaci BIOSu/UEFI může nastat situace, že některé komponenty budou rozpoznány znovu například jinak než před aktualizaci BIOSu/UEFI. Po spuštění počítače tedy zavítejte do Správce zařízení a překontrolujte, zda jsou jednotlivým zařízením přiřazené ovladače: Jak stáhnout a nainstalovat ovladače.

V krajním případě, se po aktualizaci BIOSu/UEFI začnou v operačním systému Windows, objevoval různá chybová hlášení. Je pak nutná oprava: Jak opravit Windows.

I přes veškerou snahu se může přihodit, že aktualizace BIOSu/UEFI selže a program pro aktualizaci BIOSu/UEFI skončí chybou. V tom případě nevypínejte počítač. Ukončete program aktualizace BIOSu/UEFI. Jestliže po restartu počítač nenaběhne, tak zkuste provést: Clear CMOS. Pokud toto nepomůže, tak jak již bylo zmíněno v úvodu, je třeba se obrátit na vybavený servis PC, který opět naprogramuje nebo rovnou vymění čip na základní desce.






Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody