BIOS/UEFI - jak pracovat se základním vstup/výstup systémem v počítači

4. Ovládání BIOSu/UEFI

BIOS lze ovládat pouze přes klávesnici, myš nefunguje. Novější UEFI umožňují nastavení provádět i myší. Veškeré funkční klávesy jsou většinou popsány na obrazovce. Mezi položkami se pohybujete pomocí šipek, hodnotu položky měníte po stisku klávesy Enter, případně klávesami PgUp/PgDn nebo +/-. Změny na konci nezapomeňte uložit, hledejte položku Save and Quit (uložit a ukončit).

Každý výrobce BIOSu/UEFI pojmenovává a umisťuje ovládací prvky trochu jinak, nejpřesnějších informací se Vám dostane v manuálu základní desky: Jak vyhledat a stáhnout manuál.

U stolních PC v některých případech nemusí fungovat klávesnice připojené přes USB. V tom případě je možno zkusit provést Clear CMOS (níže vysvětleno). Pokud ani pak nefunguje klávesnice připojená přes USB port, je třeba připojit klávesnici s konektorem PS/2 (také může pomoci pouze redukce).

Pokud se vám podaří počítač špatně nastavit, máte dvě možnosti jak vrátit systém do provozuschopného stavu:1. LOAD BIOS (SETUP) DEFAULTS - Jestliže se Vám daří počítač spustit, ale po startu vykazuje problémy, stačí v BIOS/UEFI aktivovat položku hlavního menu s názvem LOAD BIOS (SETUP) DEFAULTS a uložit nastavení aktivací položky SAVE TO CMOS & EXIT SETUP. Tím dojde k nastavení výchozích parametrů základní desky, čímž se vrátíte zpět k provozuschopnému systému, nikoliv však k nejvýkonnějšímu.BIOS/UEFI

Load Setup Defaults
Reklama

2. Clear CMOS - Pokud po změnách provedených v BIOS/UEFI Setup nelze například počítač vůbec zapnout nebo se objeví jiný problém, je možné BIOS/UEFI resetovat. To je možné udělat jen za předpokladu, že máte přístup k základní desce (tedy pozor na to, zda je počítač v záruce). U notebooků se často nevyhneme jejich kompletnímu rozebrání: Jak rozebrat notebook.

Vypneme počítač a odpojíme přívodní napájecí kabel (u notebooků ještě vyjmeme baterii). Dáváme si pozor na elektrostatické výboje (Jak manipulovat s počítačovými komponenty - elektrostatický výboj ).

V manuálu k základní desce (Jak vyhledat a stáhnout manuál) si najděte dvojici pinů pojmenovaných jako Clear CMOS. U lepších desek se objevuje tlačítko, které plní stejnou funkci. Pokud nemáte manuál, bude se dvojice pinů pro resetování nastavení BIOS/UEFI nacházet nejpravděpodobněji v okolí knoflíkové baterie CR2032 nebo samotného čipu BIOSu/UEFI. Můžeme také narazit na základní desce na nápis: CLR CMOS.


Jak opravit počítač


Propojkou (nebo něčím kovovým) propojíme piny a několik sekund počkáme. Propojku (nebo kovový předmět) odstraníme a můžeme opět zkusit zapnout počítač.

Jestliže nebudete moci najít umístění propojky pro restart BIOSu/UEFI, je možné vytáhnout knoflíkovou baterii CR2032 a pokud vyčkáme několik minut (nejlépe nechat základní desku bez baterie přes noc), nastavení BIOS/UEFI se vymaže.
(Kdo nechce čekat, spojí na okamžik vývody na baterii něčím kovovým. Třeba šroubovákem, jako na dalším obrázku.)Jak opravit počítač


Stejný postup možno použít i u notebooků: Jak opravit notebook - Problémy způsobené základní deskou.

Pokud problém neustal u základních desek, které mají k provedení Clear CMOS piny nebo tlačítko, tak vyjmeme baterii CR2032 i u těchto základních desek.

Poté umístíme baterii CR2032 zpět na své místo a můžete opět spustit počítač.

Pravděpodobně budeme při zapnutí PC informování, že proběhlo vymazání nastavení BIOSu/UEFI.


Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola DalšíReklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody