Řadit podle: názvu | data | oblíbenosti

Návody


Aktualizace Windows

Aktualizace Windows

Abychom nemuseli stahovat a instalovat aktualizace pro Windows ručně, běží v operačním systému služba: Windows Update, která toto obstarává automatický místo nás. Bohužel občas se ale stane, že služba Windows Update nepracuje správně: nemůže nalézt aktualizace, nedaří se ...


BIOS/UEFI

BIOS/UEFI - jak pracovat se základním vstup/výstup systémem v počítači

Systém BIOS (tato zkratka vznikla z názvu BASIC INPUT/OUTPUT SYSTEM - základní vstup/výstup systém) je program zabudovaný do osobních počítačů. Programový kód BIOSu je uložen na základní desce ve stálé paměti...


Co je to virtuální mechanika

Co je to virtuální mechanika

Virtuální mechanika je falešná/abstraktní/simulovaná mechanika, která fyzicky neexistuje, je vytvořena pouze softwarově. Přesto ji ale Průzkumník Windows ve složce "Tento počítač" zobrazuje. Obraz ISO se do ní připojí a ten se následně v počítači chová podobně, jako kdybyste zasunuli skutečně ...


Inkoustová tiskárna netiskne - vyčištění tiskové hlavy

Inkoustová tiskárna netiskne - návod na vyčištění tiskové hlavy

Důvody, proč některé trysky netisknou, mohou být v zásadě dva: buď došel inkoust či mu něco brání v cestě. Po delší době nepoužívání anebo naopak častém používání mohou být tiskové trysky ucpány přebytečným či zaschlým starým inkoustem.


jak_aktivovat_microsoft_office_2010

Jak aktivovat Microsoft Office 2010/2013/2016

Stejně jako pro operační systém Windows i pro aplikaci Microsoft Office 2010 platí to, že je nutno je aktivovat, jinak po určité doby přestanou plně fungovat. Aktivaci produktů Microsoft Office 2010 je možno provézt z jakéhokoliv zakoupeného produktu.


jak_aktivovat_microsoft_office_2013

Jak aktivovat Microsoft Office 2013

Aktivaci produktu Microsoft Office 2013 lze provést stejně jako aktivaci produktu Microsoft Office 2010.


Jak opravit Windows Vista

Jak aktivovat Windows Vista

Aktivaci produktu Microsoft Windows Vista lze provést stejně jako aktivaci produktu Microsoft Windows 7.Jak aktivovat Windows 7

Jak aktivovat Windows 7

Nainstalovaný produkt Windows 7 je zapotřebí do 30 dnů od prvního přihlášení do systému aktivovat. Pokud do daného termínu aktivaci neprovedete, objeví se hlášení, které oznamuje, že je software nelegální.


Jak aktivovat Windows 8

Jak aktivovat Windows 8 / 8.1

V případě, že zvolíte možnost aktivace přes Internet a jste právě aktivně připojeni, můžete provést aktivaci produktu online (rychlé a jednoduché). Aktivační okno (průvodce aktivace prostřednictvím Internetu) systému Windows 8/8.1 otevřete například...


Jak reinstalovat Windows 10

Jak aktivovat Windows 10

Pokud systém Windows nelze aktivovat online (například není čitelný štítek s licenčním klíčem), můžete aktivovat systém Windows 10 pomocí automatizovaného telefonního systému. Aktivaci po telefonu nelze použít pro prvotní aktivaci.


Jak aktualizovat BIOS/UEFI - Update

Jak aktualizovat BIOS/UEFI - Update

Uživatelé počítačů se o aktualizaci BIOSu/UEFI začnou nejčastěji zajímat ve chvíli, kdy chtějí provést hardwarové vylepšení svého PC. Například pořídit výkonnější procesor. Novější procesor totiž také často vyžaduje, aby byla v základní desce vyšší verze BIOSu/UEFI.


Jak a proč zakázat funkčnost webkamery

Jak a proč zakázat funkčnost webkamery

Kdo měl kolem roku 2005 obavy z toho, jestli jej někdo nešpehuje přes webkameru, tak byl označen za paranoika a příznivce konspiračních teorií. Myšlenka, že nás sledují vládní agenti nebo jen zákon porušující hackeři (šmíráci), vyvolávala na tvářích mnoha lidí jen posměšné úsměvy.


Jak důkladně vymazat pevný disk

Jak důkladně vymazat pevný disk

Jednoduchým vymazáním souborů z disku nedochází k jejich trvalému odstranění. Taktéž formátováním disku nedocílíme trvalého zrušení jejich existence. Pomocí speciálních obnovovacích programů totiž lze jejich existenci obnovit.


Jak klonovat disk

Jak klonovat disk

Ke klonování disků se přistupuje nejčastěji proto, že chcete vyměnit ve svém počítači disk a při tom nechcete provádět čistou instalaci operačního systému. Namísto toho si chcete ponechat stávající instalací systému se všemi osobními nastaveními.


jak_manipulovat_s_pocitacovymi_komponenty_-_elektrostaticky_vyboj

Jak manipulovat s počítačovými komponenty - elektrostatický výboj

V případě, že se rozhodnete rozebrat stolní počítač nebo notebook, nezapomeňte nejdříve odpojit napájecí kabel a u notebooků ještě vyjmou baterii. Nesplněním této podmínky riskujete úraz elektrickým proudem a také poškození komponent.


Jak nainstalovat hru

Jak nainstalovat hru

Většinou jsou hry distribuovány v zabalené formě a po rozbalení vznikne soubor .iso. Jak naistalovat hru si popíšeme právě na této nejrozšířenější formě. A konkrétně na hře Payday The Heist.


Jak obnovit u notebooku systém ze skryté recovery partition

Jak obnovit u notebooku systém ze skryté recovery partition

Skoro všechny notebooky, které byly zakoupeny s předinstalovaným operačním systémem, mají na disku ve skrytém oddílu uchovanou celou instalaci operačního systému včetně ovladačů. V případě potíží s operačním systémem jej můžeme pomocí této recovery partition obnovit.


jak_odstranit_heslo_pri_startu_pc_windows_10

Jak odstranit heslo při startu PC - Windows Vista, 7, 8 a 10

Je možné, že při instalování operačního systému Windows jste si nastavili heslo, které je nutno vždy zadat při startu operačního systému. Jestliže toto heslo již nechcete pokaždé vyplňovat, můžete nutnost jeho zadávání odstranit. Tento návod popisuje odstranění hesla v případě...


Jak odvirovat počítač

Jak odvirovat počítač

Možností jak odvirovat počítač je hned několik. Která možnost bude pro Vás nejvhodnější, závisí na více faktorech: Typu škodlivého kódu v operačním systému. Podle vybavení, které máte k dispozici. Jakým způsobem počítač používáte.


Jak opravit bootloader MBR/GPT Windows Vista, 7, 8 a 10

Jak opravit bootloader MBR/GPT Windows Vista, 7, 8 a 10

Bootloader je zavaděč operačního systému. Má v sobě mimo jiné informace o umístnění operačního systému. Z daného umístění (disku) je pak operační systém spuštěn. Zavaděč je umístěn v prvním sektoru disku. V případě UEFI má na disku svůj vlastní oddíl.


Jak opravit nefunkční připojení k Internetu

Jak opravit nefunkční připojení k Internetu

Přístup k Internetu můžeme ztratit z mnoha různých důvodů. K nalezení příčiny nefunkčního připojení k Internetu je třeba nejlépe, jako i v případě jiných potíží se stolním počítačem nebo notebookem, postupovat vylučovací metodou. Návod je určen pro operační systémy Windows.


Jak opravit notebook

Jak opravit notebook

Nefunkčnost notebooku může být způsobena poruchou jeho softwaru (operačního systému s nainstalovanými programy) nebo také jeho hardwarem (jednotlivými komponenty). Zda začít hledat chybu nejdříve v operačním systému nebo v komponentech notebooku závisí na ...


Jak opravit stolní počítač

Jak opravit stolní počítač

Nefunkčnost stolního počítače může být způsobena poruchou jeho softwaru (operačního systému s nainstalovanými programy) nebo také jeho hardwarem (jednotlivými komponenty). Zda začít hledat chybu nejdříve v operačním systému nebo v komponentech stolního počítače závisí na ...


Jak opravit Windows XP

Jak opravit Windows XP

Dříve nebo později nastane ve vašem životě okamžik, kdy přijdete ke svému počítači, zapnete jej, ale operační systém Windows nenaběhne. Potřebujete pracovat s počítačem, ale ten nefunguje. Příčin, proč systém nejde nastartovat, může být několik.


Jak opravit Windows Vista

Jak opravit Windows Vista

Prostředí a nástroje pro opravu systému by se měly automaticky spustit po chybě načítání systému. Ručně lze opravné nástroje spustit z instalačního DVD Windows nebo přímo z pevného disku, pokud byly výrobcem PC předinstalovány.


Jak opravit Windows 7

Jak opravit Windows 7

Možnosti opravy spouštění Windows byly u nových verzí systému přepracovány. Windows 7 nahradily Konzolu zotavení z Windows XP nástrojem Možnosti obnovení systému. Restartujte počítač. Když poprvé zmizí obraz na obrazovce, ihned opakovaně stiskněte klávesu F8.


Jak opravit Windows 8

Jak opravit Windows 8

Otevření pokročilého rozhraní pro správu a opravy Windows 8/8.1 můžete otevřít stisknutím klávesové zkratky "Shift + F8" během startu systému. V řadě případů ale Windows 8/8.1 startují tak rychle, že to prostě nestihnete, neboť časové interval, do kterého se nutno trefit je pouhých 0,2s.


Jak reinstalovat Windows 10

Jak opravit Windows 10

Příčin, proč operační systém nejde nastartovat nebo se chová nestandardně, může být mnoho. Od poškození startovacích souborů, přesunutých souborů na disku, napadení viry až po chybující hardware.Jak ověřit kontrolní součet MD5/SHA

Jak ověřit kontrolní součet MD5/SHA

Pokud jste tedy stáhli nějaký soubor z neoficiálních stránek, je více než vhodné si ověřit, zda s tímto souborem nikdo nemanipulovat a nepřidal do něj na příklad nějaký škodlivá kód. Existuje několik metod pro tvorbu těchto součtů. Nejčastěji se setkáte s MD5 a SHA.


Jak pracovat s dávkovými soubory

Jak pracovat s dávkovými soubory

Dákové soubory jsou programy, které jsou napsány ve skriptovacím jazyku "Batch". Tento skriptovací jazyk byl vyvinutý pro operační systémy od Microsoftu. (MS-DOS, Windows). Jedná se o obyčejné textové soubory s příponou .bat. Tyto dávkové soubory můžeme spustit na kterékoliv...


jak_pracovat_s_prikazovym_radkem

Jak pracovat s příkazovým řádkem

Příkazový řádek není jen původní způsob ovládání operačních systémů od Microsoftu (MS-DOS) pomocí vepisování příkazů. Jedná se o výkonný nástroj pro opravy a správu i nových operačních systémů od Microsoftu.


Jak propojit počítače - malá domácí síť

Jak propojit počítače - stavíme malou síť

Máte-li k dispozici dva nebo více počítačů určitě jste přemýšleli o možnostech jak je nějakým způsobem propojit. Ukážeme si tedy, jak takovou malou síť postavit, nastavit, hrát po ní hry a sdílet data i tiskárny.


Jak přejít na Windows 10

Jak přejít na Windows 10

Uživatelé verzí Windows 7 a vyšších mohou na nejnovější Windows 10 přejít zdarma. Musíte to však stihnout do podzimu 2016. Čistá instalace požaduje klíč speciálně pro Windows 10. Pro upgrade z Windows 7 nebo 8.1 je třeba nejdřív provést upgrade staršího systému.


Jak přejít z 32-bitových Windows na 64-bitové Windows

Jak přejít z 32-bitových Windows na 64-bitové Windows

32-bitová verze Windows neumožnuje využít větší kapacitu než cca 4GB operační paměti. Jestliže chcete adresovat ve svém počítači větší kapacitu, je nutné přejít na 64-bitovou verzi Vašeho operačního systému Windows. Tento přechod je bohužel možný pouze čistou reinstalaci operačního systému.

ReklamaJak přejmenovat najednou více souborů

Jak přejmenovat najednou více souborů - ReNamer

Potřebujeme-li přejmenovat mnoho souborů, tak označovat jeden po druhém myší nebo klávesnici (F2), odstranit starý název a zadávat nový, je velmi zdlouhavé. Tuto rutinní činnost lze naštěstí zautomatizovat. Hromadné přejmenování je s omezenými možnostmi možné provést i ...


Jak přejmenovat uživatelský účet Windows Vista/7/8 a 10

Jak přejmenovat uživatelský účet Windows Vista/7/8 a 10

K provedení změn musíme mít přístup k účtu administrátora (správce). Tedy pokud má nastaveno heslo, tak jej musíme znát. (I když se ho dá vlastně lehce resetovat: Jak resetovat/změnit zapomenuté heslo Windows Vista/7/8/10 a tedy ani heslo administrátory není překážkou.)


Jak převést GPT disk na MBR disk nebo opačně

Jak převést GPT disk na MBR disk nebo opačně

Všechny verze operačního systému Windows jsou schopné bootování (zavádění) systému z disků s formátem MBR. Abyste mohli bootovat systém z disku s formátem GPT, tak musíte mít verzi Windows, který toto podporuje a také musíte mít (U)EFI BIOS a tento režim musí být povolen.


jak_pridat_disk_do_stolniho_pocitace

Jak přidat disk do stolního počítače

Pokud chcete jen navýšit úložný prostor, tak je vhodné zakoupit klasický pevný disk. Tyto disky mají dobrý poměr cena/kapacita. Pro stolní počítače mají tyto disky v současné době standardní velikost 3,5 palce a rozhraní SATA. V tomto případě tedy získáte podobně rychlý disk, jaký už ...


Jak přidat/vyměnit disk v notebooku

Jak přidat/vyměnit disk v notebooku

Z důvodu nedostatku místa na disku většinou není třeba disk měnit nebo přidávat. Stačí provést údržbu: Jak uvolnit místo na disku. Mnoho uživatelů ale touží po rychlejším běhu operačního systému a v tom případě je opravdu vhodné pořídit si do notebooku (netbooku, ultrabooku) disk typu SSD.


Jak připojit PC k televizoru

Jak připojit PC k televizoru

Propojení stolního počítače nebo notebooku s televizorem již dnes není díky plochým televizorům nic obtížného. LCD televizory i plazmy jsou totiž již většinou vybaveny potřebnými konektory. Můžeme tedy využívat velkou plochu TV ke sledování filmů čí hraní her.


Jak reinstalovat Windows XP

Jak reinstalovat Windows XP

Pro jistotu si zopakujme minimální nároky systému: procesor Pentium s frekvencí 233 MHz nebo rychlejší (doporučuje se 300 MHz). Alespoň 64 MB paměti RAM (doporučuje se 128 MB). Alespoň 1,5 GB volného místa na pevném disku.


Jak reinstalovat Windows Vista

Jak reinstalovat Windows Vista

V případě (nejčastější) instalace z DVD samozřejmě nesmí chybět příslušná optická mechanika a instalační disk s Windows Vista. Jestliže instalační disk nemáte a ani Vám nikdo nechce disk se stejnou edicí operačního systému půjčit, lze si jej stáhnout z internetu.


Jak reinstalovat Windows 7

Jak reinstalovat Windows 7

Před reinstalací Vašeho počítače nebo notebooku je nutno provést zálohu vašich dat, protože reinstalací systému dojde k přepsání všech dat na Vašem systémovém disku (většinou "C:" a složka "Users") novou instalací operačního systému.


Jak reinstalovat Windows 8

Jak reinstalovat Windows 8

Otevření pokročilého rozhraní pro správu a opravy Windows 8/8.1 můžete otevřít stisknutím klávesové zkratky "Shift + F8" během startu systému. V řadě případů ale Windows 8/8.1 startují tak rychle, že to prostě nestihnete, neboť časové interval, do kterého se nutno trefit je pouhých 0,2s.


Jak reinstalovat Windows 10

Jak reinstalovat Windows 10

V případě (nejčastější) instalace z DVD samozřejmě nesmí chybět příslušná optická mechanika a instalační disk s Windows 10. Jestliže instalační disk nemáte, přečtěte si návod: Možnosti získání instalačního DVD s Windows 10. Instalaci operačního systému do PC lze také provést přes USB port.


jak_resetovat_zmenit_zapomenute_heslo_windows_vista_7_8_10

Jak resetovat/změnit zapomenuté heslo Windows Vista/7/8/10

Pokud jste zapomněli své přihlašovací heslo k Vašemu účtu, pomocí tohoto návodu jej můžete změnit a tak opět získáte přístup ke svým datům. Ke změně hesla potřebujeme na úvodní přihlašovací obrazovce aktivní příkazový řádek. Běžně jej zde nejde spustit...


jak_rozdelit_disk

Jak rozdělit disk

Jestliže si chcete rozdělit disk a při instalaci jste tak neučinili, tak rozdělení lze provést také až v nainstalovaném operačním systému nástrojem: Správa disků. Dokonce lze rozdělit i disk, na kterém je nainstalován operační systém. A právě toto rozdělení systémového disku si ukážeme v tomto návodě.


Jak rozebrat notebook

Jak rozebrat notebook

Důvodů, proč potřebujeme notebook rozebrat, může být mnoho. Častou příčinou je to, že chceme notebook vyčistit od prachu. Nebo potřebujeme vyměnit vadný komponent. Další důvod může být ten, že si chceme notebook vylepšit, například přidáním/výměnou operačních pamětí nebo pevného disku.


jak_se_naucit_programovat

Jak se naučit programovat - COLOBOT

Pokud koketujete s myšlenkou zkusit programování, tak výborný nástroj, jak nahlédnou a seznámit se s touto problematikou, je výuková hra COLOBOT. Programovací jazyk, použitý k řízení robotů v této výukové hře, je podobný Javě nebo C++.


Jak se vrátit k Windows 7 nebo 8

Jak se vrátit k Windows 7 nebo 8

Operační systém Windows 10 je vybaven funkcí Přejít zpátky. Tato funkce umožnuje během 30denní lhůty přechod zpět na původní verzi operační systému Windows 7 nebo Windows 8.1.Jak se zbavit nabídky upgradu na Windows 10

Jak se zbavit nabídky upgradu na Windows 10

Pokud Vás nabídka na upgradu na Windows 10 obtěžuje, je možno ji odstranit. Za ikonu na systémové liště je zodpovědný proces GWX (GWXUX). Tento proces ukončete pomocí správce úloh nebo například programu Process Explorer. Na proces klikněte pravým tlačítkem a z kontextové nabídky...


Jak složit počítač

Jak složit počítač

Tento návod je pro ty, kteří neumí anglicky a i přesto si chtějí složit počítač sami. Ti co jsou schopni číst manuály jež jsou ke komponentům přibaleny mají velkou výhodu, neboť je v nich většinou vše přehledně popsáno.


jak_smazat_soubor_slozku_ktera_nejde_odstranit

Jak smazat soubor nebo složku která nejde odstranit

Při mazání souboru nebo složky v operačním systému Windows můžeme občas narazit na hlášky, že soubor nebo složka nejde z nějakého důvodu odstranit. Častým důvodem je, že soubor nebo složka je používána jiným programem.


jak_spojit_dva_oddily_na_disku

Jak spojit dva oddíly na disku

Často uživatelé chtějí spojit dva oddíly na disku v případě, že jim již dochází volné místo na systémovém oddílu. Jestliže jste tedy například při instalaci operačního systému, disk rozdělili na více logických částí. Pomocí toho návodu je můžete zase prostřednictvím nástroje: Správa disků sloučit.


Jak spustit/aktivovat Prohlížeč fotografií ve Windows 10

Jak spustit/aktivovat Prohlížeč fotografií ve Windows 10

Windows 10 používá pro prohlížení fotografií novou aplikaci - Fotky. Pokud Vám z nějaké příčiny výchozí aplikace Fotky nevyhovuje a raději byste používali starý dobrý Prohlížeč fotografií, tak čtěte dále. Klasický prohlížeč fotografií z Windows 7 a 8 je v operačním systému Windows 10 naštěstí stále přítomen...


Jak spustit ovládací panely ve Windows 10

Jak spustit ovládací panely ve Windows 10

Stejně jako operační systém Windows 8/8.1 i Windows 10 má novou nabídku nastavení: "Nastavení" i tu původní:" Ovládací panely", kterou známe již od uvedení Windows Vista. Pokud Vám nevyhovuje to nové, nebo nemůžete dohledat potřebné nastavení...


Jak spustit program jako správce

Jak spustit program jako správce

Operační systémy Windows Vista/7/8/10 využívají koncept UAC (User Account Control, řízení uživatelských účtů) a tedy pouhým dvojklikem nedochází ke spuštění s právy správce (správce = administrátor). Některé příkazy pak program nemůže z důvodu nedostatečných práv vykonat.


jak_spustit_prikazovy_radek_jako_spravce

Jak spustit příkazový řádek jako správce

Existuje více možností, jak jej spustit. Jeho umístění je zpravidla: C:\Windows\System32\cmd.exe. Tedy jedna možnost je, vyhledat například pomocí Průzkumníka tento soubor na disku a spustit jej dvojklikem. Avšak operační systémy Windows Vista/7/8/10 využívají koncept UAC ...


Jak spustit starší programy/hry na novějším operačním systému

Jak spustit starší programy/hry na novějším operačním systému

Windows 10 byl naprogramován tak, aby pod ním fungovaly všechny programy, které jsou určeny pro Windows Vista, Windows 7 a Windows 8, bez obtíží. Bohužel občas se stane, že pokud chceme spustit nějaký starší program (hru, aplikaci nebo jen utilitu), který už vývojáři nepřeprogramovali pro ...


Jak zálohovat systémový disk - bitová kopie operačního systému

Jak spustit Windows v nouzovém režimu

V případě, že již operační systém Windows nenaběhne obvyklým způsobem, máme ještě možnost operační systém spustit v tzv. Nouzovém režimu. Díky nouzovému režimu můžeme počítač spustit v minimální hardwarové konfiguraci.


Jak stáhnout a nainstalovat ovladače

Jak stáhnout a nainstalovat ovladače

Než začneme hledat ovladače na internetu, musíme si nejdříve co nejpřesněji zjistit, z jakých komponent se vlastně náš počítač skládá, případně pokud hledáme ovladač pro notebook, tiskárnu a podobně, stačí mnohdy jen název a typ zařízení.


Jak opravit bootloader MBR/GPT Windows Vista, 7, 8 a 10

Jak stáhnout, nainstalovat a používat TeamSpeak

Jestliže si chce hráč opravdu užít multiplayer s ostatními hráči přes internet (Tunngle), tak je potřeba využit nějakou hlasovou komunikační aplikaci. Možnost neustále hlasové komunikace s Vašimi spoluhráči je oproti vypisování informací na klávesnici nezměrně pohodlnější a hlavně rychlejší.


Jak stahovat

Jak stahovat

Pokud jste například poškodili své originální CD/DVD/BD s hrou, programem nebo filmem a žádnou zálohu nemáte vytvořenou, je technicky možné ztracený obsah stáhnout z neoficiálních zdrojů prostřednictvím internetu.


jak_stahnout_video_z_youtube

Jak stáhnout video z Youtube

Zalíbilo se Vám například na Youtube nějaké video a máte například obavy, že po nějaké době již nemusí být dostupné ke zhlednutí a tedy byste si jej již nikdy nemohli pustit? Ať už je Váš důvod potřeby video stáhnout do PC jakýkoliv, jeho stažení lze provést velmi jednoduše:


Jak uvolnit místo na disku

Jak uvolnit místo na disku

Na disku nebo oddíle, na kterém je nainstalován operační systém, bychom měli udržovat alespoň 10% volného místa. A to u typu HDD i SSD. Zejména u SSD dochází s úbytkem volné kapacity také ke zpomalení běhu operačního systému. Volný prostor můžeme získat různými způsoby.


Jak vyčistit disk - odstranění nepotřebných souborů

Jak vyčistit disk - odstranění nepotřebných souborů

Ať už máte v počítači operační systém nainstalován na disku typu HDD nebo SSD, tak na obou těchto typech funguje operační systém lépe - rychleji, když má k dispozici dostatek volného místa. I když jste disciplinovaní a neinstalujete do počítače kdejakou aplikaci ...


Jak vyčistit notebook od prachu

Jak vyčistit notebook od prachu

Ve většině noteboocích je použit minimálně jeden chladič a ventilátor starající se o odvedení přebytečného tepla z povrchu čipů. Již po několika měsících provozu se ve vnitřku počítače usazuje prach, který rapidně zhoršuje odvod tepla z čipů a dalších součástí.


Jak vyfotit obrazovku počítače

Jak vyfotit obrazovku počítače

Důvodů pro zachycení obsahu monitoru/displeje může být mnoho. Jestliže se například objeví nějaký problém s naším stolním počítačem nebo notebookem a chceme po někom zkušenějším, aby nám s tímto problémem pomohl, tak často můžeme být požádání o tzv. screenshot.


jak_vyhledat_a_stahnout_manual

Jak vyhledat a stáhnout manuál

Než začneme manuál na internetu hledat, musíme si nejdříve co nejpřesněji zjistit, z jakých komponent se vlastně náš stolní počítač skládá. Pokud hledáme manuál pro notebook, značkovou PC sestavu, tiskárnu a podobně, stačí mnohdy jen název a typ zařízení.


Reklama


Jak vykopírovat data z nefunkčního notebooku

Jak vykopírovat data z nefunkčního notebooku

Váš notebook z nějakého důvodu nefunguje, ale Vy v něm stále máte důležité data, ke kterým se potřebujete nějakým způsobem dostat. Tak právě pro Vás je určen tento návod.


Jak vykopírovat data z stolního počítače

Jak vykopírovat data z nefunkčního stolního počítače

Váš stolní počítač z nějakého důvodu nefunguje, ale Vy v něm stále máte důležité data, ke kterým se potřebujete nějakým způsobem dostat. Tak právě pro Vás je určen tento návod.


Jak vylepšit PC

Jak vylepšit PC - upgrade

I když se počítače již staly spotřebním zbožím, tak i přesto mnoho uživatelů provádí jejich upgrade. U stolních počítačů často formo výměny celé platformy (základní deska, procesor, paměti) nebo třeba jen výměnou grafické karty za výkonnější. Majitelé notebooků si často pořizují rychlejší disk.


jak_vyndat_disk_ze_stolniho_pocitace

Jak vyndat disk ze stolního počítače a připojit jej k jinému počítači

Než začnete stolní počítač rozebírat, doporučujeme přečíst návod: Jak manipulovat s počítačovými komponenty - elektrostatický výboj. Vypneme stolní počítač a odpojíme od něj napájecí kabel. Nebo pokud je počítačový zdroj vybaven vypínačem, tak stačí vypnout tento vypínač.


jak_vyndat_disk_z_notebooku

Jak vyndat disk z notebooku a připojit jej k jinému počítači

Důvodů, proč je třeba disk z notebooků vyjmout může být mnoho. Například notebook nepracuje správně a my chceme ověřit, v jakém je disk stavu pomocí utility CrystalDiskInfo, když jej připojíme k jinému PC. V noteboocích bývají nejčastěji namontovány pevné disky o velikosti 2.5 palce.


Jak vypálit soubor ISO

Jak vypálit soubor ISO

Vzhledem k tomu, že soubory ISO nejsou ve Windows podporovány a někdy je třeba je vypálit, tak se podíváme jak na to. Tyto soubory by se daly definovat, jako záloha média.


jak_vypnout_aktualizace_u_windows_10

Jak vypnout aktualizace u Windows 10

Windows 10 neumožňuje zakázat stahování a instalaci nově dostupných bezpečnostních aktualizací. Můžeme ale zakázat službu Windows Update. Mnozí možná namítnou, že je třeba z důvodu bezpečnosti ponechat vyhledávání, stahování a instalovaní aktualizací...


Jak vypnout touchpad

Jak vypnout touchpad

Pravděpodobně se Vám již stalo, že při psaní na klávesnici notebooku jste si dlaní přejeli přes touchpad a posunuli si tak kurzor myši. Pouhé posunutí kurzoru by tolik nevadilo, ale pokud dojde při posunu kurzoru i k označení textu a stisknete další klávesu, tak označený text se bohužel vymaže.


Jak vyrobit/opravit síťový UTP kabel -  Internetový RJ45

Jak vyrobit/opravit síťový UTP kabel - Internetový RJ45

Možná si říkáte, proč UTP kabel vyrábět nebo opravovat, když si mohu koupit hotový. Jestliže ale potřebujeme protáhnout kabel malým otvorem ve zdi, tak koncovka může překážet. Nebo pokud se poškodí konektor RJ45, tak je škoda kvůli této závadě celý UTP kabel vyhazovat.


Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8

Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8

Pokud nemáte k dispozici DVD mechaniku, zpravidla tomu tak je u netbooků či ultrabooků, a chcete na počítači reinstalovat operační systém, nabízí se možnost využít externí USB mechaniku. Dalším řešením je vytvořit si bootovací USB flash disk.


Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8/10 přes příkazový řádek

Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8/10 přes příkazový řádek

Většina uživatelů si raději vytváří bootovací flash disky pomocí některé utility: Windows USB/DVD download tool, Rufus, YUMI, ... Kdo nechce využít služeb těchto utilit, může k vytvoření bootovací flash disky využít Příkazový řádek.


Jak vytvořit zaváděcí/bootovací USB flash disk

Jak vytvořit zaváděcí/bootovací USB flash disk

Nástrojů pro vytvoření zaváděcího neboli bootovacího USB flash disku je celá řada. My si představíme jeden z nejoblíbenějších: YUMI (Your Universal Multiboot Installer). Jeho velkou výhodou je, že na jeden USB flash disk můžeme umístit hned více aplikací.


jak_zachranit_smazane_soubory

Jak zachránit smazané nebo nedostupné soubory - obnova dat

Častým důvodem nedostupnosti k datům je narušení souborového systému nebo tabulky oddílů disku (například připojením externího disku k TV). Nebo také omylem smazané/zformátované data. Jednoduše řečeno, data jsou na disku stále přítomna, avšak operační systém je už nevidí.


Jak zálohovat systémový disk - bitová kopie operačního systému

Jak zálohovat systémový disk - bitová kopie operačního systému

Představíme si dvě nejznámější profesionální aplikace, které se na různé možnosti zálohování přímo soustřední. Aplikace, které nabízí vyspělé zálohování. Nás bude zajímat funkce: Úplná záloha operačního sytému, tzv. Bitová kopii obrazu disku.


jak_zavest_nabootovat_do_pocitace_system_linux

Jak zavést/nabootovat do počítače systém Linux

Důvody proč je třeba do počítače zavést/nabootovat systém Linux můžou být různé. Například máte nějaké potíže se stávajícím operačním systémem Windows a chcete si ověřit, zda se bude chyba projevovat stejně i pod jiným operačním systémem.


jak_zavest_nabootovat_systemu_z_flash_disku

Jak zavést/nabootovat systému z flash disku

Každý výrobce BIOSu rozmisťuje a pojmenovává jednotlivé položky trochu jinak. Nepřesnějších informací se Vám dostane v manuálu od Vašeho zařízení. Manuál si můžete stejně jako ovladače stáhnout ze stránek výrobce.Jak zjistit heslo k Wi-Fi

Jak zjistit heslo k Wi-Fi

Jestliže chcete zjistit heslo k Wi-Fi síti, ke které jste zrovna připojeni, tak ani nemusíte vstupovat do správy routeru. (Například se k Wi-Fi síti chcete připojit ještě s dalším zařízením.) Stačí Vám vyhledat heslo v operačním systému. A právě toto vyhledání si ukážeme v tomto návodě.


Jak zjistit kdy byl Windows do počítače nainstalován

Jak zjistit kdy byl Windows do počítače nainstalován

Jestliže Vás zajímá, jak dlouho již používáte ve Vašem počítači stávající instalaci operačního systému Windows, tak tento údaj si můžete pomoci tohoto návodu snadno zjistit. Datum, kdy byl operační systém Windows do počítače nainstalován, můžeme zjistit hned několika způsoby.


jak_zjistit_verzi_windows_v_instalacnim_souboru_iso

Jak zjistit verzi Windows v instalačním souboru iso

Abychom zjistili, jakou verzi Windows obsahuje instalační soubor ISO, tak nemusíme nutně systém instalovat na počítač. Stačí instalační obraz připojit do virtuální mechaniky a verzi můžeme zjistit například pomocí příkazového řádku.


jak_zjistit_vykon_pocitace

Jak zjistit výkon počítače

Pokud víme hardware konfiguraci počítače, můžeme na internetu dohledat, jakých konkrétních výsledků, v různých benchmark určité komponenty dosáhly, když je testoval někdo jiný. Užitečné zejména ve chvíli, kdy si chcete zakoupit nějaký jiný počítač a zajímá Vás jaký je schopen podat výkon.


jak_se_naucit_programovat

Jak zjistit z jakých komponent se počítač skládá – konfigurace PC

První možný způsob zjištění z jakých komponent se počítač skládá je vizuální prohlédnutí zařízení. U notebooků a značkových PC sestav hledáme hlavní štítek s popisem. Po nalezení hlavního štítku si můžeme informace o PC také vyhledat na internetu. U skládaných PC sestav hledáme štítky s popisem ...


jak_zkontrolovat_disk

Jak zkontrolovat disk

Microsoft do svých operačních systémů Windows implementoval nástroj CHKDSK, který zkontroluje, zda je disk v pořádku a nevyskytují se na něm žádné chyby. Tuto kontrolu je doporučováno provádět pravidelně, aby byly včas odhaleny případné potíže ve funkčnosti disku...


jak_zmenit_barvu_oficialniho_pozadi_windows_10

Jak změnit barvu oficiálního pozadí Windows 10

Nový operační systém od Microsoftu Windows 10 (stejně jako ty předchozí) má také nové oficiální pozadí. Nese jméno: Windows Hero. První dojem může být takový, že se jedná o obrázek vytvořený v nějakém grafickém programu. To je omyl. Za jeho vznikem stojí celý tým techniků ...


jak_zmenit_pismeno_disku

Jak změnit nebo odebrat písmeno disku

Může nastat situace, že například po reinstalaci operačního systému Windows, bude Vašemu oddílu s daty přiřazeno písmeno E, protože písmeno D bylo přiřazeno například DVD mechanice. Přitom jste zvyklí, že data mate na disku označeném jaké D, a tedy chcete, aby oddíl s Vašimi daty...


Jak změnit vzhled Windows

Jak změnit vzhled Windows

Vzhled operačního systému Windows Vista, 7, 8 a 10 lze změnit například výměnou takzvaného "Motivu". Když změníme motiv, změníme tím najednou i spořič obrazovky, systémové zvuky, barvy oken a co je asi nejvíce patrné: pozadí plochy.


Jak zobrazit dočasné soubory v operační paměti

Jak zobrazit dočasné soubory v operační paměti

Programy, které jsou v počítači právě spuštěny, se dočasně ukládají do operační paměti. Rovněž soubory, se kterými v jednotlivých programech právě pracujeme, se ukládají do operační paměti. K obsahu operační paměti nemáme plny přístup, ale například pomocí Průzkumníka Windows ...


Jak zobrazit přípony souborů

Jak zobrazit přípony souborů

Průzkumník Windows/souborů ve výchozím nastavení nezobrazuje přípony souboru. Jestliže tedy chceme znát příponu nějakého souboru, tak musíme na soubor kliknout pravým tlačítkem myši a zobrazit si jeho vlastnosti vybráním položky Vlastnosti.


Jak zrychlit PC

Jak zrychlit PC

Zrychlení PC můžeme dosáhnut úpravou software počítače nebo výměnou hardware počítače. Software - je souhrnný název pro všechny počítačové programy používané v počítači. Hardware - označuje veškeré fyzicky existující technické vybavení počítače.

Reklama


MiniTool Partition Wizard – správa oddílů disků

MiniTool Partition Wizard – správa oddílů disků

MiniTool Partition Wizard je propracovaný správce pro práci s disky a jejich jednotlivými oddíly (partition). Základní verze: Free Edition, je k dispozici zdarma. Na rozdíl od jiných diskových/oddílových manažerů, nabízí i pokročilejší nástroje pro správu disků.


Možnosti získání instalačního CD s Windows XP

Možnosti získání instalačního DVD s Windows XP

Dejte však pozor, aby na získaném instalačním CD byla stejná edice Windows XP, pro jakou máte zakoupený licenční klíč. Pokud máte zakoupenou například edici Home, ale nainstalujete si například edici Professional, tak vám operační systém nepůjde aktivovat běžným způsobem.


Možnosti získání instalačního DVD s Windows Vista

Možnosti získání instalačního DVD s Windows Vista

Kontaktujete výrobce svého počítače a požádáte jej o zaslání nového instalačního DVD s Windows Vista. Ten Vám za manipulační poplatek (cca 300,- Kč) zašle nové instalační DVD. (Jestliže máte například počítač ASUS X550VB, kontaktujete technickou podporu ASUSu.)


Možnosti získání instalačního DVD s Windows 7

Možnosti získání instalačního DVD s Windows 7

Z oficiálních stránek Microsoftu si obrazy disků mohou stáhnout pouze majitelé speciálního předplatného. Pokud vyloučíme možnost úhrady tohoto předplatného, můžete si obstarat instalační DVD s Windows 7 ještě některým z následujících způsobů.


Možnosti získání instalačního DVD s Windows 8

Možnosti získání instalačního DVD s Windows 8

Pokud máte notebook, tak na štítku již klíč napsán není, tak jej nehledejte. Při instalaci bude instalačním procesem automaticky načten z Secure Boot v UEFI BIOSu, a tedy jej nemusíte nikam zadávat. Aktivace také proběhne automaticky.


Možnosti získání instalačního DVD s Windows 10

Možnosti získání instalačního DVD s Windows 10

V současné době společnost Microsoft poskytuje ke stažení program, který umožnuje přímo vytvoření zaváděcího USB flash disku nebo stažení obrazu disku Windows 10.Nástroj Obnovení systému

Nástroj Obnovení systému

Občas se stane, že z nějakého důvodu dojde ke změně důležitého nastavení počítače. Váš systém se začne chovat nestandardním způsobem. Ať už se jedná o celkové zpomalení běhu počítače, náhlé pády aplikací či celého systému.


Norton Ghost 15 - Recovery BootCD na USB disk

Norton Ghost 15 - Recovery BootCD na USB disk

Návod na výrobu bootovacího USB disku s Norton Ghost 15 Recovery BootCD.
Otestujte výkon svého počítače

Otestujte výkon svého počítače

Otestovat výkon počítače lze mnoha programy (benchmarky). K nejlepším patří produkty od společnosti Futuremark jež mají své místo na trhu už řadu let. Od prvních verzí 3Dmark 99 a PCMark až po dnešní aktuální edice 3Dmark 11 a PCMark 7.


Ovládací panely Windows

Ovládací panely Windows

Ovládací panely jsou centrum pro nastavování vlastností operačního systému, komponent i periferií. Podrobnější vysvětlení k jednotlivým položkám obdržíme, když na ikonu najedeme myší a chvíli vyčkáme. Objeví se doprovodný text.


Prohlížeč událostí

Prohlížeč událostí

Pří výskyty různých problému s operačním systémem Windows nám může pomoci při hledání příčiny takzvaný Prohlížeč událostí. Umožní nám zpětně prohlížet a analyzovat různé situace, který se v operačním systému vyskytly: klasická varování, běžné údaje, kritické chyby.


Průzkumník Windows

Průzkumník Windows

Program Průzkumník Windows pomáhá při správě souborů a složek. Umožňuje procházet jednotlivé složky a vybírat jednotlivé soubory nebo i skupiny souborů. Zkušenější uživatelé obvykle používají místo programu Průzkumník Windows jiné programy.


Registr Windows

Registr Windows

Registr Windows je velká databáze nastavení a dat pro konfiguraci operačního systému Windows. Téměř všechny nainstalované programy ukládají do této databáze informace o svém nastavení. Když upravujeme registr, vlastně měníme, mažeme nebo vytváříme položky v databázi.


Soubor hosts

Soubor hosts

Pomocí souboru hosts můžeme například internetové stránce přiřadit v našem počítači jinou adresu. Často je také soubor hosts využíván k zamezení přístupu na konkrétní internetové stránky, protože blokovat internetové stránky v prohlížeči je nepohodlné a také je nutné provádět nastavení ...


sprava_disku

Správa disků

Pro správu disků existuje mnoho utilit třetích stran. My si ale představíme nástroj, který je přímo implementován u operačních systémů Windows. Jeho název je velmi trefný: Správa disků. Neoplývá nijak rozsáhlými funkcemi, ale například pro změnu velikosti oddílu, rozdělení fyzického disku...


STOP modrá obrazovka Windows - Blue screen of Death (BSOD)

STOP modrá obrazovka Windows - Blue screen of Death (BSOD)

Pokud dojde k závažné chybě operačního systému Windows, ze které se není schopen sám zotavit, často se zobrazí tzv. Modrá obrazovka smrti (Blue screen of death - BSoD) nebo také Modrá smrt.


Tabulka ASCII znaků

Tabulka ASCII znaků

Občas se nám muže přihodit, že nemůžeme na klávesnici nalézt nějaký znak. Můžeme tedy použít takzvanou ASCII tabulku. Jedná se tedy o znakovou sadu, která definuje znaky anglické abecedy a dalších znaků, které se používají zejména v informatice.


Vyhledávací pole operačního systému Windows

Vyhledávací pole operačního systému Windows

Jestliže hledáme v operačním systému Windows nějaký program, soubor nebo nástroj, může nám pomoci pole vyhledávání. Jeho umístění je u různých verzí Windows různé a proto si ukážeme, kde jej můžeme najít.


Windows - klávesové zkratky operačního systému

Windows - klávesové zkratky operačního systému

Pokud chceme zvýšit efektivitu své práce na počítači, můžeme mimo jiné začít používat klávesové zkratky, jež nabízí samotný operační systém Windows. Zvládáte-li psaní na klávesnici všemi deseti, je velmi neefektivní provádět například přepnutí do jiného okna pomocí myši.


Vytvoření instalačního disku s operačním systémem - RUFUS

Vytvoření instalačního disku s operačním systémem - RUFUS

Utilita RUFUS umožňuje stejně jako například utilita Windows USB/DVD download tool vytvořit instalační flash disk s Windows Vista/7/8/10. Navíc podobně jako další utilita YUMI zvládne připravit instalační flash disk například s Linuxovou distribucí. Volit také můžeme, jaký souborový systém ...


Zavedení systému z CD/DVD

Zavedení systému z CD/DVD

Pokud chcete zavést například Windows, Linux nebo jinou aplikaci z CD nebo DVD, počítač musí mít povoleno zavádění z CD/DVD mechaniky. V angličtině se pro slovo zavést používá výraz boot, proto se i v češtině často říká "nabootovat" z disku CD/DVD.


Z čeho se skládá notebook

Z čeho se skládá notebook

Notebook je podobně jako PC sestava složen z jednotlivých komponent. Komponenty jsou pro notebooky menší/lehčí/kompaktnější. To aby byl notebook snáze přenosný. Oproti komponentům v PC sestavách je ale k nim často horší přístup.

Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody