Jak vyhledat, stáhnout a nainstalovat ovladače

Aktualizováno 8. září 2016

 
Jak stáhnout a nainstalovat ovladače
Seznam kapitol
1. Vizuální prohlédnutí zařízení a vyhledání označení
2. Software pro zjištění informací o hardwaru
3. Zjištění ID hardwaru a vyhledání zařízení v databázi
4. Jak ovladače na internetu hledat
5. Instalujeme stažené ovladače
6. Odinstalování ovladače


Ovladače jsou software, pomocí kterého operační systém komunikuje s hardwarem počítače.

Než začneme hledat ovladače na internetu, musíme si nejdříve co nejpřesněji zjistit, z jakých komponent se vlastně náš stolní počítač skládá. Pokud hledáme ovladač pro notebook, značkovou PC sestavu, tiskárnu a podobně, stačí mnohdy jen název a typ zařízení. To se dá zjistit několika způsoby:Také musíme vědět, pro jaký operační systém ovladače potřebujeme. Jestliže se na stránkách výrobce nacházejí například pouze ovladače pro Windows Vista a Windows 7, ale my chceme na zařízení provozovat například Windows 10, tak toto nelze z důvodu častých potíží s kompatibilitou příliš doporučit.
Když budeme mít štěstí, tak zařízení bude uspokojivě pracovat i s pouze obecnými univerzálními ovladači od Microsoftu. Pokud ale nebude například správně fungovat zvuk, wi-fi, touchpad, bluetooth, (nebo se objeví jiné potíže)... tak buď se vrátíme k operačnímu systému, pro který výrobce správný ovladač připravil (Jak se vrátit k Windows 7 nebo 8) nebo se pokusíme správný ovladač svépomocí najít přímo na stránkách výrobce čipů.

Služba Microsoft Windows Update po reinstalaci operačního systému v některých případech nabídne instalaci ovladačů automaticky. Využití této služby k instalaci ovladačů ale nedoporučuji. Raději vyhledejte ovladače přímo na stránkách výrobce. Microsoft Windows Update využijte pouze v případě, kdy na ní výrobce komponentu na svých stránkách přímo odkazuje.

Různým utilitám, které nabízí vyhledání a stažení ovladačů automaticky, se raději vyhněte úplně. Často nadělají v systému více škody než užitku.
Reklama


1. Vizuální prohlédnutí zařízení a vyhledání označení


Notebook

  K72DR

Tak copak je například tohle zač? Ano je to Asus, ale to nám k vyhledání potřebných ovladačů nestačí. Musíme na něm vyhledat podrobnější údaje. Nějaký štítek s popisem.K72DR

Tady už se dovíme, že je to Asus Model: A72D vybavený základní deskou verze K72DR a s tím se už dá pracovat.
Reklama

PC sestava

Pokud máme PC sestavu od některého renomovaného výrobce, tak hledáme stejně jako u notebooku štítek s názvem. Například Dell Vostro 3902, HP Pro 280 G1 MicroTower, Acer Veriton X2632G SFF.

Jestliže ale máme PC sestavu složenou z jednotlivých komponent, musíme hledat názvy jednotlivých komponent. Pokud nemáme v PC sestavě žádné další přídavné karty, stačí nám vyhledat ovladače pro základní desku. Přesněji pro čipy na základní desce umístěné (CHIPSET - čipová sada, iGPU - integrovanou grafickou kartu, LAN - integrovanou síťovou kartu, AUDIO - integrovaný zvukový čip, atd.).


Základní deska

 ASUS_P8Z77-M_PRO

Když si základní desku prohlédneme, zjistíme, že její označení v našem případě je: ASUS P8Z77-M PRO. Většinou také bývá uvedena revize desky. ( Co je to revize? Výrobce vydal pod jedním označením hned několik odlišně verzí této desky. Proto každá další verze dostane své číslo: REV: 1.1 , REV: 1.2 REV: 1.3 atd. ) Pokud tento údaj na desce není, znamenáto, že jde o REV: 1.0. Na toto označení při vyhledávání ovladačů musíme dát také pozor.Přídavné karty

Pokud máme v sestavě například grafickou kartu, zvukovou kartu, TV kartu a podobně, musíme nainstalovat ovladače také pro ně. V našem případě budeme hledat označení na grafické kartě.

 Gigabyte_GV-N660OC-2GD

 Gigabyte_GV-N660OC-2GD

Když si grafickou kartu prohlédneme, zjistíme, že její označení v našem případě je: Gigabyte GV-N660OC-2GD REV: 1.0.

Další kapitola Další


  Reklama


2016   Hardware - Software - Návody | Facebook | Mapa webu
Tento web používá k poskytování svých služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím vyjadřujete svůj souhlas. Více informací se můžete dozvědět zde.