Průzkumník Windows/souborů

5. říjen 2020 Autor: Tibor

   

Program Průzkumník pomáhá při správě souborů a složek (Ve Windows Vista a 7 nese ještě přívlastek Windows. Ve Windows 8 a 10 přívlastek souborů.) Umožňuje procházet jednotlivé složky a vybírat jednotlivé soubory nebo i skupiny souborů. Zkušenější uživatelé obvykle používají místo programu Průzkumník jiné programy. Například propracovaný souborový manažer: Total Commander.

Existuje více možností, jak jej spustit.
Jeho umístění je zpravidla: C:\Windows\explorer.exe
Rychle jej můžeme spustit pomocí klávesové zkratky: Win + E

Také můžeme například použít vyhledávací pole operačního systému a zadat slovní spojení: Průzkumník a v seznamu výsledků kliknout na položku Průzkumník.Průzkumník Windows

Okno Průzkumníka. Oproti předchozím verzím Windows byl ve Windows 8 a 10 přívlastek Windows nahrazen přívlastkem: souborů.Zpět z aktuální složky

Když listujeme složkou, můžeme se kdykoli vrátit o krok zpět pomocí stejnojmenného tlačítka v navigační liště. Také můžeme použít tlačítko na klávesnici: Backspace.Zpět i vpřed pomocí kláves

Navštívenými složkami můžeme rychle listovat pomocí tlačítek. Také ale pomocí klávesových zkratek: Alt + šipka vpravo/Alt + šipka vlevo.

Reklama


Zobrazení skrytých souborů a složek

Některé důležité systémové soubory a složky bývají v operačním systému záměrně uživateli skryty. Jestliže chceme tyto skryté soubory a složky zobrazit, můžeme k tomuto využít Průzkumník:

Windows Vista, 7:
Uspořádat --> Možnosti složky a hledání --> Zobrazení --> Zobrazovat skryté soubory, složky a jednotky

Windows 8, 10:
Zobrazení --> Zobrazovat či skryt --> Skryté položky


Průzkumník WindowsZobrazení přípon souborů

Průzkumník ve výchozím nastavení nezobrazuje přípony souboru. Jestliže si chcete přípony zobrazovat, využijte návod: Jak zobrazit přípony souborů.Procházení složek jako webových stránek

Při procházení složkami musíme pro jejich otevření použít dvojklik. Lze však nastavit, aby bylo možné otevřít složku pouze jedním kliknutím, stejně tak jako by to byl odkaz na internetu.
Tuto změnu můžeme provést: Možnosti složky a na záložce Obecné je třeba umístit přepínač Kliknutí a dvojité kliknutí do pozice Otevřít položku kliknutím.


Průzkumník Windows

Reklama

Zobrazení pro všechny složky

Jestliže provedeme změnu vzhledu složky, tak se změna konfigurace váže jenom k ní. Nastavoval vzhled každé složky zvlášť je zdlouhavé. Když chceme změnit vzhled všech složek, vybereme na záložce Zobrazení tlačítko Použít pro složky. Jestliže budeme chtít vrátit změny, využijeme tlačítko Obnovit složky.

Mnoho dalších možností nastavení Průzkumníka nalezneme v okně: Upřesnit nastavení.


Průzkumník Windows


Výchozí složka při otevření Průzkumníka

Při spuštění Průzkumníku se otevírají Knihovny. Toto můžeme změnit.
Pravým tlačítkem myši klikněte na Průzkumník a z kontextové nabídky vyberte: "Vlastnosti". V políčku Cíl můžeme nadefinovat cestu výchozí složky, která se má po spuštění Průzkumníku otevřít. Například:

    \Windows\explorer.exe C:\Users\Jmeno_uzivatele\Documents


Průzkumník Windows


Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2023   Hardware - Software - Návody