Jak udržet nebo vrátit operační systém do dobré kondice

8. říjen 2020

   

Máte pocit, že v poslední době Vašemu stolnímu počítači nebo notebooku trvá všechno nějak dlouho? Zasekává se už při spuštění jednoduché aplikace? Otevírání programů trvá celou věčnost? Buď "zestárl" a nezvládá držet krok s náročnějšími programy (cca 7 let: nedostatek operační paměti, slabý procesor, pomalý disk) nebo jsme zanedbali průběžnou údržbu.

Pokud lze vyloučit virovou nákazu, mohou nám pomoci základní řešení:

Samozřejmě, že reinstalace operačního systému by vyřešila všechny tyto problémy najednou. Jestli se vyplatí ještě operační systém optimalizovat nebo rovnou lépe reinstalovat záleží na stupni zaneřádění systému a také na tom, jaký uživatel počítač používá (například kolik programů by bylo po reinstalaci nutno doinstalovat a nastavit dle preferencí uživatele).Co vytěžuje počítač:

Čím je počítač zaměstnán, můžeme zjistit například pomoci Správce úloh.

Klikněte pravým tlačítkem myši na spodní lištu a vyberte položku Spustit správce úloh.Okno Správce úloh u Windows 7.

Přepněte se na záložky Výkon. Vidíme, že v tomto ideálním případě procesor (dva jádra = dva okénka) počítače nic nezatěžuje ani minutu po startu operačního systému Windows 7 a je připraven se plně věnovat té aplikaci, kterou třeba za okamžik spustíme. (Jestliže je vytížen, i když jsme ještě žádnou aplikaci nespustili, spouští se nám na počítač nějaký software bez našeho vědomí a ten také zpomaluje počítač. Může se jednat o neškodné aktualizace, ale také o škodlivý kód. Velké vytížení může způsobit také samotný operační systém, to se děje, pokud byl na starý PC nainstalován o generaci novější operační systém.) Krátkodobé vytížení cca 50% (špičku) způsobilo otevření Správce úloh.

Operační paměti využíváme jenom 706 MB z celkových 3326 MB a máme tedy dostatek volné operační paměti pro spouštění dalších programů. V případech, kdy dojde k nedostatku fyzické operační paměti = stránkování na disk, se stává počítač v důsledku prodlev prakticky nepoužitelný (s HDD u SSD není tak markantní).

Po rozkliknutí volby "Sledování prostředků" můžeme ještě navíc sledovat, co vytěžuje disk, neboť jak rychle reaguje náš počítač na příkazy záleží také na něm.

Jestliže chcete zjistit, které procesy (programy) vytěžují Váš počítač, tak se přepněte na záložku Procesy. V ní si můžete prohlédnout, které procesy zatěžují procesor a operační paměť. (Můžete si je seřadit podle názvu/vytížení/popisu. Nechat zobrazit cestu k programům a také nechat zobrazit procesy všech uživatelů.)

Kdo by chtěl vědět, jaké knihovny používá zvolený běžící proces, využije aplikaci Process Explorer. Stažený archiv rozbalíte. Aplikace se neinstaluje, ale rovnou spouští.


Okno Správce úloh u Windows 10.

Reklama


Omezení počtu automaticky spouštěných aplikací:

Čím méně programů se spouští po startu operačního systému, tím lépe. Operační systém není zpomalován a může věnovat své systémové prostředky (výkon) příkazům uživatele a ne na běh všemožných zbytečných aplikací.

Start

Pokud si do počítače nainstalujeme nějaký další software, tak často se tento software automaticky spouští již při zapnutí počítače. Některé programy nám při instalaci dají na výběr, zda je chceme či nechceme nechat spouštět ihned po startu operačního systému (např. Skype), ovšem některé se s tímto neobtěžují a zařadí se ke spuštění po startu automaticky.

Kompletní seznam automaticky spouštěných programů při zapnutí počítače si můžeme podívat, pokud po stisknutí kombinace kláves Win + R zadáme příkaz msconfig a přepneme se do okna Po spuštění. Všechny zaškrtnuté programy se spouštějí při každém startu počítače.

V seznamu najdeme součásti, které jsou důležité doplňky operačního systému, programy určené pro komunikaci na internetu, ale i takový software, který se do seznamu dostal bez našeho vědomí. Jednoduchým odškrtnutím deaktivujeme automatické spouštění těchto prvků při startu počítače. Veškeré změny budou aplikovány až po restartu počítače.

Je tedy žádoucí, aby se po každém startu počítače spouštěly jenom důležité doplňky operačního systému a případně programy, které opravdu používáme pokaždé. Je tedy úplně zbytečné zatěžovat a tedy zpomalovat počítač spouštěním například programu Skype, když jej třeba vůbec nepoužijeme.
Pokud byste například omylem zakázali některý důležitý ovladač, například ovladač zvuku, tak vám nemusí při příštím spuštění počítače fungovat zvuk. Ovladač tedy opět aktivujeme zaškrtnutím a při příštím spuštění operačního systému již bude zvuk opět fungovat.
Jestliže netušíte k čemu je který program či aplikace určena, můžete se toto pokusit zjistit například pomoci Googlu.

Okno Správce úloh - Po spuštění u Windows 7.

Příklad ideálního stavu co se rychlosti týče. Po startu operačního systému Windows 7 se spouští pouze Správce zvuku Realtek HD a NVIDIA GeForce. A ještě kontrola na aktuálnost ovladače grafické karty.
Položku Adobe Reader a Adobe Manager jsme zakázali. Slouží pro jejich automatickou aktualizaci. Soubor AdobeARM.exe, který má tuto aktualizaci za úkol, tedy již nebude po startu spouštěn. Aktualizaci budeme provádět ručně dle svého uvážení. (Kdo by chtěl, může zakázat po startu operačního systému i kontrolu na aktuálnost ovladače grafické karty.)


Okno Správce úloh - Po spuštění u Windows 10.


Reklama


Odinstalování nepotřebných programů:

Čím méně programů nainstalovaných v počítači, tím méně neviditelné práce, kterou musí počítač vykonávat. Proto je vhodné projít si seznam nainstalovaných programů a odstranit ty, které již nevyužíváme, nebo se nám do počítače dostaly jako "bonus" při instalaci nějakého jiného programu.

Odinstalování

Po stisknutí klávesové kombinace Win + R a zadání příkazu appwiz.cpl se zobrazí seznam nainstalovaných programů. Odinstalujte programy, které již nepotřebujete. Při každém z nich je uvedeno datum nainstalování, někdy vydavatel a velikost programu. Některé programy budou po odinstalování vyžadovat restart operačního systému nebo uzavření oken některých programů. V případě přerušení se k odstraňování programů vrátíme stejným způsobem.

Samozřejmě není žádoucí odinstalovat důležité součásti operačního systému jako je například ovladač zvukové či grafické karty. Odstraňujeme tedy jen ty aplikace, o kterých bezpečně víme, k čemu slouží. Jestliže netušíte k čemu je který program či aplikace určena, můžete se toto pokusit zjistit například pomoci Googlu.

Ideální stav pro Windows 7. V počítači je nainstalováno jen to nejdůležitější.
Dobře, souhlasím, ty dvě hry by tam nemusely být. :)
Ano, ani například utilita GeForce Experience, kterou jsme si nainstalovali společně s ovladačem grafické karty, také není nutná. To už si musí každý zvolit sám co je pro něj nepostradatelné.
Že je ale nutné zachovat dvě položky: ovladač zvuku (Realtek High Definition Audio Driver) a grafiky (NVIDIA Ovladače grafiky 340.52) se shodneme asi všichni.

Kdo je schopen dodržovat pravidla prevence: Jak nepustit viry do počítače může odinstalovat dokonce i antivirový program. Ale většina uživatelů si jej asi pro jistotu ponechá a raději obětuje nějaké systémové prostředky počítače, které potřebuje antivirový program pro svoji činnost.
Reklama

Defragmentace klasických disků

Při odstraňování souborů z disku a přidávání nových souborů dochází k rozptýlení částí jednotlivých souborů na různých místech disku. Tento proces se nazývá fragmentace. Jejím výsledkem je z dlouhodobého hlediska snížení výkonu diskových operací a zpomalení přístupu na disk.

Defragmentace

SSD využívají jinou technologii, a tedy tento článek pro ně neplatí.

Disk se fragmentuje při instalaci softwaru, vytváření a odstraňování souborů nebo stahování souborů z internetu. Operační systém ukládá soubory na první větší souvislé místo, které je pro daný soubor dostatečně velké. Pokud požadované místo na disku není dostatečně velké, počítač uloží největší část souboru do největšího dostupného místa a zbývající část ukládá postupně do dalších míst. Když je už velká část disku využita uloženými soubory, většina souborů se začne ukládat po částech na různá místa disku.

Je tedy logické, že pokud máte věci rozházené po celém pokoji, bude se vám něco hůře hledat, než když to budete mít pěkně naskládané v poličkách. I v jednom i v druhém případě danou věc najdete. Jde jen o to, po jakém čase.

Proces úklidu na disku počítače se nazývá defragmentace disku. Jeho úkolem je analyzovat disk a konsolidovat fragmentované soubory a složky tak, že každý obsadí jedno souvislé místo. Výsledkem je mnohem rychlejší přístup k souborům a složkám a efektivní ukládání nových. Při této akci je také analyzován volný prostor na disku, čímž se předchází fragmentaci nových souborů.

Čas potřebný k defragmentaci závisí na velikosti disku, množství a velikosti souborů na disku, množství fragmentů a dostupných systémových prostředků.

Program Defragmentace disku naleznete v nabídce Start / Programy / Příslušenství / Systémové nástroje / Defragmentace disku. Grafické uživatelské rozhraní nenabízí mnoho možností, zobrazí však informace o názvu, systému souborů, kapacitě a volném místě jednotlivých disků a nabídne vám možnost jejich jednotlivě analyzovat nebo defragmentovat.

Defragmentaci disku spustíte kliknutím na tlačítko Defragmentovat. Před samotnou defragmentaci se však provede ještě analýza, abyste mohli proces defragmentace disku sledovat i graficky a porovnávat počáteční a průběžný stav rozložení souborů na disku.

Ať už je nasazení vašeho počítače jakékoliv, nežádoucí fragmentaci svazků se nevyhnete, pamatujte proto na pravidelnou defragmentaci (jednou za měsíc).

Opět ideální stav (tady už bez diskuze).Vyčištění disku

Operační systém Windows využívá systémový disk také jako úložiště dočasných dat a nejrůznějších sdílených a konfiguračních souborů. Například: stažené soubory programů, dočasné soubory TEMP, koš, soubory protokolů instalačních programů, záložní soubory aktualizací, dočasné soubory internetu - Temporary internet file, miniatury, Windows log soubory a další.

Jak vyčistit disk - odstranění nepotřebných souborů

Vývojáři Windows si byli tohoto faktu vědomi, a proto přímo do operačního systému implementovali nástroj: Vyčištění disku, pomocí kterého můžeme vyčištění disku snadno provést.

Existuje více možností, jak jej spustit. Můžeme například použít vyhledávací pole operačního systému a zadat slovní spojení: Vyčištění disku a v seznamu výsledků kliknout na položku Vyčištění disku.Zaškrtneme položky, které chceme z počítače odstranit. Po výběru, klikněte na tlačítko: Vyčistit systémové soubory.
Reklama


© 2012 - 2024   Počítačové Tipy Kupka - Těrlicko | Hlavní stránka | Kontakt | Mapa webu