Jak složit počítač


Jak složit počítač
Seznam kapitol
1. Úvod
2. Z čeho se skládá počítač
3. Vložení procesoru do základní desky
4. Uchycení chladiče procesoru
5. Vložení operačních pamětí
6. Příprava skříně a vložení základní desky
7. Montáž chladících ventilátorů skříně
8. Montáž disku, mechaniky a čtečky karet
9. Montáž napájecího zdroje
10. Montáž grafické karty
11. Napojení komponent ke zdroji
12. Připojení datových kabelů
13. Připojení ventilátorů
14. Napojení čelního panelu
15. První spuštění počítačeHardware - označuje veškeré fyzicky existující technické vybavení počítače.
Software - je souhrnný název pro všechny počítačové programy používané v počítači.

(Rovněž notebooky je složeny z jednotlivých komponent. Komponenty jsou pro notebooky menší/lehčí/kompaktnější. To aby byl notebook snáze přenosný. Oproti komponentům v PC sestavách je ale k nim často horší přístup: Z čeho se skládá notebook.)


Jak složit počítač


Základní deska (Mother Board) - MB

Jak složit počítač

Do základní desky připojujeme veškeré komponenty počítače. Je to laicky řečeno základ počítače. Sem připojujeme procesor, paměti, grafickou kartu a v podstatě vše, co v PC najdeme. Bez základní desky by mezi sebou nemohly ostatní součásti komunikovat a fungovat jako celek.

Dělení MB je v podstatě jednoduché. Desky dělíme podle typu procesorů, které do nich můžeme osadit a podle rozměrových formátů. Mezi dnes nejrozšířenější formáty se řadí ATX a Micro ATX. Zatímco formát nám je v podstatě jen k tomu, abychom věděli, jaký case (počítačovou skříň) pořídit, dělení podle typu socketů je pro nás důležité, protože podle toho budeme vybírat procesor.

Základní deska vskutku vypadá jako deska, jestli ji máme nějak popsat. Je to v podstatě nejvýraznější a největší (ne nejtlustší) součást počítače. Není divu, připojujeme na ni vše, co se dá. Na každé desce najdeme integrované obvody, jakési čipy (severní a jižní můstek - chipsety), které od sebe odlišíme celkem snadno: Severní je propojen přímo s procesorem nebo je přímo jeho součástí. Jižní se nachází blíže spodní části základní desky. Chipsety propojují RAM, CPU, GPU, ... dohromady.

Hlavní parametry, které si o základní desce musíme vždy zjistit je formát, sloty, rozhraní pro pevné disky, podporované CPU a rozhraní pro periferie. Co se týče výkonu, bude nás zajímat čipová sada (chipset).

I MB má svou vlastní paměť, kam se nahrává BIOS. BIOS nám v podstatě definuje, jak má základní deska fungovat a sami do něj můžeme v určité míře i zasahovat. Základní deska je nezávislá na operačním systému, proto je možné například PC zaheslovat pomocí hesla do BIOSu.


Jak složit počítač

Procesor (Central Processing Unit) – CPU

Jak složit počítač

Procesor přijímá od paměti instrukce a data, která zpracovává v posloupnosti daného programu, který my například spustíme v operačním systému. Jak rychle toto bude vykonáno, závisí na výkonu procesoru. Samozřejmě, že toto je mnohem složitější a je to na dlouhé povídání, ale tím se zde zabývat nebudeme.
Aby se omezila složitost procesorů, nevyužívají se vyšší programovací jazyky, ale přímo ten nejnižší - strojový kód (jedná se v podstatě o sekvenci bitů - prosté a účinné).

Dnes je velmi málo výrobců procesorů pro PC platformy. Nejznámější z nich jsou Intel, AMD.

K CPU je také důležitý chladič. Procesory jsou velice výkonné součásti počítače, proto také velmi hřejí. K většině procesorů se dodává chladič, ale k těm výkonnějším doporučíme dokoupit výkonnější a tišší.
Operační paměť (Random Access Memory) - RAM

Jak složit počítač

Účel tohoto zařízení je prostý a jednoduchý, ukládáme na něj data, se kterými právě pracujeme. Proto má často mnohem rychlejší přístup jak jiná paměťová zařízení (HDD). Kdybychom zapisovali tato data přímo na disk, chod počítače by se několikanásobně zpomalil. (Zejména u disků typu HDD. SSD jsou daleko rychlejší.) Ostatně to se může také stát, pokud RAM zahltíme a nemáme dostatečnou rezervu.

Dnes jsou běžné paměti DDR IV, první, druhá a třetí generace jsou již zastaralé.

Když spustíte program, dojde k jeho zavedení do operační paměti a teprve zde jej dokáže instrukci za instrukcí procesor vykonávat. Na rozdíl od pevného disku, který dokáže udržet uložené informace i tehdy, je-li počítač vypnutý, je operační paměť určena pouze ke krátkodobému uložení informací. Pokud počítač vypnete, obsah operační paměti je ztracen.
Grafická karta (Graphic Processing Unit) – GPU

Jak složit počítač

GPU se stará o zobrazení všeho, co se v PC děje na monitoru. Stará se tedy o video výstup (někdy také i vstup). Jak kvalitně bude například hra zobrazena závisí hlavně na ní. Samozřejmě jen výkonný GPU nestačí, v PC musí být také další výkonově odpovídající komponenty, zejména CPU.

Jako u procesorů, i zde máme více výrobců grafických čipů, ale zaměříme se na největší rivaly z nich a to jsou nVidia a AMD (dříve ATI).

Dalším pojmem týkajícím se řazení GPU může být, zda je grafická karta integrovaná, dedikovaná, či externí.

Integrované GPU obsahuje jen nejnutnější minimální výkon a je většinou součástí procesoru.

Dedikované karty jsou klasické ty, které se připojující do slotů. (viz. obrázek)

Na jaký slot se připojují? Dnes je standardem slot PCI-E (16x). Dalším důležitým faktorem ovlivňující kvalitu GPU je paměť, frekvence a podporované standardy (DirectX atd.).
Disk (Hard Disk Drive) - HDD, (Solid State Drive) - SSD

Jak složit počítač

Využívá se v počítačích, či jiných přístrojích k dlouhodobému ukládání většího množství dat.
Nahrávání na typ HDD probíhá pomocí magnetické indukce.
SSD na rozdíl od magnetických pevných disků neobsahují pohyblivé mechanické části a mají mnohem nižší spotřebu elektrické energie a také mnohem vyšší rychlost čtení a zápisu. Pro uložení dat je nejčastěji použita flash paměť.

Disky dělíme na externí a interní.

Dále je dělíme podle rozhraní, přes které se připojují k PC. Mezi základní se řadí: SATA (starší ATA), či u externích USB a eSATA.
(Také se je ale možno setkat s SSD ve formě kartiček, které se připojují do slotů přímo na základních deskách: mSATA, M.2 SATA. Existuji také SSD, které se připojují přes PCI Express.)

Dále nás zajímá kapacita (čím větší tím pro nás lépe). Dále přenosovou rychlost (čím větší tím opět pro nás lépe).

Operační systém je vhodné instalovat na rychlý SSD. Odezva operačního systému je pak citelně lepší, než když je operační systém nainstalován na HDD. Data (fotografie, videa) je vhodné uschovat na disky typu HDD, které mají dobrým poměrem cena/úložný prostor.

Pokud pořizujeme externí HDD, doporučíme přihlížet trochu i na design a rozměry. 2.5 palcové stačí připojit přes USB port. K 3.5 palcovým je navíc vždy nutné ještě připojit napájecí adaptér, neboť USB port není schopen dodat 3.5 palcovému disku tolik energie, kolik potřebuje pro svou činnost.
Napájecí zdroj (Power Supply Unit) - PSU

Jak složit počítač

Zdroj nám napájí počítač, zpracovává střídavé napětí ze sítě na nízké stejnosměrné napětí. Ke zdroji v počítači připojujeme přímo komponenty jako je základní deska, grafická karta, pevné disky.

Na napájecím zdroji nalezneme tyto konektory:

Jak složit počítač

K čemu který slouží, naleznete dále v návodě: Napojení komponent ke zdroji
PC skříň (PC CASE)

Jak složit počítač

Chrání jednotlivé komponenty vůči vnějším nežádoucím vlivům, mechanickému poškození, tekutinám a celkově drží počítač pohromadě. Díky tomu se dá také PC snadno přenášet.

Pomáhá k lepšímu chlazení komponent díky proudění vzduchu, které je vytvářeno ventilátory. Pokud uvažujeme o kancelářské sestavě, stačí skříň s ventilátorem pouze v zadní pozici. V případě výkonnější sestavy je vhodná skříň s ventilátorem i v přední pozici. U některých skříní je možno dokoupené ventilátory umístit i do horních či spodních pozic. (Ventilátory v počítači.)
Volitelné komponenty

Jak složit počítač

Mezi další komponenty, které můžeme v počítači mít, patří například CD/DVD mechanika, síťová karta, či zvuková. Zvukové a síťové karty jsou v dnešní době již integrované na základní desce. Pokud nebudeme CD/DVD mechaniku příliš využívat, může si koupit pouze externí (připojujeme jako externí disk přes USB port) a sdílet jí s ostatními počítači v domácnosti.
Operační systém (Operating System) - OS

Jak složit počítač

Graf znázorňuje zastoupení jednotlivých operačních systémů na desktopu k září 2016 dle statistik Netmarketshare.com. Kde také může zjistit aktuální stav k dnešnímu dni.

Operační systém je základní programové vybavení počítače (software), které je zaváděno při startu počítače do jeho paměti nejčastěji z pevného disku a zůstává v činnosti až do jeho vypnutí. Hlavním úkolem operačního systému je zajistit uživateli možnost ovládat počítač. Nejčastěji používaným operační systém je Windows.
Periferie

Jak složit počítač

S počítačem musíme nějak komunikovat. Tedy k němu musíme připojit nějaké periferie, pomocí kterých bude vzájemná komunikace probíhat. Základní trojice je - monitor, klávesnice a myš.

Periferie označuje nějaké počítačové zařízení, které je zpravidla k počítači připojeno (interně i externě), ale není jeho přímou součástí.

Dělíme je na vstupní, výstupní a kombinovaná.Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola Další
Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2023   Hardware - Software - Návody