Jak přidat disk do stolního počítače

27. říjen 2020 Autor: Tibor

   

jak_pridat_disk_do_stolniho_pocitace_logo

Jestliže chcete přidat do stolního počítače další pevný disk, je třeba zvážit, zda při této činnosti také reinstalujete operační systém: Jak reinstalovat Windows případně provedete pře-klonování: Jak klonovat disk. Je totiž vhodné, aby byl operační systém nainstalován na rychlejším disku. U novějších disků totiž s rostoucí kapacitou roste také rychlost odezvy. Operační systém pak tedy reaguje svižněji.

Pokud chcete přidat disk do notebooku, tak pro Vás je určen tento návod: Jak přidat/vyměnit disk v notebooku.


HDD

Pokud chcete jen navýšit úložný prostor, tak je vhodné zakoupit klasický pevný disk. Tyto disky mají dobrý poměr cena/kapacita. Pro stolní počítače mají tyto disky v současné době standardní velikost 3,5 palce a rozhraní SATA. V tomto případě tedy získáte podobně rychlý disk, jaký už pravděpodobně v počítači máte, a tedy reinstalace systému nebo pře-klonování na jen o něco málo rychlejší disk nemá většinou moc velký význam HDD - porovnání cen.


SSD

V případě, že si ale pořídíte některý z rychlých SSD disků, které mají dobrý poměr cena/rychlost, je více než vhodné, aby operační systém v počítači běžel z tohoto disku. Stejně jako pro notebooky, tak i pro stolní počítače mají tyto disky v současné době standardní velikost 2,5 palce a taktéž rozhraní SATA: SSD - porovnání cen.
Tedy původní disk necháte pouze na data a na nový disk naistalujete operační systém: Jak reinstalovat Windows. Pokud se nechcete rozloučit se stávající instalací operačního systému, tak můžete systém na nový disk naklonovat: Jak klonovat disk.Umístění a připojení disku

Před koupí disku je třeba se ujistit, že máte v PC skříní kde nový disk umístit a připojit. Tyto informace můžeme získat v manuálu od PC skříně a základní desky: Jak vyhledat a stáhnout manuál. Nebo toto ověříme otevřením PC skříně a vizuální kontrolou.

S místem většinou problém není, protože většina PC skříní je konstruována tak, že lze do ní umístit 3 až 5 disků. Většina skříní má také již minimálně jednu předpřipravenou pozici pro 2,5 palcové disky. Tedy místo pro SSD. Pokud budete pořizovat SSD a Vaše PC skříň nemá tuto pozici, tak lze na něj zakoupit rámeček (Kovový rámeček - porovnání cen) a s tímto rámečkem ho již namontujete do 3,5 palcové pozice. Některé SSD se s tímto rámečkem, který umožnuje montáž 2,5 palcového disku do 3,5 palcové pozice, rovnou prodávají.

Nový pevný disk je nutno připojit datovým kabelem SATA (datový kabel SATA - porovnání cen):

Jak přidat disk do stolního počítače


K SATA konektoru na základní desce:

Jak přidat disk do stolního počítače


A jedním napájecím kabelem SATA:

Jak přidat disk do stolního počítače


ke zdroji napětí.


Tedy se ujistěte, že Vaše základní deska má SATA konektor k připojení SATA datového konektoru. S velkou pravděpodobností SATA konektory na základní desce naleznete. Pokud ne, tak se snažíte přidat pevný disk do opravdu velmi starého PC. V tom případě se musíte poohlédnout po ATA/SATA redukci nebo po disku se starým rozhraní ATA, IDE.

A také se ujistěte, že Váš zdroj napětí má napájecí SATA napájecí konektor. Taktéž na napájecím zdroji pravděpodobně volný napájecí konektor SATA naleznete. Pokud ne, tak můžete zakoupit redukci MOLEX/SATA (redukce MOLEX/SATA - porovnání cen):


Jak přidat disk do stolního počítače

a napájecí konektor SATA tak lehce získáte.

Mnoho uživatelů ale žádné kabely na víc nekupuje a prostě odpojí SATA DVD mechaniku, kterou mají v PC a kterou stejně moc nepoužívají a její kabely použijí pro připojení nového SATA disku.

Praktická ukázka

Než začnete stolní počítač rozebírat, doporučujeme přečíst návod:
Jak manipulovat s počítačovými komponenty - elektrostatický výboj


Vypneme stolní počítač a odpojíme od něj napájecí kabel.


Nebo pokud je počítačový zdroj vybaven vypínačem, tak stačí vypnout tento vypínač.

ReklamaNamontujeme nový disk do volné pozice.


Připojíme SATA napájecí kabel od počítačového zdroje a SATA datový kabel od základní desky. (Jak už bylo zmíněno, můžeme napřiklad použít kabely, kterými je v počítači připojena SATA DVD mechanika.)


Již připojený pevný disk s rozhraním SATA.
ReklamaInicializace nového disku

Jak již bylo zmíněno, jestliže jste si pořídili SSD, tak je více než vhodné, aby operační systém v počítači běžel z tohoto disku. (Pokud je na základní desce k dispozici SATA III, je vhodné, aby i kabel, kterým je SSD připojen, byl SATA III.) Tedy se pusťte do reinstalace operačního systému na tento disk: Jak reinstalovat Windows. Původní disk můžete dál používat k ukládání dat.

Pokud jste chtěli jen navýšit úložný prostor prostřednictvím HDD, tak se může stát, že po zapnutí se bude snažit počítač načíst operační systém z tohoto nového disku a jelikož tam žádný operační systém není, tak se to nemůže podařit. Překontrolujte tedy pořadí zavádění: Jak zavést/nabootovat systému z flash disku. Namísto flash disku umístěte na první pozici původní pevný disk s nainstalovaným operačním systémem.

Jakmile Vám naskočí operační systém, tak budete možná překvapeni, že žádný nový disk v "Tento počítač" není vidět i když jsme jej právě připojili:Jak přidat disk do stolního počítače

Různé operační systémy dokáží spolupracovat a různými systémy souborů a tyto systémy souborů je nutné nejprve na pevném disku vytvořit, aby s ním byl schopen operační systém pracovat. Je tedy nutné disk nejdříve v operačním systému tzv. inicializovat.

Inicializaci nového disku můžeme provést ve: Správa disků.Jak přidat disk do stolního počítače

Klikněte pravým tlačítkem myši na "Tento počítač" a v rozbaleném menu klikněte na položku "Spravovat". Otevřelo se Vám okno "Správa počítače".Jak přidat disk do stolního počítače

Zde klikněte v levé nabídce "Úložiště" a dále na "Správa disků".Jak přidat disk do stolního počítače

Nyní v prostřední části vidíte všechny připojené pevné disky. Jeden je již inicializovaný, rozdělený pevný disk, na kterém je nainstalován operační systém. A také disk, který ještě není inicializován a to je právě náš nový disk. Na tento disk klikněte pravým tlačítkem myši a dále klikněte na položku "Nový jednoduchý svazek...".

Jak přidat disk do stolního počítače

Zpřístupní se nám průvodce vytvářením nového svazku. Pokračujeme kliknutím na tlačítko "Další".Jak přidat disk do stolního počítače

Velikost svazku bude před-vyplněna. Pokud hodnotu nezměníme, bude využita celá velikost disku. Pokračujeme kliknutím na tlačítko "Další".Jak přidat disk do stolního počítače

Zde si můžeme vybrat, jaké písmeno chceme svazku přiřadit. Pokračujeme kliknutím na tlačítko "Další".Jak přidat disk do stolního počítače

Svazku můžeme přiřadit jméno dle svých preferencí. Svazek bude také naformátován. Pokračujeme kliknutím na tlačítko "Další".Jak přidat disk do stolního počítače

Závěrečné shrnutí. Pokračujeme kliknutím na tlačítko "Další".
ReklamaJak přidat disk do stolního počítače

Musíme ještě vyčkat na dokončení formátování.Jak přidat disk do stolního počítače

Formátování je dokončeno. Nový svazek na disku byl vytvořen. Okno "Správa počítače" můžeme zavřít.Jak přidat disk do stolního počítače

Nyní již nový disk uvidíme i v "Tento počítač".
Reklama


Související odkazy


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody