Správa disků

13. prosinec 2019 Autor: Prokop

   

Pro správu disků existuje mnoho propracovaných utilit třetích stran: MiniTool Partition Wizard – správa oddílů disků. My si ale představíme nástroj, který je přímo implementován u operačních systémů Windows. Jeho název je velmi trefný: Správa disků. Neoplývá nijak rozsáhlými funkcemi, ale například pro změnu velikosti oddílu, rozdělení fyzického disku na více logických oddílů, sloučení oddílů nebo změnu písmene oddílu postačí. Před započetím akcí prováděných s diskem je vhodné na něm nemít žádné důležité data nebo mít tyto data zálohována: Jak a kam zálohovat data.Jak spustit nástroj Správa disků

Existuje více možností, jak jej spustit.
Jeho umístění je zpravidla: C:\Windows\System32\diskmgmt.msc
Tedy jedna možnost je, vyhledat například pomocí Průzkumníka tento soubor na disku a spustit jej dvojklikem.

Také můžeme například použít vyhledávací pole operačního systému a zadat slovní spojení: Správa disků a v seznamu výsledků kliknout na položku: Vytvořit a formátovat oddíly na pevném disku.

Také jej můžeme spustit například klepnutím pravým tlačítkem na ikonu "Tento počítač" a v kontextovém menu vybereme položku "Spravovat". (Pro úspěšné spuštění ale musíme mít práva administrátora.)


Jak rozdělit disk

Otevře se nám okno "Správa počítače":


Jak rozdělit disk

Vybereme položku "Správa disků" a v prostřední části se zobrazí veškeré dostupné disky. (Na obrázku u operačního systému Windows 10.)
Reklama
Popis nástroje Spravá disků

Na obrázku výše vidíme, že já mám v PC jen jeden fyzický disk (Disk 0). Ten je rozdělen na: Systémový oddíl C, na kterém je nainstalován operační systém Windows. A také oddíl "Rezervováno systémem", který je automatický vytvářen při instalaci operačního systému a nemá přiřazeno písmeno a tedy jej v "Tento počítač" není vidět (pokud bylo použito UEFI, tak ještě další dva oddíly navíc). S oddílem "Rezervováno systémem" nijak nemanipulujte, je nutný pro běh operačního systému.

Pokud by byly v počítači připojené další disky (Disk 1, Disk 2, ...), viděli bychom, jak jsou rozdělené a zda třeba vykazují nějaké chyby. Pokud chcete zkontrolovat disk na výskyt chyb, využijte návodu: Jak zkontrolovat disk.

Pro jednotlivé akce je dostupné jak kontextové menu (po kliknutí pravým tlačítkem myši), tak i v okně Akce obsluha, která je úplně vpravo pod položkou: "Další akce".

Je třeba pamatovat na to, že se jedná o systémový nástroj a že některé příkazy mohou mít vážné důsledky. Například si odstraníte oddíl, na kterém máte důležité soubory. Tyto soubory by pak již nebyly dostupné, neboť tato akce je nevratná a tedy by byla následně nutná obnova dat: Jak zachránit smazané nebo nedostupné soubory - obnova dat. Tedy je doporučeno mít vše zálohováno, také pro případ, že uděláte chybu: Jak a kam zálohovat data.

Pokud byste poškodili nebo odstranili oddíl "Rezervováno systémem" bylo by pak nutné operační systém opravit: Jak opravit Windows.Příklady použití

Pod následujícími odkazy naleznete několik praktických ukázek využití nástroje: Správce disků.
Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody