Jak manipulovat s počítačovými komponenty - elektrostatický výboj

5. leden 2020 Autor: Bronislav

   

V případě, že se rozhodnete zasahovat do vnitřních částí stolního počítače (Jak opravit stolní počítač) nebo notebooku (Jak rozebrat notebook, Jak opravit notebook), nezapomeňte nejdříve odpojit napájecí kabel a u notebooků ještě vyjmou baterii. Nesplněním této podmínky riskujete úraz elektrickým proudem a také poškození komponent.


Elektrostatický výboj

Elektrostatický výboj

Váš oděv i vy samotní můžete způsobit elektrostatický výboj, který působí na součástky počítače destruktivně, proto je třeba zajistit, aby k tomuto jevu nedošlo.

Elektrostatická náboj se tvoří hlavně v suchém počasí a ve spojení se syntetickými koberci nebo oblečením. Polyesterový svetr by byl tedy velmi špatnou volbou při manipulaci s PC komponenty. Mnohem lepší variantou je bavlněné tričko a kalhoty.
Antistatický náramek

Nejlepší způsob jak bojovat s antistatickým nábojem je použít: antistatický náramek - porovnání cen a antistatickou podložku - porovnání cen. Ty následně spojit s uzemněnou části budovy. Pokud si nechcete pořizovat toto vybavení je třeba se před samotným čištěním dotknout uzemněné části budovy (např. ústřední topení) a pak se snažit pohybovat co nejméně, aby nedošlo k opětovnému nabití elektrostatickým nábojem.Jak složit počítač

Abychom si komponenty při manipulaci zbytečně nezapatlali mastnotou z rukou. Je vhodné pracovat v bavlněných rukavicích. Kdo nechce pracovat v rukavicích, nechť si alespoň před samotnou montáží pořádně umyje ruce a nedotýká se pinů.
Reklama

Příprava notebooku

Před jakýmkoliv zásahem do vnitřní části notebooku je doporučován tento postup:


Vypneme notebook a odpojíme od něj napájecí adaptér. (Napájecí adaptér je také vhodné předem odpojit od sítě.)Posuneme západku(y) držící baterii na druhou stranu a baterii vyjmeme.Několik vteřin podržíme tlačítko sloužící k zapnutí notebooku. Tím dojde k odstranění zbytkových napětí v obvodech.
Reklama
Příprava stolního počítače

Před jakýmkoliv zásahem do vnitřní části stolního počítače je doporučován tento postup:


Vypneme stolní počítač a odpojíme od něj napájecí kabel. Je celkem jedno, jestli vytáhneme napájecí kabel ze zásuvky nebo z napájecího zdroje. Zvolte možnost, kterou máte lépe přístupnou.Nebo pokud je počítačový zdroj vybaven vypínačem, tak stačí vypnout tento vypínač. Kdo má obavy, že by při manipulaci tento vypínač nechtěně zapnul, může odpojit i napájecí kabel jako v prvním případě.Několik vteřin podržíme tlačítko sloužící k zapnutí PC sestavy. Tím dojde k odstranění zbytkových napětí v obvodech.PC zdroj

Bezpečnostní upozornění:

Vnitřek počítačových sestav je bezpečný až na jednu výjimku a tím je počítačový zdroj. Zdroj je umístěn ve svém vlastním krytě. Tento kryt se raději nikdy nepokoušejte rozebrat, neboť na kondenzátorech v něm umístěném zůstává nebezpečné napětí i po odpojení zdroje od zásuvky s elektrickým proudem. Neopatrnou manipulací by mohlo dojít k úrazu elektrickým proudem. Rozebírat a opravovat zdroje mohou oficiálně pouze elektrotechnici s příslušnou kvalifikací. (Vyhláška č.50/1978 Sb.)


Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody