Přehled doporučených teplot komponent

12. prosinec 2016 Autor: Prokop

   

S přehříváním hardwaru jsou často spojené problémy s modrou smrtí, vypínáním systému (v BIOS/UEFI možno provést přenastavení, při jakých teplotách má dojít raději k vypnutí) nebo dokonce k poškození onoho komponentu: Jak opravit notebook, Jak opravit stolní počítač.

Chladič

Zaměříme se na základní hardware, který bývá tepelně zatěžován nejčastěji (jak u stolních počítačů tak notebooků) - procesor, grafická karta, harddisk, základní deska.
Uvedené hodnoty jsou obecné doporučené. Například pro různé typy procesorů jsou doporučovány různé maximální přípustné hodnoty. Konkrétní přesné hodnoty naleznete na stránkách výrobce.

U notebooků se jedná v podstatě o ty samé teploty jako u stolních počítačů. Ovšem dosáhnout jich je trochu těžší. Je totiž normální, že jsou teploty těchto komponentů u notebooků vyšší. Důvodem tomu bývá převážně stlačený prostor. Samozřejmě je hardware uvnitř notebooků na vyšší teploty také stavěn (tak, aby vydržel záruční lhůtu), ale přesto doporučujeme, jedná-li se o notebook, na kterém hrajete hry či děláte náročnou práci, při které vytěžujete jednu z těchto částí hardwaru, koupit chladící podložku. Prodloužíte tak životnost svého notebooku.

Procesor

Samotný mozek počítače bývá vytěžován nejvíce. Spousty procesů, které vykonává při každé činnosti, způsobuje hodně velké zahřívání, a proto je nutné jej dobře chladit. Jak by měly vypadat teploty pro CPU, můžete vidět níže.

Procesor

Grafická karta

GPU, která nám zajišťuje dobrý a kvalitní obraz, kvalitní detaily při hraní her apod., bývá zatěžována také. Obzvláště náročné hry či grafické programy zapříčiňují její přehřívání, a proto doporučujeme kontrolovat GPU chlazení.

Grafická karta
Některé GPU jsou osazené nedostačujícím chlazením a tak není výjimkou, kdy teplota GPU dosahuje v maximální zátěži i 90 °C. Tedy i když žádná závada v systému chlazení není = ventilátor(y) počítače odvádějí horký vzduch do místnosti, chladič GPU dobře přiléhá k čipu, ventilátor GPU správně pracuje a žádný prach nebrání odvodu horkého vzduchu. Takto byla prostě karta navržena. Karta může i při této teplotě spolehlivě pracovat, ale takto vysoký teplota má vliv na životnost karty a ta tak často příliš nepřekročí záruční dobu.


Reklama


Harddisk

HDD, na kterém máme svá data, se bohužel může přehřívat také. Na rozdíl od CPU a GPU není HDD na vyšší teplotu stavěn, a tedy mu již nesvědčí teploty vyšší než 50 °C. Takto vypadají teploty, při kterých je zvyklý pracovat.

Harddisk

Základní deska

Samotná základní deska (čipy na ní umístěné = chipset), na kterou jsou výše zmíněné komponenty připojené, se zahřívá také. Máte-li zajištěné dobré chlazení celé skříně (u notebooku neblokuje nic chladicí otvory), jistě se teploty pohybují v mezích normy.

Základní deska

A co opačný extrém - podchlazení - škodí?

Ano, není proto vhodné počítačové komponenty zbytečně vystavovat teplotám pod běžnou pokojovou teplotu. Pokud již k tomu dojde (například při přenášení pc mezi servisem v zimních měsících), velmi se doporučuje před zapnutím počítače vyčkat, než se ohřeje na běžnou pokojovou teplotu a dojde k odpaření sražené vlhkosti na jeho komponentech.
Reklama
Jak lze teploty změřit:

Teploty lze změřit pomocí různého softwaru volně stažitelného z internetu. Nejčastěji tyto programy nalezneme v sekci utility - monitoring. Mezi oblíbené patří:Jestliže chceme zjistit, jakých teplot dosahují komponenty v počítači při zátěži - například hraní náročných her, spustíme program před začátkem hraní a po skončení zkontrolujeme v tabulkách maximální dosažené hodnoty. Jsou-li vyšší, je třeba dát chlazení počítače do pořádku - Jak opravit stolní počítač - Problémy způsobené chlazením nebo Jak opravit notebook - Problémy způsobené chlazením.
HWMonitor

HWMonitor

Tento program sleduje aktuální stav teploty, napětí a rychlosti otáček větráků. Jedná se o program s jednoduchým grafickým rozhraním a prezentace stavu počítače je velice zřejmá. Stáhnout si jej můžete například přímo ze stránek výrobce: www.cpuid.com
SpeedFan

SpeedFan

I program SpeedFan slouží pro monitorování teplot, napětí a otáček ventilátorů v PC skříních. Jak jeho název napovídá, dokáže avšak i "utišit" hluk z větráků ve vašem počítači. V programu totiž můžete měnit otáčky ventilátoru v počítači. (Ne u ventilátorů, které jsou například připojené přímo na zdroj. Více o ventilátorech: Ventilátory v počítači.) Stáhnout si jej můžete opět přímo ze stránek výrobce: www.almico.comNa základní záložce vidíte průběh skenování všech potřebných zařízení, teplotu na všech teplotních čidlech ve vašem počítači, otáčky všech ventilátorů připojených do PCFan konektoru na základní desce a napětí na výstupech ze zdroje. Na další záložce můžete měnit frekvenci sběrnice a s tím spojenou rychlost ventilátorů. SpeedFan dokáže přečíst i S.M.A.R.T. informace z vašeho pevného disku.

Poslední záložkou jsou grafy, kde si můžete nechat zobrazovat vývoj teploty, rychlosti ventilátorů a napětí na výstupech ze zdroje.

Češtinu aktivujete prostřednictvím nabídky "Readings > Configure > Options".
Reklama


Související odkazy


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
(Užití veškerého obsahu této stránky je na vlastní nebezpečí.)
2017   Hardware - Software - Návody