Přehled doporučených teplot komponent

12. prosinec 2019 Autor: Prokop

   

S přehříváním hardwaru jsou často spojené problémy s modrou smrtí, vypínáním systému (v BIOS/UEFI možno provést přenastavení, při jakých teplotách má dojít raději k vypnutí) nebo dokonce k poškození onoho komponentu: Jak opravit notebook, Jak opravit stolní počítač.

Chladič

Zaměříme se na základní hardware, který bývá tepelně zatěžován nejčastěji (jak u stolních počítačů tak notebooků) - procesor, grafická karta, harddisk, základní deska.
Uvedené hodnoty jsou obecné doporučené. Například pro různé typy procesorů jsou doporučovány různé maximální přípustné hodnoty. Konkrétní přesné hodnoty naleznete na stránkách výrobce.

U notebooků se jedná v podstatě o ty samé teploty jako u stolních počítačů. Ovšem dosáhnout jich je trochu těžší. Je totiž normální, že jsou teploty těchto komponentů u notebooků vyšší. Důvodem tomu bývá převážně stlačený prostor. Samozřejmě je hardware uvnitř notebooků na vyšší teploty také stavěn (tak, aby vydržel záruční lhůtu), ale přesto doporučujeme, jedná-li se o notebook, na kterém hrajete hry či provozujete jiné náročné programy (Co vytěžuje počítač), koupit chladící podložku. Prodloužíte tak životnost svého notebooku.





Procesor

Samotný mozek počítače bývá vytěžován nejvíce. Spousty procesů, které vykonává při každé činnosti, způsobuje hodně velké zahřívání, a proto je nutné jej dobře chladit. Jak by měly vypadat teploty pro CPU, můžete vidět níže.

Procesor





Grafická karta

GPU, která nám zajišťuje dobrý a kvalitní obraz, kvalitní detaily při hraní her apod., bývá zatěžována také. Obzvláště náročné hry či grafické programy zapříčiňují její přehřívání, a proto doporučujeme kontrolovat GPU chlazení.

Grafická karta




Některé GPU jsou osazené nedostačujícím chlazením a tak není výjimkou, kdy teplota GPU dosahuje v maximální zátěži i 90 °C. Tedy i když žádná závada v systému chlazení není = ventilátor(y) počítače odvádějí horký vzduch do místnosti, chladič GPU dobře přiléhá k čipu, ventilátor GPU správně pracuje a žádný prach nebrání odvodu horkého vzduchu. Takto byla prostě karta navržena. Karta může i při této teplotě spolehlivě pracovat, ale takto vysoký teplota má vliv na životnost karty a ta tak často příliš nepřekročí záruční dobu.






Reklama


Harddisk

HDD, na kterém máme svá data, se bohužel může přehřívat také. Na rozdíl od CPU a GPU není HDD na vyšší teplotu stavěn, a tedy mu již nesvědčí teploty vyšší než 50 °C. Takto vypadají teploty, při kterých je zvyklý pracovat.

Harddisk





Základní deska

Samotná základní deska (čipy na ní umístěné = chipset), na kterou jsou výše zmíněné komponenty připojené, se zahřívá také. Máte-li zajištěné dobré chlazení celé skříně (u notebooku neblokuje nic chladicí otvory), jistě se teploty pohybují v mezích normy.

Základní deska





A co opačný extrém - podchlazení - škodí?

Ano, není proto vhodné počítačové komponenty zbytečně vystavovat teplotám pod běžnou pokojovou teplotu. Pokud již k tomu dojde (například při přenášení pc mezi servisem v zimních měsících), velmi se doporučuje před zapnutím počítače vyčkat, než se ohřeje na běžnou pokojovou teplotu a dojde k odpaření sražené vlhkosti na jeho komponentech.




Reklama



Jak lze teploty změřit:

Teploty lze změřit pomocí různého softwaru volně stažitelného z internetu. Nejčastěji tyto programy nalezneme v sekci utility - monitoring. Mezi oblíbené patří:



Jestliže chceme zjistit, jakých teplot dosahují komponenty v počítači při zátěži - například hraní náročných her, spustíme program před začátkem hraní a po skončení zkontrolujeme v tabulkách maximální dosažené hodnoty. Jsou-li vyšší, je třeba dát chlazení počítače do pořádku - Jak opravit stolní počítač - Problémy způsobené chlazením nebo Jak opravit notebook - Problémy způsobené chlazením.




HWMonitor

HWMonitor

Tento program sleduje aktuální stav teploty, napětí a rychlosti otáček větráků. Jedná se o program s jednoduchým grafickým rozhraním a prezentace stavu počítače je velice zřejmá. Stáhnout si jej můžete například přímo ze stránek výrobce: www.cpuid.com




SpeedFan

SpeedFan

I program SpeedFan slouží pro monitorování teplot, napětí a otáček ventilátorů v PC skříních. Jak jeho název napovídá, dokáže avšak i "utišit" hluk z větráků ve vašem počítači. V programu totiž můžete měnit otáčky ventilátoru v počítači. (Ne u ventilátorů, které jsou například připojené přímo na zdroj. Více o ventilátorech: Ventilátory v počítači.) Stáhnout si jej můžete opět přímo ze stránek výrobce: www.almico.com



Na základní záložce vidíte průběh skenování všech potřebných zařízení, teplotu na všech teplotních čidlech ve vašem počítači, otáčky všech ventilátorů připojených do PCFan konektoru na základní desce a napětí na výstupech ze zdroje. Na další záložce můžete měnit frekvenci sběrnice a s tím spojenou rychlost ventilátorů. SpeedFan dokáže přečíst i S.M.A.R.T. informace z vašeho pevného disku.

Poslední záložkou jsou grafy, kde si můžete nechat zobrazovat vývoj teploty, rychlosti ventilátorů a napětí na výstupech ze zdroje.

Češtinu aktivujete prostřednictvím nabídky "Readings > Configure > Options".




Reklama


Související odkazy


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody