1. Předmluva - Jak opravit stolní počítač

Nesprávná funkčnost stolního počítače může být způsobena poruchou jeho softwaru (operačního systému s nainstalovanými programy) nebo také jeho hardwarem (jednotlivými komponenty).

Zda začít hledat chybu nejdříve v operačním systému (budeme se zabývat pouze operačním systémem Windows) nebo v komponentech počítače závisí na tom, jaká chyba se u počítače projevuje. Prostudujte si tedy nejdříve návody a podle projevů Vašeho počítače se rozhodněte, kde začnete. Abyste například kvůli vadnému modulu operační paměti zbytečně nereinstalovali operační systém.

Počítač také často uživatele informuje, jaká chyba nastala: Prohlížeč událostí. A někdy také i v případech kdy již není schopen naběhnout ani v nouzovém režimu: Jak spustit Windows v nouzovém režimu a padá do "Modré smrti" - STOP modrá obrazovka Windows.
Pokud neumíte anglicky, tak si to, co se Vám počítač snaží sdělit, přeložte: překladač od Googlu.



Porucha operačního systému

Můžeme se pokusit nejdříve operační systém počítače opravit:


Efektivní způsob, jak vyloučit chybu operačního systému je, že ho celý nainstalujeme do počítače znovu:


Pokud toto nelze provést (i když děláme vše správně), máme jistotu, že chyba není v operačním systému počítače. Toto můžeme také ověřit pokusem o načtení například operačního systému Linux z live CD: Jak zavést/nabootovat do počítače systém Linux nebo jiným systémem zavedeným z USB flash disku: Jak vytvořit zaváděcí/bootovací USB flash disk.

Problémy způsobené operačním systémem Windows tedy vyřešte pomocí těchto návodů. Dále už budou řešeny jenom komplikace s chybujícím hardwarem.




Reklama



Porucha komponentu

Než začnete stolní počítač rozebírat, doporučuji přečíst návod - Jak manipulovat s počítačovými komponenty - elektrostatický výboj.

Počítač se skládá z těchto komponent - Jak složit počítač - Z čeho se skládá počítač.

Jak ale určit, který je vadný? Ty z Vás, co mají doma jenom jeden stolní počítač, teď moc nepotěším, protože nejefektivnější způsob je, že prostě ten komponent, o kterém si myslíme, že asi způsobuje potíže, nahradíme jiným funkčním stejného typu. (Počítačové komponenty jsou již spotřebním zbožím, a tedy se ve většině případu neopravují, ale mění se rovnou celé komponenty.)

Pokud se chyba přestane projevovat, tak jsme zrovna našli komponent, který způsoboval potíže. Také můžeme podezřelý komponent vložit do jinak funkčního počítače stejného typu, jestliže do té doby funkční počítač přestane správně pracovat, je jasné, že tento komponent není v pořádku. (Toto je myšleno na úrovni, kdy se ještě nespouští operační systém. Pevný disk s nainstalovaným operačním systémem mezi počítači přehazovat, se zachováním funkčnosti operačního sytému, většinou nelze.)
Musíme si dát také ještě pozor na skutečnost, že i když například výrobce uvádí, že je některý komponent kompatibilní s jiným, tak i přesto nemusí správně spolupracovat. Například nová grafická karta umístěný do jedné starší sestavy bude pracovat naprosto spolehlivě, ale ta samá grafická karta umístěná ve druhé sestavě (podobného stáří jako ta první) se prostě nerozjede, i když výrobce udává, že je kompatibilní. Prostě různé kombinace hardware můžou přinést různý výsledek. Učinit tedy závěr, že grafická karta je vadná, když nefunguje v jedné sestavě, by byl chybný. V jiné kombinaci komponent může sloužit spolehlivě.

Nejhůře se hledá chybující komponent, u kterého se projeví závada jen občas. Po provedení změny v sestavě PC musíme PC pozorovat po dlouhou dobu, abychom mohli udělat závěr. (Ani zátěžové testy nepomohou k urychlení projevení chyby.)

Jestliže nemáte jiné funkční komponenty k odzkoušení, poproste například někoho v okruhu svých známých, aby Vám je zapůjčil například ze svého počítače k odzkoušení (pokud budete chtít odzkoušet i pevný disk, tak počítejte s tím, že operační systém i data známého mohou být při manipulaci ztracena).
Také je možno použít diagnostické nástroje a ověřit stav komponentu pomoci těchto nástrojů. Toto již není tak efektivní řešení, ale v případě, že nemáme jiné komponenty k odzkoušení, tak nám tyto diagnostické nástroje mohou pomoci určit vadný komponent.

Pokud se nám počítač nepodaří opravit svépomocí, tak poslední možné řešení je jasné: odneseme jej někomu zkušenějšímu nebo rovnou do počítačového servisu.

Další kapitola Další





Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody