Jak zavést/nabootovat do počítače systém Linux

25. leden 2019 Autor: Bronislav

   

Důvody proč je třeba do počítače zavést/nabootovat systém Linux můžou být různé. Například máte nějaké potíže se stávajícím operačním systémem Windows a chcete si ověřit, zda se bude chyba projevovat stejně i pod jiným operačním systémem.

Nejdříve si musíme vytvořit zaváděcí CD/DVD nebo zaváděcí USB flash disk s operačním systémem LINUX. Tzv. Live CD/DVD/flash disk.

Obraz disku si můžeme stáhnout například odtud: www.linux.cz.


Jak zavést/nabootovat do počítače systém Linux

Klikněte na stránce dole na odkaz - Linux chci vyzkoušet.Jak zavést/nabootovat do počítače systém Linux

A na další straně: Stáhnout Ubuntu desktop. Linux má více distribucí (typů) a jedna z nejoblíbenějších je právě Ubuntu.

Ubuntu si můžete tako stáhnout z adresy: www.ubuntu.cz

Pokud by se Vám nedařilo stáhnout obraz disku přímo z domovských stránek, můžete si obraz disku stáhnout například z Uložto: Ubuntu Live CD. Nebo také pomocí torrentů: Jak stahovat - Torrenty.
ReklamaStažený obraz disku (soubor s příponou *.iso) musíte správně vypálit jako ISO - Jak vypálit soubor ISO. Nebo si namísto zaváděcího DVD disku můžete vytvořit zaváděcí flash disk: Jak vytvořit zaváděcí/bootovací USB flash disk.

Až budete mít Live CD/DVD s operačním systémem Linux připravené, tak jej do počítače zaveďte: Zavedení systému z CD/DVD. Nebo pokud jste si vytvořili zaváděcí flash disk, tak: Jak zavést/nabootovat systému z flash disku.Takto bude vypadat vaše obrazovka při zavádění operačního systému Linux z Live CD/DVD/flash disku.
ReklamaZ nabízených jazyků vyberte češtinu.

Budete dotázání, zda chcete Ubuntu vyzkoušet nebo nainstalovat. Vyberte možnost vyzkoušet! Kdybyste operační systém Linux nainstalovali na pevný disk, tak tím přepíšete původní operační systém Windows a ten by tedy již nešlo dále používat.


Pokud jste ještě neměli s operačním systémem Linux tu čest, tak se nebudete pravděpodobně ihned orientovat. Ovládací prvky jsou totiž rozmístěné jinak než v operačním systému Windows.
ReklamaPokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2019   Hardware - Software - Návody