1. Předmluva - Jak opravit notebook

Nesprávná funkčnost notebooku může být způsobena poruchou jeho softwaru (operačního systému s nainstalovanými programy) nebo také jeho hardwarem (jednotlivými komponenty).

Zda začít hledat chybu nejdříve v operačním systému (budeme se zabývat pouze operačním systémem Windows) nebo v komponentech notebooku závisí na tom, jaká chyba se u notebooku projevuje. Prostudujte si tedy nejdříve návody a podle projevů Vašeho notebook se rozhodněte, kde začnete. Abyste například kvůli vadnému modulu operační paměti zbytečně nereinstalovali operační systém.

Počítač také často uživatele informuje, jaká chyba nastala: Prohlížeč událostí. A někdy také i v případech kdy již není schopen naběhnout ani v nouzovém režimu: Jak spustit Windows v nouzovém režimu a padá do "Modré smrti" - STOP modrá obrazovka Windows.
Pokud neumíte anglicky, tak si to, co se Vám počítač snaží sdělit, přeložte: překladač od Googlu.Porucha operačního systému

Můžeme se pokusit nejdříve operační systém počítače opravit:


Efektivní způsob, jak vyloučit chybu operačního systému je, že ho celý nainstalujeme do počítače znovu:


Pokud toto nelze provést (i když děláme vše správně), máme jistotu, že chyba není v operačním systému počítače. Toto můžeme také ověřit pokusem o načtení například operačního systému Linux z live CD: Jak zavést/nabootovat do počítače systém Linux nebo jiným systémem zavedeným z USB flash disku: Jak vytvořit zaváděcí/bootovací USB flash disk.

Problémy způsobené operačním systémem Windows tedy vyřešte pomocí těchto návodů. Dále už budou řešeny jenom komplikace s chybujícím hardwarem.
ReklamaPorucha komponentu

Než začnete notebook rozebírat, doporučuji přečíst návod - Jak manipulovat s počítačovými komponenty - elektrostatický výboj.

Jestliže nevíte z jakých částí se notebook skládá: Z čeho se skládá notebook.

Pokud nevíte jak notebook rozebrat, využijte návod: Jak rozebrat notebook.

Jak ale určit, který je vadný? Ty z Vás, co mají doma jenom ten jeden notebook který chcete opravit a žádné komponenty navíc (HDD, RAM) teď moc nepotěším, protože nejefektivnější způsob je, že prostě ten komponent, o kterém si myslíme, že asi způsobuje potíže, nahradíme jiným funkčním stejného typu. (Počítačové komponenty jsou již spotřebním zbožím, a tedy se ve většině případu neopravují, ale mění se rovnou celé komponenty. Výjimkou jsou základní desky u notebooků, kde se ještě v některých případech vyplatí nechat základní desku opravit.)

Pokud se chyba přestane projevovat, tak jsme zrovna našli komponent, který způsoboval potíže. Také můžeme podezřelý komponent vložit do jinak funkčního notebooku stejného typu, jestliže do té doby funkční notebook přestane správně pracovat, je jasné, že tento komponent není v pořádku. (Toto je myšleno na úrovni, kdy se ještě nespouští operační systém. Pevný disk s nainstalovaným operačním systémem mezi notebooky přehazovat, se zachováním funkčnosti operačního sytému, většinou nelze.)
Musíme si dát také ještě pozor na skutečnost, že i když například výrobce uvádí, že je některý komponent kompatibilní s jiným, tak i přesto nemusí správně spolupracovat. Například nová operační paměť umístěný do jednoho staršího notebooku bude pracovat naprosto spolehlivě, ale ta samá operační paměť umístěná ve druhé notebooku (podobného stáří jako ten první) se prostě nerozjede, i když výrobce udává, že je kompatibilní. Prostě různé kombinace hardware můžou přinést různý výsledek. Učinit tedy závěr, že operační paměť je vadná, když nefunguje v jednom notebooku, by byl chybný. V jiné kombinaci komponent může sloužit spolehlivě.

Nejhůře se hledá chybující komponent, u kterého se projeví závada jen občas. Po provedení změny v sestavení notebooku musíme notebook pozorovat po dlouhou dobu, abychom mohli udělat závěr. (Ani zátěžové testy nepomohou k urychlení projevení chyby.)

Jestliže nemáte jiné funkční komponenty k odzkoušení, poproste například někoho v okruhu svých známých, aby Vám je zapůjčil například ze svého notebooku k odzkoušení (pokud budete chtít odzkoušet i pevný disk, tak počítejte s tím, že operační systém i data známého mohou být při manipulaci ztracena).

Je jasné, že shánět jiné funkční komponenty k odzkoušení bude daleko složitější než například u počítačových sestav, neboť u notebooků existuje bohužel mnohem více různých standardů. Snadno seženeme pouze pevný disk, operační paměti a napájecí adaptér, protože u těchto komponent existuje jenom pár základních standardů.

Také je možno použít diagnostické nástroje a ověřit stav komponentu pomoci těchto nástrojů. Toto již není tak efektivní řešení, ale v případě, že nemáme jiné komponenty k odzkoušení, tak nám tyto diagnostické nástroje mohou pomoci určit vadný komponent.

Pokud se nám notebook nepodaří opravit svépomocí (např. z důvodu nedostatečného vybavení), tak poslední možné řešení je jasné: odneseme jej nebo jej odešleme do počítačového servisu, který je pro tyto opravy vybaven.

Jestliže se jedná o starý notebook, tak je někdy lepší řešení koupit rovnou nový.

Další kapitola Další

Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody