5. leden 2020 Autor: Bronislav
Máme-li podezření na základní desku, nejdříve zkusíme, zda potíže neustanou, když ji resetujeme do továrního nastavení.
To provedeme v BIOSu/UEFI nastavením výchozích parametrů: Ovládání BIOSu/UEFI
Nebo vyjmeme ze základní desky speciální malinkou baterii (většinou knoflíkového typu) a vymažeme tak paměť CMOS udržující nastavení BIOSu/UEFI - BIOSu/UEFI - jak pracovat se základním vstup/výstup systémem v počítači.
Notebook musí být vypnut a přívodní napájecí kabel musí být odpojen. Taktéž velká napájecí baterie musí být z notebooku vyjmuta.
Na základní desce tedy vyhledáme baterii, která udržuje nastavení paměti CMOS.
Můžeme se setkat s různými verzemi provedení této baterie a s různými způsoby připojení k základní desce. Nejčastěji je baterie pouze vložená v plastovém pouzdře a dobře přístupná. Ovšem abychom se dostali k této baterii u některých notebooků, tak jej musíme celý rozebrat, včetně vytažení základní desky z šasi. Baterie mohou být také připojené kablíkem a některé dokonce napevno připájené. V tom případě, je třeba tedy baterii odpájet.
V našem případě je baterie lehce přístupná a v plastovém pouzdře a tedy ji můžeme lehce vyjmout.
Po vyjmutí baterii vyčkáme několik hodin. Necháme tak notebook bez baterie například přes noc.
Jestliže spěcháme a nechce čekat, spojíme v plastovém pouzdře kontakty něčím vodivým, například je zkratujeme dvěma šroubováky. Dojde tak k okamžitému vymazání paměti CMOS.
Po dokončení procedury, vrátíme baterii na své místo. Při příštím spuštění počítače budeme upozorněni, že došlo k vymazání nastavení paměti CMOS.
Jestliže se i po resetování základní desky do továrního nastavení nemůžeme dostat do BIOSu/UEFI nebo základní deska vůbec nereaguje, je třeba odzkoušet, zda problémy neustanou, pokud připojíme komponenty k jiné základní desce. Obstaráme si tedy k odzkoušení jinou základní desku stejného typu, abychom k ní mohli připojit náš disk, paměti, display, klávesnici, touchpad, procesor...(to bude bohužel ještě daleko obtížnější než u PC sestav).