9. Nastavení sdílení dat

Jistě se vám už stalo, že jste potřebovaly přenést soubory z jednoho počítače na druhý. Nebo jste chtěli ostatním uživatelům počítače zpřístupnit vybrané soubory uložené ve vašich osobních složkách, případně si přejete, aby byly určité složky přístupné i z ostatních počítačů? Když už je naše malá lokální počítačová síť funkční, stačí provést správné nastavení sdílení.

V dnešní době je vhodné pro pohodlné sdílení dát pořídit NAS (Network Attached Storage) - síťové datová úložiště nejen do firmy, ale i do domácnosti.





Kdo nechce investovat do NAS, může využít sdílení dat v prostředí operačního systému:



Nastavení sdílení dat Windows 7, 8 nebo 10

Aby Microsoft uživatelům v ohledu sdílení dat usnadnil život, přišel v rámci Windows 7, 8 nebo 10 s novou službou pojmenovanou jako Domácí skupina, díky níž můžete velice snadno a rychle začít sdílet data a zařízení mezi ostatními počítači.


Vytvoření domácí skupiny

Otevřete ovládací panel Domácí skupina takto: Klikněte na tlačítko "Start", klikněte na příkaz "Ovládací panely "nebo do vyhledávacího pole zadejte text "domácí skupina" a poté klikněte na položku "Domácí skupina".


Na stránce "Sdílení s ostatními domácími počítači používajícími systém Windows" klikněte na tlačítko "Vytvořit domácí skupinu" a postupujte podle pokynů.


Pomocí průvodce aktivací jednotlivých zaškrtávacích políček vyberte, jaká data budete chtít v domácí skupině sdílet. Jedná se o položky Obrázky, Dokumenty, Hudba, Videa a z hardwarové oblasti také Tiskárny.


V dalším kroku průvodce se vám vygeneruje heslo k síti. Toto heslo si někam opište, budete jej potřebovat. Pokud byste jej zapomněli, můžete jej najít v okně "Domácích skupin". Pokud se vám zdá zbytečně komplikované, můžete si jej změnit v následujícím kroku.


Zde již vidíme souhrnné informace o vámi vytvořené skupině. V dolní části pod odkazem "Změnit heslo" se skrývá nové okno, v němž lze nové heslo vygenerovat nebo zadat vámi zvolené.

Nyní již máte domácí skupinu vytvořenou a zbývá pouze do skupiny přidat ostatní počítače. Na každém počítači, který si přejete připojit, učiňte následující kroky.




Reklama


Připojení dalších počítačů

Účast v domácí skupině vyžaduje, aby byl v počítačích nainstalován systém Windows 7, 8 nebo 10. Domácí skupina je k dispozici ve všech edicích systému Windows 7, 8 nebo 10. V systému Windows 7 Starter a Windows 7 Home Basic se můžete k domácí skupině připojit, ale není možné ji vytvořit.

Otevřete ovládací panel Domácí skupina takto: Klikněte na tlačítko "Start", klikněte na příkaz "Ovládací panely "nebo do vyhledávacího pole zadejte text "domácí skupina" a poté klikněte na položku "Domácí skupina".


Automaticky by se vám měla vyhledat skupina, kterou jste vytvořili. Klikněte na tlačítko "Připojit se".


Další krok požaduje heslo, jež jste si opisovali při vytváření skupiny. Jakmile jej vložíte a potvrdíte, dojde k připojení a sdílení vybraných položek.


Úspěšné připojení k domácí skupině.



Sdílení složek

Nyní již můžeme přistupovat ke sdíleným složkám ostatních uživatelů / počítačů. Stačí si otevřít okno Průzkumníku Windows a v levém panelu najet na položku Domácí skupina.


V ní máte zobrazeny všechny ostatní počítače ve skupině. Můžete si procházet jejich sdílené složky jako jakékoliv jiné složky ve vašem počítači.


V případě, že chceme přidat jakoukoliv jinou složku, stačí si opět otevřít průzkumník, najet přímo do dané složky a v horní části zvolit tlačítko "Sdílet s". V něm máte na výběr z možností:

Nikdo - složka nebude sdílena.

"Domácí skupina (čtení)" - z ostatních počítačů nelze nic ve složce měnit, pouze si ji prohlížet a otevírat soubory.

"Domácí skupina (čtení/zápis)" - z ostatních počítačů lze položky ve složce číst, měnit či mazat.

"Určití lidé" - přesně zvolíte, kdo má jaká práva.

Jakmile zvolíte jednu možnost, ihned se aplikuje.




Reklama




Nastavení sdílení dat Windows XP

Nejdříve musíme na všech počítačích nastavit název počítače a stejnou pracovní skupinu. Klikneme pravým na "Tento počítač" a dáme "Vlastnosti". Přepneme se na záložku "Název počítače" a klikneme na "Změnit...".


Do kolonky "Název počítače" napíšeme výstižný název. Musí být na každém počítači jiný! Třeba jméno uživatele.

Dále do kolonky "Pracovní skupiny" napíšeme nějaký název, například "DOMA". Musí být, ale u všech PC stejný!

A všechno potvrdíme "OK". Jméno i pracovní skupina se změní až po restartu systému. Musíme tedy počítač restartovat.


Na složku nebo disk, který chceme sdílet, klikneme pravým tlačítkem myši a z nabídky vybereme "Sdílení a zabezpečení....". Nebo také vybereme "Vlastnosti" a přepneme se na záložku "Sdílení".




Při prvním nastavování sdílení si pro nás Windows XP připravil řadu varování. Musíme se tedy těmito výstrahami proklikat. Tady klikneme na: "Pokud jste si vědomi rizika, ale přesto chcete sdílet kořenový adresář jednotky, klikněte sem".


V dalším okně musíme kliknout na větu: "Pokud jste si vědomi bezpečnostních rizik, ale přesto chcete sdílet soubory bez zpuštění průvodce, klikněte sem".


Dále dostaneme na výběr, zda chceme poskytnout při nastavování sdílení dat průvodce či nikoli. My vybereme, že nikoli.




Reklama


Tím máme povoleno sdílení, nyní je ještě potřeba zvolit pod jakým jménem se bude disk v síti hlásit, to provedeme v poli "Název sdílené položky". Zaškrtneme tedy volbu "Složka sdílená v síti" a zadáme název.

Pokud si přejeme, aby ostatní mohli zapisovat na sdílený disk, zaškrtneme ještě políčko "Povolit uživatelům v síti měnit mé soubory" Pak už stačí jen potvrdit tlačítkem OK a disk je nasdílen.


Vidíme, že pod diskem teď přibyl symbol ruky. To značí, že tento disk je teď sdílen.


Na jiném počítači se nyní můžeme přesvědčit, jestli je disk opravdu v naší místí síti nasdílen. Otevřeme si "Místa v síti". Zde by se měl nasdílený disk objevit. A opravdu námi nasdílený disk D je v naší místní síti k dispozici.

Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola Další



Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody