3. Propojení dvou počítačů včetně přístupu na internet

V tomto případě musí být v alespoň v jednom počítači dvě síťové karty. Jednu použijeme k připojení k internetu a druhou nasdílíme připojení k internetu na druhý počítač. Nevýhoda tohoto řešení je, že pokud chceme používat internet na druhém počítači, musí být první počítač zapnutý. Mnohem lepší řešení je proto použití routeru: Jak propojit počítače routerem se dovíte v 5. kapitole.

Předpokládáme, že u všech síťových karet máte nainstalované ovladače a tedy je máte plně funkční. Na hlavním počítači (tam, kde je připojen internet) musíme umožnit ostatním uživatelům v síti využívat připojení k internetu tohoto počítače. Na druhém počítači není nutné nastavovat nic, dojde k automatickému přiřazení IP adresy. Můžeme ale samozřejmě veškeré IP adresy nastavit také ručně.Operační systém Windows Vista/7/8/10

Nejdříve na hlavním počítači umožníme ostatním uživatelům sdílet připojení k internetu takto.


"Start" > "Ovládací panely" > "Síť a Internet" > "Centrum síťových připojení a sdílení" >dále otevřeme "Změnit nastavení adaptéru". Klikneme právým tlačítkem myši na "Připojení k místní síti" první síťové karty a z kontextové nabídky vybereme "Vlastnosti". V záložce "Sdílení" zaškrtneme "Umožnit ostatním uživatelům v síti využívat připojení k Internetu tohoto počítače" a klikněte na "OK".


Zatím jsou oba UTP kabely odpojeny. Propojíme tedy na hlavním počítači UTP kabelem (přímým) první síťovou kartu s poskytovatelem Internetu a kříženým UTP kabelem druhou síťovou kartu na hlavním počítači se síťovou kartou na druhém počítači.


První síťová karta již spojená s poskytovatelem internetu a tedy již máme přístup na Internet na tomto hlavním počítači.


Druhá síťová karta již spojena se síťovou kartou na druhém počítači a po automatickém nakonfigurování IP adres bychom měli mít přístup na Internet i na druhém počítači.
Reklama


Vyhledání automaticky nakonfigurovaných IP adres

Postup je pro první i druhou síťovou kartu na hlavním počítači stejný a taktéž pro síťovou kartu na druhém počítači.


Klikneme na "Připojení k místí síti" na jedné ze síťových karet pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vybereme položku "Stav".


Když klikneme v záložce "Obecné" na tlačítko "Podrobnosti", dozvíme se IP adresu, která byla přidělena.


Přečteme si tedy přidělenou IP: 192.168.137.1


Reklama

Ruční přidělení IP adres

"Start" > "Ovládací panely" > "Síť a Internet" > "Centrum síťových připojení a sdílení" >dále otevřeme "Změnit nastavení adaptéru". Klikneme pravým tlačítkem myši na "Připojení k místní síti" a z kontextové nabídky vybereme "Vlastnosti". V záložce "Sítě" vyberte "Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4)" a klikněte na "Vlastnosti".

V otevřeném okně je nutné správně nakonfigurovat IP adresy, zvolte "Použít následující adresu IP" a do pole "IP adresa" vložte požadované IP adresy.

Na obrázku je nastavení pro druhý počítač s jednou síťovou kartou. Přiřadili jsme mu IP adresu 192.168.137.2. Připojovat k Internetu se bude přes hlavní počítač a tedy do výchozí brány a upřednostňovaného serveru DNS musíme zadat IP adresu hlavního počítače. V našem případě 192.168.137.1.

Pokud jsme vše nastavili správně, máme k dispozici Internet na obou počítačích. V jiném případě můžeme provést kontrolu spojení, zda počítače komunikují alespoň v lokální síti.
Operační systém Windows XP

Postup je stejný jako pro operační systémy Windows Vista/7/8/10. Rozdíl je pouze v umístění síťových připojení a protokolu TCP/IP.

Windows XP:

"Start" > "Ovládací panely" > "Síťová připojení" > v záložce "Obecné" vyberte "Protokol sítě internet (TCP/IP)".

Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola DalšíReklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody