3. Propojení dvou počítačů včetně přístupu na internet

V tomto případě musí být v alespoň v jednom počítači dvě síťové karty. Jednu použijeme k připojení k internetu a druhou nasdílíme připojení k internetu na druhý počítač. Nevýhoda tohoto řešení je, že pokud chceme používat internet na druhém počítači, musí být první počítač zapnutý. Mnohem lepší řešení je proto použití routeru. (Jak propojit počítače routerem se dovíte v 5. kapitole.)

Předpokládáme, že u všech síťových karet máte nainstalované ovladače a tedy je máte plně funkční. Na hlavním počítači (tam, kde je připojen internet) musíme umožnit ostatním uživatelům v síti využívat připojení k internetu tohoto počítače. Na druhém počítači není nutné nastavovat nic, dojde k automatickému přiřazení IP adresy. Můžeme ale samozřejmě veškeré IP adresy nastavit také ručně.Operační systém Windows Vista/7/8/10

Nejdříve na hlavním počítači umožníme ostatním uživatelům sdílet připojení k internetu takto.


"Start" > "Ovládací panely" > "Síť a Internet" > "Centrum síťových připojení a sdílení" >dále otevřeme "Změnit nastavení adaptéru". Klikneme právým tlačítkem myši na "Připojení k místní síti" první síťové karty a z kontextové nabídky vybereme "Vlastnosti". V záložce "Sdílení" zaškrtneme "Umožnit ostatním uživatelům v síti využívat připojení k Internetu tohoto počítače" a klikněte na "OK".


Zatím jsou oba UTP kabely odpojeny. Propojíme tedy na hlavním počítači UTP kabelem (přímým) první síťovou kartu s poskytovatelem Internetu a kříženým UTP kabelem druhou síťovou kartu na hlavním počítači se síťovou kartou na druhém počítači.


První síťová karta již spojená s poskytovatelem internetu a tedy již máme přístup na Internet na tomto hlavním počítači.


Druhá síťová karta již spojena se síťovou kartou na druhém počítači a po automatickém nakonfigurování IP adres bychom měli mít přístup na Internet i na druhém počítači.
Reklama


Vyhledání automaticky nakonfigurovaných IP adres

Postup je pro první i druhou síťovou kartu na hlavním počítači stejný a taktéž pro síťovou kartu na druhém počítači.


Klikneme na "Připojení k místí síti" na jedné ze síťových karet pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vybereme položku "Stav".


Když klikneme v záložce "Obecné" na tlačítko "Podrobnosti", dozvíme se IP adresu, která byla přidělena.


Přečteme si tedy přidělenou IP: 192.168.137.1


Reklama


Ruční přidělení IP adres

"Start" > "Ovládací panely" > "Síť a Internet" > "Centrum síťových připojení a sdílení" >dále otevřeme "Změnit nastavení adaptéru". Klikneme pravým tlačítkem myši na "Připojení k místní síti" a z kontextové nabídky vybereme "Vlastnosti". V záložce "Sítě" vyberte "Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4)" a klikněte na "Vlastnosti".

V otevřeném okně je nutné správně nakonfigurovat IP adresy, zvolte "Použít následující adresu IP" a do pole "IP adresa" vložte požadované IP adresy.

Na obrázku je nastavení pro druhý počítač s jednou síťovou kartou. Přiřadili jsme mu IP adresu 192.168.137.2. Připojovat k Internetu se bude přes hlavní počítač a tedy do výchozí brány a upřednostňovaného serveru DNS musíme zadat IP adresu hlavního počítače. V našem případě 192.168.137.1.

Pokud jsme vše nastavili správně, máme k dispozici Internet na obou počítačích. V jiném případě můžeme provést kontrolu spojení, zda počítače komunikují alespoň v lokální síti.
Operační systém Windows XP

Postup je stejný jako pro operační systémy Windows Vista/7/8/10. Rozdíl je pouze v umístění síťových připojení a protokolu TCP/IP.

Windows XP:

"Start" > "Ovládací panely" > "Síťová připojení" > v záložce "Obecné" vyberte "Protokol sítě internet (TCP/IP)".

Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola DalšíReklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
2016   Hardware - Software - Návody