Ovládací panely Windows

4. listopad 2020 Autor: Prokop

   

Ovládací panely jsou centrum pro nastavování vlastností operačního systému, komponent i periferií. Podrobnější vysvětlení k jednotlivým položkám obdržíme, když na ikonu najedeme myší a chvíli vyčkáme. Objeví se doprovodný text.

Ovládací panely Windows

V Ovládacích panelech si můžeme nastavit dvě základní řazení zobrazení položek. Podle kategorií a tzv. klasické, kdy se zobrazí všechny položky Ovládacích panelů v hlavním okně. Každý si tedy může nastavit sám, která možnost mu více vyhovuje.

Přístup k Ovládacím panelům je u různých verzí Windows různé a proto si ukážeme, kde je můžeme najít. U operačních systémů Windows 8 a 10 přibyla ke klasickým Ovládacích panelů ještě nová nabídka pro správu operačního systému: "Nastavení". Nicméně původní Ovládací panely zůstaly v systému ponechány a tedy můžeme spravovat operační systém i s jejich pomocí. Položky, které nenalezneme v nové nabídce "Nastavení" nalezneme v Ovládacích panelech a opačně.

Existuje více možností, jak je spustit.Windows 8 a 10

U operačních systémů Windows 8 a 10 je třeba kliknout na nabídku START pravým tlačítkem myši. Zobrazí se kontextová nabídka s odkazem na Ovládací panely:

Ovládací panely WindowsWindows XP, Vista a 7

U operačních systémů Windows XP, Vista a 7 je třeba kliknout na nabídku START levým tlačítkem myši. Zobrazí se nabídka s odkazem na Ovládací panely:ReklamaNa disku je jejich umístění zpravidla: C:\Windows\System32\control.exe
Tedy další možnost je, vyhledat například pomocí Průzkumníka tento soubor na disku a spustit je dvojklikem.

Také můžeme například použít vyhledávací pole operačního systému a zadat slovní spojení: Ovládací panely a v seznamu výsledků kliknout na položku Ovládací panely.Ovládací panely ve Windows 10. Zobrazení podle kategorií.
Ovládací panely ve Windows 10. Zobrazení všech položek Ovládacích panelů najednou.
(Po najetí myší na ikonu se po chvíli zobrazí doprovodný text.)


Jestliže se nám nedaří v Ovládacích panelech nalézt nějakou položku, tak můžeme v okně (vpravo nahoře) využít pole prohledávání: Prohledat Ovládací panely.

Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody