6. Kontrola spojení

Kontrolu spojení, která ověří, jestli spolu počítače zapojené do naší malé lokální sítě opravdu komunikují, lze provést například pomocí příkazu PING. Tento příkaz zadáme do příkazového řádku: Jak pracovat s příkazovým řádkem.
Program PING (anglicky Packet InterNet Groper) umožňuje prověřit funkčnost spojení mezi dvěma síťovými rozhraními (počítače, síťová zařízení) v počítačové síti, která používá rodinu protokolů TCP/IP. Ping při své činnosti periodicky odesílá IP datagramy a očekává odezvu protistrany. Při úspěšném obdržení odpovědi vypíše délku zpoždění (latence) a na závěr statistický souhrn.

Otevřeme tedy příkazový řádek například takto:

"Start" > (u Windows XP ještě klikněte na "Spustit"), do vyhledávacího pole napište cmd a klikněte myší na vyhledanou položku "cmd". Pokud by nastaly problémy z důvodu nedostatečných práv, spustíme příkazový řádek jako správce: Jak spustit příkazový řádek jako správce.

Do příkazového řádku napíšeme "ping IP cílového počítače". Tedy v našem případě to bude: "ping 192.168.1.177"


Pokud se nám zobrazí zpráva "Vypršel časový limit žádosti", je něco špatně, cílový počítač nám neodpovídá. Je možné, že jsme zadali špatně IP cílového PC.
Reklama

Některé firewally můžou zakazovat odpovídání na příkaz ping, proto doporučujeme na odzkoušení firewall vypnout. Také jsme mohli udělat překlep, pokud jsme nastavování IP adresy v protokolu TCP/IP ručně.


V případě, že spolu počítače komunikují, zobrazí se nám tato zpráva.


Jestliže chceme, aby se pokusy o spojení stále opakovaly, přidáme za IP adresu cílového počítače ještě parametr " –t ". Přerušit žádosti o spojení vyvoláme stisknutím kláves "CTRL+C"


Tímto způsobem lze také otestovat kvalita spojení. Stačí k příkazu přidat ještě parametr "–l 5000". Bude tedy odeslán dotaz o velikosti 5000B.

Ověřili jsme si tedy, že naše počítače spolu komunikují, a tedy toho můžeme využít. Jak? Můžeme si s přáteli zahrát hry: Hrajeme multiplayerové hry - LAN party. Nastavíme sdílení dat nebo Nastavíme sdílení tiskáren.

Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola DalšíReklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody