Jak resetovat/změnit zapomenuté heslo Windows Vista/7/8/10

15. leden 2020 Autor: Bronislav

   

Pokud jste zapomněli své přihlašovací heslo k Vašemu účtu v operačním systému Windows, pomocí tohoto návodu jej můžete změnit a tak opět získáte přístup ke svým souborům.
(Jestliže se potřebujete jen rychle dostat ke svým souborům, tak: Jak vykopírovat data z nefunkčního stolního počítače nebo Jak vykopírovat data z nefunkčního notebooku. I když je k systému Windows nastaveno heslo, tak po připojení disku k jinému PC máme k souborům volný přístup. Heslo není překážkou.)
Kdyby se Vám změna hesla nedařila, tak můžete provést reinstalaci operačního systému: Jak reinstalovat Windows a pak opět můžete naplno využívat své zařízení.

Jak resetovat/změnit zapomenuté heslo Windows Vista/7/8/10

Ke změně hesla potřebujeme na úvodní přihlašovací obrazovce aktivní příkazový řádek - Jak pracovat s příkazovým řádkem. Běžně jej zde nejde spustit. Lze zde ale spustit například funkci Jedním prstem (rychlým opakovaným mačkáním klávesy SHIFT) a proto přepíšeme na systémovém disku tento soubor souborem příkazového řádku a pak už budeme schopni zde příkazový řádek spustit. (Já budu měnit heslo u operačního systému Windows 10. Pro Windows Vista, 7 a 8 je postup změny totožný.)Jak resetovat/změnit zapomenuté heslo Windows Vista/7/8/10


Budeme potřebovat instalační disk s verzí operačního sytému Windows, který je v PC nainstalován. Jestliže instalační disk nemáte, přečtěte si návod jak jej vytvořit:Pokud již instalační disk máte, zaveďte systém do PC z něj:Spusťte rozhraní pro správu a opravy podle návodu pro svou verzi operačního systému: (Pokud bychom spustili rozhraní pro správu a opravy z pevného disku, bylo by vyžadováno heslo, které zrovna nemáme, a tedy bychom žádné změny nebyli schopni provést.)V rozhraní pro správu spusťte příkazová řádek. Podrobněji opět popsáno v návodě pro konkrétní verzi operačního sytému:
ReklamaPříkazový řádek máme tedy spuštěný z instalačního disku. Nejdříve musíme zjistit, které písmeno bylo přiřazeno systémovému disku (Jak pracovat s příkazovým řádkem).

Jak resetovat/změnit zapomenuté heslo Windows Vista/7/8/10

K tomu můžeme využít příkaz "dir", který vypíše seznam složek na konkrétním disku (každý příkaz potvrzujeme stisknutím klávesy ENTER). Až nalezneme disk, na kterém je složka "Windows", tak to je systémový disk s nainstalovaným systém Windows. Mezi disky se můžeme přepnout prostým zadáním příkazu: "C:". V mém případě to je disk E. Neboť disk C je oddíl rezervovaný systémem, D instalační flash disk. Tedy systémovému disku bylo přiřazeno až písmeno E.

Nyní pomocí příkazového řádku tedy přepíšeme soubor sethc.exe (funkce Jedním prstem) souborem cmd.exe (příkazový řádek). Vhodné je předem soubor sethc.exe někam zálohovat, abychom o něj nepřišli. Tedy vepíšeme do příkazového řádku příkaz: (znak "\" napíšete také stisknutím ALT + Q)

    copy e:\windows\system32\sethc.exe e:\

Tím jsem si zálohoval sethc.exe na disk E. Vy použijete písmeno podle toho, jaké bylo přiděleno Vašemu systémovému disku.Jak resetovat/změnit zapomenuté heslo Windows Vista/7/8/10

Nyní spustíme příkaz:

    copy /y c:\windows\system32\cmd.exe c:\windows\system32\sethc.exe

Tím tedy dojde k přepsání. Okno příkazového řádku zavřeme a restartujeme počítač. Necháme normálně naběhnout operační systém z pevného disku PC s přihlašovací obrazovkou do systému Windows.
ReklamaJak resetovat/změnit zapomenuté heslo Windows Vista/7/8/10

Nyní rychle za sebou mačkáme na klávesnici klávesu SHIFT. Namísto funkce Jedním prstem se zobrazí příkazový řádek. Pro manipulaci s účty slouží příkaz: "net user".

net user - vypíše místní uživatele
net user administrator - vypíše informace o uživateli administrator
net user administrator * - změní heslo účtu administrator
net user administrator /active:yes - povolí administrátorský účet

Zadáme tedy příkaz:

    net user PC 12345

Dojde tak k vymazání původního hesla a místo něj bude přiděleno heslo "12345". Vy nahraďte "PC" názvem svého účtu. Místo hesla "12345" si zvolte, jaké chcete. Okno příkazového řádku zavřeme a pomocí hesla, které jsme zrovna zadali, se můžeme přihlásit.


Jak resetovat/změnit zapomenuté heslo Windows Vista/7/8/10

Pokud budeme chtít funkci Jedním prstem navrátit zpět místo příkazového řádku. Opět můžeme využít příkazový řádek (již normálně spuštěný v běžícím systému: Jak pracovat s příkazovým řádkem) a zadáme příkaz:

    copy /y e:\sethc.exe e:\windows\system32\sethc.exe

Již máme přístupný i Průzkumník Windows, tedy můžeme využít i ten.


Když nyní budeme rychle za sebou u přihlašovací obrazovky mačkat klávesu SHIFT, spustí se namísto okna příkazového řádku opět funkce Jedním prstem.

Jak již bylo uvedeno v úvodu návodu, jestliže se Vám heslo nepodaří resetovat, tak můžete provést reinstalaci operačního systému: Jak reinstalovat Windows. Pokud máte v PC nějaké důležité soubory, tak si je předem vykopírujte: Jak vykopírovat data z nefunkčního stolního počítače nebo Jak vykopírovat data z nefunkčního notebooku.
Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody