Zavedení systému z CD/DVD

25. leden 2020 Autor: Bronislav

   
jak_vypalit_soubor_iso

Pokud chcete zavést například Windows (Jak reinstalovat Windows), Linux nebo jinou aplikaci z CD nebo DVD, počítač musí mít povoleno zavádění z CD/DVD mechaniky. V angličtině se pro slovo zavést používá výraz boot, proto se i v češtině často říká "nabootovat" z disku CD/DVD.
Pokud je váš počítač takto nastaven (v BIOS/UEFI), stačí jednoduše dát CD/DVD do mechaniky a restartovat. Při výzvě "Press any key to boot from CD or DVD..." ještě stisknete libovolnou klávesu.
Je-li ale nastavení jiné, instalační soubory Windows, Linux nebo jiné aplikace, utility se při startu nezavedou.

Obdobným způsobem lze nastavit zavedení systému například i z USB flash disku. Jak zavést/nabootovat systému z flash disku.

Jestliže máte nastaveno správně první bootování z CD/DVD a i přesto se nedaří spustit například instalační proces s operačním systémem. Vypněte v BIOS/UEFI volbu Fast Boot a Secure Boot.

Instalační proces bootujte (načítejte/zavádějte) v odpovídajícím režimu. Tedy UEFI pro GPT a neUEFI boot (CSM) pro MBR: BIOS/UEFI - Změna režimu bootování

U stolních PC v některých případech nemusí fungovat klávesnice připojené přes USB. V tom případě je možno zkusit provést Clear CMOS. Pokud ani pak nefunguje klávesnice připojená přes USB port, je třeba připojit klávesnici s konektorem PS/2 (také může pomoci pouze redukce).


Boot menu

Většina počítačů nabízí volbu pro bootování přímo při startu. Nemusíme tedy vůbec vstupovat do BIOSu/UEFI a provádět přenastavení. Stačí jen několik vteřin po zapnutí zmačknout patřičnou klávesu. Přesně kterou klávesu mačkat, naleznete v manuálu ke svému zařízení: Jak vyhledat a stáhnout manuál. Obvykle jsou to ale tyto klávesy:

Výrobce základní desky
Značka Boot klávesa
Asus F8
Gigabyte F12
MSI F11
Biostar F9
Soyo ESC, F12
Colorful ESC, F11
Intel F10
Onda F11
UNIKA ESC
ASL F10
Asrock F11
Foxconn ESC, F12
Gamen F11, F12
Topstar F11, F12
Yeston F8
CTHIM F12
Jetway ESC
Elite ESC, F11
Maxsun ESC

Notebook
Značka Boot klávesa Tip
Lenovo F12, F10, Novo button, F12+Fn+F11  
Acer Esc, F12, F9 "F12" musí být povoleno v BIOSu.
Asus ESC, F8 Zakažte "Fast Boot" a "Secure Boot Control" v případě bootování z MBR media.
HP ESC, F9 Stiskněte Esc a pak F9 pro Boot Menu. Vyberte "Patriot Memory" v nabídce Boot.
Thinkpad F12 Nejdříve zakažte "Secure Boot", a vyberte " UEFI Only" a nastavte CSM "Yes v "UEFI/Legacy Boot".
Dell F12 Nejdříve zakažte "Secure Boot" a vyberte "Boot List " jako "Legacy", povolte "Load Legacy Option Rom"
Samsung F12, Esc, F2 Nejdříve musíte zakázat fast boot v BIOS/UEFI
Toshiba F12
IBM F12  
Gateway F12  
Gigabyte F12  
Benq F9  
Sony F11, ESC, F10 Nejdříve Povolte " Externí Drive Boot" v "Advanced".
Fujitsu F12 "F12" musí být povolené v BIOSu.
MSI F11  
eMachines F12  
Hasee F12  
Tsinghua Tongfang
F12  
Founder F12  
Haier F12  
Compad Esc, F9  

Stolní počítač
Značka Boot klávesa Tip
Lenovo F12, F8, F10  
HP F12, Esc Stiskněte Esc a pak F9 pro Boot Menu.
Acer F12  
Dell F12  
Asus F8  
Benq F8  
Tsinghua Tongfang F12  
Founder F12  
Hasee F12  
Founder F12  
Haier F12  
Compad Esc, F9  
Fujitsu F12  

Případně můžete také využit Google. Vepište do vyhledávače přesný název základní desky, notebooku nebo stolního počítače a připište: Boot Menu Key.

Po stisknutí správné klávesy se zobrazí Boot menu:

Jestliže se nám nepodaří vyvolat nabídku s výběrem média, ze kterého má začít do počítače načítat systém, musíme provést přenastavení v BIOS/UEFI.
Reklama
Nastavení BIOSu pro zavádění systému z CD/DVD

Zmíněné nastavení máte možnost provést pomocí takzvaného BIOSu/UEFI, do kterého se můžete dostat jen v jeden jediný okamžik, a sice těsně po spuštění počítače. Spuštění BIOSu se liší podle toho, jakou základní desku používáte. Obvykle jsou to ale tyto klávesy:

Výrobce základní desky
Značka BIOS/UEFI klávesa
Asus F2,DEL
Gigabyte DEL
MSI F11
Biostar F9
Soyo ESC nebo F12
Colorful ESC nebo F11
Asrock F11
Onda F11
UNIKA ESC
ASL F10
Intel F12
Foxconn ESC nebo F12
Gamen F11 nebo F12
Topstar F11 nebo F12
Yeston F8
CTHIM F12
Jetway ESC
Elite ESC nebo F11
Maxsun ESC
 

Notebook
Značka BIOS/UEFI klávesa
Lenovo F1, F2
Acer DEL, F2
Asus Del, F2
HP Esc, F10, F1
Thinkpad Del, F8, F1
Dell F2
Hasee F12
Toshiba F1, F2, ESC, F12
Samsung F2, F10
IBM Del
Sony F1, F2, F3
Fujitsu F2
Haier F12
Founder F12
Tsinghua Tongfang F12
MSI F11
Benq F9
Gigabyte F12
Gateway F1,F2
eMachines F12
 

Stolní počítač
Značka BIOS/UEFI klávesa
Lenovo F1, F2
HP Esc, F10
Acer DEL, F1, F2
Dell F2
Hasee F12
Asus F9
Founder F12
Tsinghua Tongfang F12
Haier F12
Benq F8
 

Případně můžete také využit Google. Vepište do vyhledávače přesný název základní desky, notebooku nebo stolního počítače a připište: BIOS Key.Může být nutné klávesy stisknout, stisknout a držet, nebo stisknout několikrát. V drtivé většině případů je daná zkratka vypsána na úvodní obrazovce. Tato úvodní obrazovka rychle mizí, ale jde pozastavit klávesou PAUSE.Jakmile se vám povede vstup do BIOSu uvidíte většinou modrou obrazovku. Pokud máte starší počítač, tak vám nebude fungovat myš, musíte používat klávesnici, pro pohyb šipky, pak klávesu Enter, Esc, občas + nebo – a některé funkční klávesy. U horního okraje najdete menu, na jednotlivé položky můžete přejít pravou nebo levou šipkou.
Reklama

Hledáme položku Boot, nebo může být nastavení bootovací sekvence skryto např. v nabídce Advanced. Konkrétní umístění opět naleznete v manuálu: Jak vyhledat a stáhnout manuál. V našem případě je to ta druhá Advanced BIOS Features. Na jednotlivé položky přecházíte horní/dolní šipkou. Vybranou položku otevřete stiskem klávesy Enter.Zde vidíme, že jak první zařízení je nastaven HDD - tedy pevný disk. Klikneme tedy na Enter. Otevře se seznam zařízení.Na první místo potřebujeme dostat položku CDROM. Vyberte (šipkami) a stiskněte Enter. (BIOS vám pravděpodobně ukáže volbu CDROM, i když máte vypalovačku DVD ).Tak už ji tam máme. Nyní je třeba naše volby před odchodem z BIOSu ještě uložit.Uložit změny můžeme v našem případě například stisknutím klávesy F10 nebo najetím na položku Save Exit Setup. Bios se nás dotáže, zda to myslítme vážně.V některých BIOSech své rozhodnutí potvrdíte stiskem klávesy Enter, jinde nám dají na výběr volbu "Save changes and Exit? (Y/N)", kde Y a N znamená Yes a No, takže změny potvrdíte klávesou Y. Pokud se po stisku klávesy Y nic neděje, stiskněte místo toho Z, protože máte nepochybně aktivní anglickou klávesnici, která má Y a Z prohozené.
ReklamaNastavení UEFI pro zavádění systému z CD/DVD


Pokud vlastníte novější počítač, pravděpodobně již bude vybaven tzv. UEFI BIOSem. Tyto BIOSy jsou již k uživatelům velmi vstřícné a dovolují být ovládány myší. Například u základních desek od výrobce ASUS, stačí hned na úvodní obrazovce přesunout myší na první místo mechaniku CD/DVD.

Zde vidíme (v levém dolním roku), že jako první zařízení pro načítání je vybrán pevný disk. Stačí tedy uchopit myší CD/DVD mechaniku a přesunout jí na první pozici vlevo.Zde již vidíme mechaniku CD/DVD na první pozici. Uložíme ještě naše volby a dáme restartovat počítač.


To je vše. Až dokončíte například reinstalaci svého operačního systému, můžete vše obdobným postupem vrátit zpět a nastavit jako první zařízení pevný disk (HDD). Není to ale nutnost. Jestliže necháte mechaniku jako první, budete moci kdykoli bootovat z CD/DVD. Počítač bude pokaždé kontrolovat, zda nemá v mechanice disk se systémem, což o pár vteřin zpomalí start systému a pokud necháte v mechanice disk, můžete se setkat s hlášením, že systém nebyl nalezen, ale stačí disk vyjmout a vše bude zase v pořádku.
Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody