BIOS/UEFI - jak pracovat se základním vstup/výstup systémem v počítači



6. Nejčastěji provedená přenastavení BIOSu/UEFI


Systém se nechce načíst z DVD/flash disku

Jedním s častých problémů, které uživatele dokáží potrápit, je například instalace Windows: Jak reinstalovat Windows. Ačkoliv samotná instalace je poměrně jednoduchá, často se ji nepovede vůbec spustit a počítač se tváří jako bychom do DVD mechaniky nevložili žádné médium nebo nepřipojili flash disk.

Na vině je špatně nastavené bootování (zavádění). Počítač podle tohoto nastavení rozhoduje, ze kterého zařízení spustí systém. Při instalaci potřebujeme, aby počítač nejdříve zkontroloval, jestli není v mechanice vloženo instalační médium nebo není připojený flash disk. V BIOS/UEFI Setupu si otevřeme nabídku ADVANCED BIOS FEATURES (nebo nabídku s ekvivalentním účelem) a vyhledáme seskupení položek Boot Device (Boot Sequence). Do první položky nastavíme CD-ROM nebo flash disk, do druhé pevný disk. Název hodnoty CD-ROM je zde poněkud zavádějící, jelikož se pod ním ukrývají veškeré optické mechaniky, tedy i DVD.

Systém tak bude při startu nejdříve kontrolovat, je-li připojeno instalační médium a až poté se pokusí zavést systém z pevného disku. Nastavení ještě musíme uložit, což provedeme opuštěním BIOSu pomocí položky SAVE TO CMOS & EXIT SETUP. Po instalaci je vhodné nastavit pevný disk na první pozici v bootování, ale nejedná se o nutnost. Pokud v optické mechanice zapomenete poškrábané médium nebo necháte připojený nějaký flash disk, start počítače se může prodloužit.

Jestliže je již Vaše základní desky vybavena UEFI, je třeba si také pohlídat položky Fast Boot a Secure Boot. Ty je třeba v některých případech pro úspěšné zavedení systému z DVD nebo flash disku deaktivovat: Rozdíl mezi BIOS a UEFI.

Podrobné obrázkové návody:



Změna režimu bootování

Jestliže je pevný disk ve formátu GPT a instalační proces jste nabootovali v neUEFi (CSM, Legacy), tak Vás instalační proces nepustí dál: Rozdíl mezi BIOS a UEFI.

Stejně tak, pokud je formát disku MBR a vy jste nabootovali v režimu UEFI, tak nebude moci pokračovat.

Tedy proveďte správné přenastavení BIOSu dle manuálu k Vašemu zařízení: Jak vyhledat a stáhnout manuál.

BIOS/UEFI

Pokud se nepodaří provést správné přenastavení BIOSu/UEFI, je možné formát z disku odstranit: Jak důkladně vymazat pevný disk. Instalační proces si při instalaci vytvoří formát dle svých potřeb.

Také je možné formát předem pouze změnit: Jak převést GPT disk na MBR disk nebo opačně.





Reklama





USB klávesnice funguje až po startu Windows

Častý problém na který většina uživatelů narazí až v případě, kdy mají problémy s Windows. Pokud totiž potřebujete spustit Windows v nouzovém režimu: Jak spustit Windows v nouzovém režimu nebo vyvolat Boot menu: klávesy pro Boot menu, je nutné před nastartováním stisknout patřičné klávesy.

Ovladač USB klávesnice je však zaveden až po startu Windows. Všechny novější BIOSy/UEFI naštěstí umožňují tento problém obejít: Clear CMOS. Pokud klávesnice opravdu nereaguje, budeme na několik minut potřebovat zapůjčit klávesnici na starší konektor PS2 nebo alespoň USB->PS2 redukci.

Připojíme klávesnici a z hlavní nabídky vybereme položku ADVANCED CHIPSET FEATURES (nebo nabídce s ekvivalentním účelem). Poté vyhledáme položku USB Keyboard support. Pokud zde nastavíme hodnotu Enabled, BIOS/UEFI zařídí, že se klávesnice připojená přes port USB bude až do startu systému tvářit, jako by byla zapojena na PS2.



Integrované komponenty nefungují

Pokud máte správně nainstalovány ovladače: Jak vyhledat, stáhnout a nainstalovat ovladače nebo se k vlastní instalaci ovladače zařízení ani nedostanete, protože Windows integrovanou komponentu prostě nevidí, pravděpodobně bude chyba v nabídce Integrated Peripherals (nebo nabídce s ekvivalentním účelem). Po otevření nabídky se před vámi ukáže seznam všech integrovaných zařízení (názvy jsou v angličtině). Vyhledejte nefungující zařízení a přiřaďte mu hodnotu Enabled. Pokud poté systém nic nenajde je pravděpodobné, že integrovaná komponenta je poškozena. Integrované karty se totiž kazí stejně často, jako ty normální. V případě opravdu dobře vybavených základních desek může být problém také v nainstalovaných ovladačích. Integrovaná zařízení mohou být vzájemně provázána.




Reklama



Počítač se v létě sám od sebe vypíná

Mnoho hráčů si již prožilo za horkého léta nejednu nepříjemnou chvilku, kdy se jejich počítač bez varování vypnul. Je to dáno ochranou systému před přehřátím. Ta bývá většinou nastavena na nižší než kritické hodnoty a tak k této nepříjemnosti čas od času dojde. Pokuste se na internetových stránkách výrobce vašeho procesoru nalézt údaje o maximální pracovní teplotě. Tyto údaje si zapište někam mimo počítač. Restartujte počítač a po vstupu do BIOS/UEFI Setupu zvolte nabídku Health Status. Zde se pokuste najít položku Shutdown Temperature a nastavte ji na teplotu udávanou výrobcem. Pokud zde uvidíte i položku CPU Critical Temperature, můžete přednastavit teplotu, při které vás bude počítač varovat, že dochází k přehřívání.

V případě, že problémy stále přetrvávají, je třeba dát chlazení počítače do pořádku:



Zakódování počítače přes BIOS/UEFI, zrušení hesla v Biosu/UEFI

Velmi efektivním zabezpečením počítače je přístup pomocí hesla, které lze zadat v BIOSu/UEFI. BIOS/UEFI se totiž spouští okamžitě po zapnutí počítače, provede jen nejnutnější testy a ihned vyzve uživatele k zadání přístupového hesla.

BIOS/UEFI většinou nabízí dvě varianty zabezpečení. Ty můžeme najít pod druhou volbou hlavní nabídky, která často nese název Advanced BIOS/UEFI Features. Zde vyhledejte položku Security Option. Nastavením hodnoty Always kompletně uzamknete počítač, který bude požadovat při každém spuštění heslo. Nastavením hodnoty Setup dáte počítači najevo, že má požadovat heslo jen pro přístup do BIOSu/UEFI. Dále je nutné vrátit se do hlavní nabídky a nastavit heslo. V drtivé většině případů, obsahuje BIOS/UEFI dvě hesla pro dvě úrovně přístupu.

Prvním může k počítači přistupovat administrátor (tedy člověk, který může měnit nastavení Bios/UEFI) a druhým uživatel, který může plně pracovat se systémem, nemá však přístup do konfigurace BIOS/UEFI. Heslo administrátora lze zadat po otevření položky Supervisor Password, přičemž heslo uživatele se nastavuje přes položku User Password. Heslo si dobře zapamatujte, protože odkódování počítače je obtížnější a pokud je počítač v záruce ne-li nemožné.

Pokud znáte heslo pro přístup do Biosu/UEFI, je jeho zrušení velmi jednoduché. V hlavní nabídce si vyberete položky pro zadání hesla (Supervisit Password, User Password), spusťte je a místo pro zadání hesla ponechejte prázdné. Pouze potvrdíte klávesou Enter. Po potvrzení je heslo vymazáno.

V případě, že jste heslo zapomněli nebo se potřebujete dostat do zakódovaného počítače, je situace složitější. Nahlédněte do manuálu k základní desce a najděte přepínač (jumper) pojmenovaný CLEAR CMOS. Otevřete skříň PC nebo šasi notebooku a na krátkou chvíli jej propojte. Tím se vymažete heslo, ale zároveň i většinu nastavení BIOS/UEFI Setupu. Po rozepnutí kontaktu pro mazání nastavení můžete spustit již nezakódovaný počítač. Nebo také můžete vyjmout baterii CR2032: CLEAR CMOS. Je dobré projít a zkontrolovat nastavené hodnoty v BIOS/UEFI Setupu. Většina desek je schopna nejdůležitější nastavení provést automaticky, ale většinou ne na nejlepší výkon.

U některých zařízení (zejména u notebooků) ale tímto způsobem k vymazání hesla k BIOSu/UEFI v některých případech nedojde. Záleží na typu notebooku.


Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola Další



Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2023   Hardware - Software - Návody