Možnosti získání instalačního DVD/flash disku s Windows 8 (8.1)

18. prosinec 2016

   

Donedávna platilo, že z oficiálních stránek Microsoftu si obrazy disků mohli stáhnout pouze majitelé speciálního předplatného. V současné době již společnost Microsoft poskytuje ke stažení program: Download Windows 8.1 Tool, který umožnuje přímo vytvoření zaváděcího USB flash disku nebo stažení obrazu disku Windows 8.1.

Jakou verzi operačního systému Windows 8 obsahuje aktuálně dnes stažený obraz ISO, si můžete před instalací zjistit pomocí návodu: Jak zjistit verzi Windows v instalačním souboru iso.

Možnosti získání instalačního DVD s Windows 8

Dejte však pozor, aby na získaném instalačním DVD byla stejná edice Windows 8, pro jakou máte zakoupený licenční klíč. Pokud máte zakoupenou například edici Professional, ale nainstalujete si například jen základní edici Windows 8 (Core/Home), tak Vám operační systém nepůjde aktivovat běžným způsobem - Jak aktivovat Windows 8.

Také si musíte dát pozor na verzi Service Packu. Jestliže byste chtěli rovnou nainstalovat Windows 8.1, ale licenční klíč máte na starší verzi: Windows 8, tak Vám instalační proces bohužel nedovolí pokračovat v instalaci, protože nebude akceptovat klíč starší verze.
Edit: Poslední verze instalačních obrazů ve formátu ISO stažené z webu Microsoftu již rozpoznají a uznají i starší klíče pro Windows 8 a umožní pokračovat v instalaci.

Také nutno pohlídat, zda jde o verzi Windows 8.1 nebo Windows 8.1 with Bing.
Jazyková verze nebo bitová verze (32bit/64bit) nemá na aktivaci operačního systému Windows 8 vliv.

Pokud by nedošlo k uznání klíče, lze ještě k pokračování instalace využit generických klíčů (trial, obecných) pro Windows 8.1:

Windows 8.1 Core/Home - 334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT
Windows 8.1 Professional - XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB

A v již nainstalovaném operačním systému Windows 8.1 následně vložíte svůj klíč pro Windows 8 a operační systém tak aktivujete na neomezenou dobu.Pokud máte notebook, tak na štítku již bohužel klíč většinou napsán není, takže touto cestou jej nezjistíte.

Při instalaci ale bude instalačním procesem automaticky načten z Secure Boot v UEFI BIOSu, a tedy jej nemusíte nikam zadávat. Aktivace také proběhne po připojení počítače k internetu automaticky. (Ovšem aby se vše podařilo, musíte instalovat z instalačního média, na kterém bude ta verze Windows 8, kterou jste zakoupili společně s notebookem.)
Jestliže ale chcete rovnou instalovat Windows 8.1 a zakoupili jste notebook se starší verzí: Windows 8 a nedojde k rozpoznání klíče, budete si jej muset zjistit například pomocí aplikace RWEverything.
Reklama


Jednotlivé možnosti:


 1. Stáhněte si tedy cca megabajt velký program z webu Microsoftu. Nebo také odtud: Download Windows 8.1. Případně využijte přímého odkazu.
  V průvodci vyberete jazyk a verzi Windows, kterou máte zakoupenou.

  Dále vybereme, že si chceme stáhnout soubor ISO.
  (Nebo vyberete rovnou volbu:" USB flash disk". Media Creation Tool ovšem v některých případech nedetekuje připojené flash disky. Proto využijte raději například Rufus).
  Obraz ISO uložíme někde na náš disk. Stažený ISO soubor můžete vypálit na DVD nebo si vytvoříte bootovací flash disk.


 2. Poptáte se v okruhu svých známých, zda má někdo k dispozici instalační DVD s Windows 8 a byl by ochoten Vám jej zapůjčit.

 3. Kontaktujete výrobce svého počítače a požádáte jej o zaslání instalačního DVD s Windows 8. Ten Vám za manipulační poplatek (cca 300,- Kč) zašle instalační DVD. (Jestliže máte například počítač ASUS X550VB, kontaktujete technickou podporu ASUSu.)

 4. Obraz instalačního DVD s Windows 8/8.1 si stáhnete z neoficiálního zdroje, např. z CZTorrent - Jak stahovat Torrenty. Nebo využijete uložišť, odkazy ke stažení můžete nalézt například v těchto sekcích na Warforum: Windows 8, Windows 8.1 - Jak hledat odkazy na Warforum.
  Stáhněte si tedy tu verzi, kterou máte zakoupenou.
  Hledejte nijak neupravený originální obraz instalačního DVD (MSDN). U neupraveného obrazu musí souhlasit kontrolní součet SHA - Jak ověřit kontrolní součet SHA.
  Vypálíte. Nebo si vytvoříte bootovací flash disk.

 5. Pro úplnost ještě zmíníme, že si samozřejmě můžete zakoupit instalační DVD s Windows 8 znovu a podpořit tak společnost Microsoft.Reklama


Související odkazy


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
2017   Hardware - Software - Návody