Jak zkontrolovat disk

4. listopad 2020 Autor: Prokop

   

Microsoft do svých operačních systémů Windows implementoval nástroj CHKDSK, který zkontroluje, zda je disk v pořádku a nevyskytují se na něm žádné chyby. Tuto kontrolu je doporučováno provádět pravidelně, aby byly včas odhaleny případné potíže ve funkčnosti disku a uživatel tak nepřišel o žádná data. Zálohu dat je samozřejmě třeba provádět pravidelně i v případech, že kontrola disku dopadne bez chyb: Jak a kam zálohovat data.CHKDSK spouštěný z grafického rozhraní Windows

Pro spuštění kontroly disku stiskněte na klávesnici kombinaci Windows + E. Tím se otevře Průzkumník Windows. Nyní si vyberte, který disk chcete zkontrolovat a klikněte na něj pravým tlačítkem myši.

Jak zkontrolovat disk

Zvolte možnost Vlastnosti.Jak zkontrolovat disk

Přepněte se na kartu Nástroje.Jak zkontrolovat disk

Zde klikněte na volbu Zkontrolovat.

Pokud chcete zkontrolovat disk, ze kterého je spuštěn operační systém, budete informování, že toto nelze za běhu operačního systému provést a bude Vám nabídnuta kontrola při příštím spuštění počítače. Kliknutím na tlačítko "Storno" kontrolu zrušíte. Kliknutím na "Naplánovat kontrolu disku" sdělíte operačnímu systému, že má při příštím spuštění počítače tuto kontrolu provést.Jak zkontrolovat disk

Kontrolu můžeme provést i v případě, že systém bude hlásit, že je vše v pořádku.Jak zkontrolovat disk

Samotná průběh kontroly.Jak zkontrolovat disk

Budeme informováni o výsledku kontroly. Můžeme si také nechat zobrazit podrobnosti.Jak zkontrolovat disk

Zobrazené podrobnosti. V tomto případě: found no problems.
Reklama
CHKDSK spouštěný přes příkazový řádek

Nástroj CHKDSK můžeme také spustit přes příkazový řádek (Jak pracovat s příkazovým řádkem). Zejména využijeme, když již nelze spustit operační systém standardně a tak využijeme ke spuštění příkazového řádku nabootovaný instalační disk: Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Jak zkontrolovat disk

Zadejte příkaz:

    chkdsk c:

Písmeno c je písmeno jednotky, kterou chceme kontrolovat, a stiskněte Enter. Písmeno jednotky můžete i vynechat, program chkdsk pak bude kontrolovat jednotku, na které se právě nacházíte.

V průběhu kontroly se otestují indexové položky. Celý proces je shodný, s kontrolou bez automatické opravy chyb, která probíhá při spuštění Windows po nekorektním ukončení hned po startu.Jak zkontrolovat disk

Abychom aktivovali automatickou kontrolu chyb, musíme za příkaz připsat parametr /f. Například tedy pro kontrolu a automatickou opravu chyb na disku c: zadáme:

    chkdsk c: /f

Bohužel aktivní opravu chyb nelze využít na disku, ze kterého běží operační systém. Nástroj CHKDSK po spuštění s tímto parametrem zobrazí oznámení, že toto nelze provést a nabídne automatické spuštění kontroly s opravou při dalším startu operačního systému.

Kontrolu disku lze vynutit i v případě, že systém hlásí, že na disku nejsou problémy a tedy není třeba nic kontrolovat. Pro vynucenou kontrolu disku připište parametr /p. Tedy:

    chkdsk c: /p

Nejdůležitější údaj, který je třeba u klasických pevných disků hlídat, je na obrázku vyznačen červeně. Tedy aby disk neměl žádné špatné sektory. Případně jen pár, a aby se jejich počet dále nezvyšoval.

Další možnosti využití nástroje CHKDSK: Jak pracovat s příkazovým řádkem - CHKDSK
S.M.A.R.T.

V jakém stavu je disk (HDD nebo i SSD), můžeme zjistit také pomocí technologii S.M.A.R.T (Self Monitoring And Reporting Technology), která stále monitoruje a posuzující stav disku. Údaje jsou shromažďované elektronikou disku a nezávisle na operačním systému.

K zjištění hodnot S.M.A.R.T tedy potřebujeme utilitu, která tyto hodnoty dokáže přečíst. Například CrystalDiskInfo. Návod na užití této utility naleznete v návodě pod tímto odkazem: CrystalDiskInfo.


Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody