Jak spustit příkazový řádek jako správce

20. leden 2020 Autor: Bronislav

   

Jak spustit příkazový řádek jako správce

Příkazový řádek je program, který je součástí operačního systému Windows. Představuje uživatelské rozhraní, ve kterém uživatel s programy nebo operačním systémem komunikuje zapisováním příkazů do příkazového řádku - Jak pracovat s příkazovým řádkem.


Existuje více možností, jak jej spustit. Jeho umístění je zpravidla: C:\Windows\System32\cmd.exe. Tedy jedna možnost je, vyhledat například pomocí Průzkumníka tento soubor na disku a spustit jej dvojklikem.
Avšak operační systémy Windows Vista/7/8/10 využívají koncept UAC (User Account Control, řízení uživatelských účtů) a tedy pouhým dvojklikem by nešlo ke spuštění s právy správce a tedy by se příkazy z důvodu nedostatečných práv nevykonaly. Pokud je Váš operační systém novější než Windows XP nebo nemáte UAC trvale vypnuté, je nutné na soubor kliknout pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vybrat: Spustit jako správce.


Další možností je využít, namísto hledání v Průzkumníku, pole vyhledávání. Postupujte podle návodu pro svůj operační systém: Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Reklama
Windows XP

Jak již bylo zmíněno. Windows XP koncept UAC nevyžívá, tedy příkazový řádek stačí spustit dvojklikem. Pokud nepracujete pod účtem pouze s omezenými právy, tak veškeré příkazy budou vykonány.

StartSpustit › zadejte cmd.Nyní již stačí jen kliknout na OK.

Jak spustit příkazový řádek jako správce
Windows Vista

Start a do pole pro vyhledávání zadejte cmd. Nyní klikněte na nalezený příkazový řádek pravým tlačítkem a vyberete z kontextového menu "Spustit jako správce".
Windows 7

Start a do pole pro vyhledávání zadejte cmd. Nyní klikněte na nalezený příkazový řádek pravým tlačítkem a vyberete z kontextového menu "Spustit jako správce".

ReklamaWindows 8

U Windows 8 můžeme provést vyhledávání přes dlaždice (Start). Po zobrazení dlaždic začneme psát název: cmd. Jakmile zahájíme psaní, zobrazí se okno vyhledávání a po chvilce nalezený program: Příkazový řádek.

Nyní klikněte na nalezený příkazový řádek pravým tlačítkem a vyberete z kontextového menu "Spustit jako správce".Windows 10

Příkazový řádek můžeme spustit přes vyhledávací pole (hned vedle nabídky START). Zadáme do něj text "cmd". Poté klikneme pravým tlačítkem myši na položku: "Příkazový řádek" a z kontextové nabídky vybereme možnost: "Spustit jako správce".
Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody