Jak smazat soubor nebo složku která nejde odstranit

5. říjen 2020 Autor: Tibor

   

Při mazání souboru nebo složky v operačním systému Windows můžeme občas narazit na hlášky, že soubor nebo složka nejde z nějakého důvodu odstranit. Častým důvodem je, že soubor nebo složka je používána jiným programem. Také může jít o nějaký škodlivý kód, který se brání odstranění, a proto ověřte, že v PC nemáte žádný malware: Jak odvirovat počítač.
Nouzovy režim

Tedy nejdříve zkusíme, zda bude problém přetrvávat i pokud spustíme počítač v nouzovém režimu: Jak spustit Windows v nouzovém režimu. Při něm se spouští jen nejdůležitější součásti systému a tedy různé programy, které mohou smazání souboru nebo složky bránit, nebudou spuštěny.

IObit Unlocker

Jestliže nepomůže k odstranění operační systém spuštěný v Nouzovém režimu, pravděpodobně blokuje smazání samotný operační systém. V tom případě můžeme využít například utilitu: IObit Unlocker.

Běžně nesmazatelné soubory můžete vybrat v prostřední utility IObit Unlocker. Odemknout a následně smazat. Také můžete nesmazatelné soubory přesouvat do okna pomocí myši a vykonat s nimi požadovanou operaci.

Utilita nabízí možnost Forced Mode. Při využití tohoto modu (zaškrtnutím položky) utilita vypne případné blokující procesy a pak by již nemělo opravdu nic blokovat v odstranění.
Reklama
Příkazový řádek

K úspěšnému vymazání také můžeme využít příkazový řádek: Jak pracovat s příkazovým řádkem. (Vyšší účinnosti dosáhneme, když jej spustíme ze zavedeného instalačního disku: Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10)

Tedy příkaz: DEL - Odstraní jeden nebo více souborů nebo RD - Odebere (odstraní) adresář

Linux

Jestliže žádná z předešlých způsobů nevede k úspěšnému odstranění souboru nebo složky, zavedeme to počítače například operační systém Linux: Jak zavést/nabootovat do počítače systém Linux a provedeme vymazání potřebných soborů nebo složek z prostředí tohoto operačního systému. Původní operační systém Windows je po tu dobu zcela neaktivní a tedy on již nemůže nic blokovat.

Závěr

Pokud se Vám nechtěné položky podaří odstranit, ale například se znovu objeví. Překontrolujte, jaké procesy vám na PC běží a položku znovu vytváří: Kontrola běžících procesů - manuální odstranění.

Jestliže žádná z předchozích cest nevede k úspěchu, tak možným řešením je reinstalace operačního systému: Jak reinstalovat Windows. Ano, velmi radikální řešení, ale pokud někdo nechce ignorovat nesmazatelný soubor nebo složku, tak může využit i toto řešení.


Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2023   Hardware - Software - Návody