Co je to virtuální mechanika

28. říjen 2020 Autor: Tibor

   


Virtuální mechanika je falešná/abstraktní/simulovaná mechanika, která fyzicky neexistuje, je vytvořena pouze softwarově. Přesto ji ale Průzkumník Windows ve složce "Tento počítač" zobrazuje.Co je to virtuální mechanika

Některé notebooky, ale i stolní počítače se již prodávají bez optické mechaniky, tedy fyzické CD/DVD již v nich nepřehrajete ani z nich nenainstalujete žádný program (hru, aplikaci, utilitu). Nový software lze ale snadno zakoupit a stáhnout přes internet (Jak stahovat). V některých případech je tento software nabízen právě ve formě obrazu instalačního CD/DVD. Takový soubor má většinou příponu ISO. Tedy je možnost si jej vypálit na CD/DVD (Jak vypálit soubor ISO). Co když ale v počítači optickou mechaniku nemáme?

Můžete právě využít virtuální mechaniku. Obraz ISO se do ní připojí a ten se následně v počítači chová podobně, jako kdybyste zasunuli skutečně fyzicky existující CD/DVD do skutečně fyzicky existující optické mechaniky.

Jak již bylo uvedeno, obrazy CD/DVD jsou soubory s kompletní kopií CD/DVD a mají většinou příponu ISO. Lze také narazit na obrazy CD/DVD, které mají příponu NRG, BIN a další. Jakou příponu obraz má, bylo určeno autorem při jeho vytváření. Obrazy jsou nejčastěji vytvářeny vypalovacími programy (Jak vypálit soubor ISO). Například nechce opotřebovávat některý fyzický disk, tak si vytvoříte jeho obraz do počítače a ten připojujete do virtuální mechaniky. Nemusíte tak fyzicky manipulovat s originálem a neriskujete jeho poškození.

Existuje řada programů, které umí virtuální mechaniku simulovat. Windows 8/10 obsahují dokonce přímou podporu pro připojení souborů ISO. Jestliže Vám stačí obyčejné připojení souboru ISO, tak ani nemusíte žádný program do operačního systému Windows 8/10 instalovat.
Komu nevyhovuje práce s virtuální mechanikou v operačním systému Windows 8/10 nebo má starší verzi Windows, tak velice oblíbený program pro virtuální mechaniky je: DAEMON Tools - emulování virtuálních CD a DVD mechanik, který kromě podpory obrazů disků podporuje také obrazy pevných disků: VHD, TrueImage, VDMK.
Reklama
Windows 8/10

Připojení ISO souboru do virtuální mechaniky je ve Windows 8/10 velmi snadné. Postačí kliknout na soubor ISO pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vybrat možnost: "Připojit".

Co je to virtuální mechanika

Tím dojde k automatickému vytvoření virtuální mechaniky a připojení souboru ISO. Je možné mít vytvořeno i víc virtuálních mechanik současně a tedy mít v jednom okamžiku připojeno víc obrazů ISO.

Odpojit ISO a zrušit tím vytvořenou virtuální mechaniku je možné vysunutím ISO souboru. Klikněte pravým tlačítkem na virtuální mechaniku a vyberte možnost: "Vysunout".

Co je to virtuální mechanika

Podobně snadno lze ve Windows 8/10 i vypálit obsah ISO souboru na fyzické CD/DVD. (Stačí kliknout na obraz disku pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vybrat možnost: "Vypálit bitovou kopii disku".) Majitelé starších verzí Windows si musí vzít na pomoc některý vypalovací program: Jak vypálit soubor ISO.


Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody