Jak prodloužit výdrž baterie notebooku:

1. listopad 2020

   

Výdrž baterie ovlivňuje spousta faktorů, přičemž většina z nich souvisí s tím, jak svůj notebook používáme a jak s ním zacházíme. Mezi nejdůležitější faktory rychlosti vybíjení patří aktuálně nastavný jas displeje, rychlost a typ pevného disku, (ne)přehrávání CD či DVD disků, zatížení procesoru počítače, zda jste připojeni k Wi-Fi síti a jak máte nastavený program pro správu energie. V neposlední řadě je to také velikost a kapacita baterie, což je ale faktor, který nemůžeme ovlivnit.


Acer Aspire 5570 Notebook

Pokud chcete výdrž baterie zvýšit, nejprve snižte jas svého displeje. Pokud je okolní osvětlení nižší, stačí vám i minimální nastavení. Obecně platí, že byste měli nastavovat jas obrazovky na nejnižší nutnou úroveň, a to podle množství světla v okolí.

Zadruhé byste měli zvolit správnou rychlost pevného disku. Tento tip samozřejmě neplatí pro SSD disky, které jsou úsporné samy o sobě. Klasické plotnové pevné disky se ale pohybují v otáčkách 5 400, 7 200 nebo 10 000 rpm (otáček za minutu). Čím vyšší rychlost, tím vyšší výkon, ale zároveň vyšší spotřeba energie. Jestliže svůj počítač používáte třeba jen na psaní dokumentů, brouzdání po internetu a poslouchání hudby, můžete si s klidem pořídit disk s nejnižšími otáčkami.Třetím tipem je uchovávání dat přímo v počítači (případně na externím disku, který ale také něco málo „žere“, pokud není napájen vlastním síťovým zdrojem). Přehrávání dat z CD či DVD je dalším faktorem, který významně ovlivňuje výdrž baterie.

Začtvrté: zbytečně nezatěžujte procesor. Máte-li slabou baterii, kterou aktuálně nemáte kde nabít, nespouštějte náročné aplikace typu 3D her, grafických editorů a přehrávačů multimédií.

Jestliže v danou chvíli nepotřebujete připojení k internetu, je pro vás pátý tip: vypněte Wi-Fi. Počítač totiž i v době nepřipojení při zapnuté Wi-Fi aktivně vyhledává sítě a tím opět snižuje výdrž baterie.

Naučte se také využívat programy pro správu energie. Ty jsou součástí operačního systému.

SSD disky již byly dříve v článku zmíněny, ale zaslouží si samostatný tip. Tak tedy, pokud hodláte svůj počítač využívat naplno, kupte si SSD disk, který je v porovnání s HDD disky nepoměrně úspornější. Bude vám stačit třeba 120 nebo 240 GB pro nejdůležitější data, zbytek dat ukládejte na externí USB disk.© 2012 - 2024   Počítačové Tipy Kupka - Těrlicko | Hlavní stránka | Kontakt | Mapa webu