Total Commander - nejpoužívanější souborový manažer

16. prosinec 2016 Autor: Tibor

   

Pravděpodobně nejoblíbenější a nejrozšířenější souborový manažer, který vyniká širokým spektrem funkcí, ale stále si zachovává přehlednost, jednoduchost a rychlost.

Total Commander

Věříme, že většina z vás se už setkala se souborovým manažerem Total Commander nebo alespoň o něm slyšela. Pokud stále ještě používáte klasický Průzkumník Windows a zdá se vám, že vaše práce není efektivní, pak doporučujeme jedině a pouze Total Commander.

Instalační soubor Total Commanderu si můžete stáhnout z jeho domovské stránky www.ghisler.com nebo ze stránek www.stahuj.cz. Určitě vás nepřekvapí, že program obsahuje i češtinu. Největší výhodou programu je ten, že Commander vám bude fungovat i po uplynutí 30 dnů za cenu toho, že vás program zdrží asi 1 sekundu při startu programu, kdy se objeví varování, že je program shareware a musíte kliknout na jedno ze tří tlačítek.

Total Commander

Program obsahuje dvě okna, což je základ souborového manažeru. Nad každým oknem vidíte všechny své dostupné disky, disketovky a mechaniky (i virtuální) a můžete přistupovat na okolní počítače, popř. na připojené síťové jednotky. Pod těmito jednotkami je popis disku (nebo jiné jednotky), maximální velikost jednotky a volné místo. Pokud jde o konfiguraci celého programu, tak vše nastavíte v Konfigurace › Nastavení. Tam nastavíte skutečně mnoho. Doporučujeme si to nastavení důkladně projít, věřte, že najdete mnoho užitečného. Vyzdvihnem hlavně funkci odkazu na externí archivátory, jako např. na WinRAR, díky čemuž můžete rozbalovat a komprimovat RAR soubory. Samozřejmě si můžete zadat cestu k dalším externím programům a to dokonce tak, že každé příponě lze nadefinovat specifický program na prohlížení i editaci.

Total Commander

Nad disky je umístěna paleta tlačítek, která je plně konfigurovatelná a to tak, že na volné místo kliknete pravým tlačítkem a kliknete na Změnit… a můžete si vytvořit odkaz, kterým si spustíte libovolný program nebo vyberete nějakou interní funkci programu. Doporučujeme si vytvořit tlačítko, díky kterému se budete přepínat mezi zobrazováním skrytých souborů. Tato funkce se jmenuje cm_SwitchHidSys. Interními funkcemi je program doslova prošpikován, škoda jen, že jsou pojmenovány v angličtině a pro ty, co neovládají jazyk, jsou tak zcela nepoužitelné.
Reklama


Ve spodní části okna progamu je příkazový řádek a nejpoužívanější funkce, které fungují jednak jako tlačítko a zároveň jako nápověda pro zkratku, kterou voláte tuto funkci. K pohodlné práci v programu potřebujete znát několik nejpouživanějších zkratek.

Total Commander také umožňuje přístup na FTP servery a plnohodnotnou práci s nimi, včetně kopírování na pozadí a porovnání obsahu adresářů. Celkově lze říci, že umí téměř vše, co prostě požadujete. A pokud to program neumí standardně, skoro jistě existuje plugin, kterých je na stránkách výrobce více než dost. Zmíníme pár opravdu zajímavých › prohlížení dokumentů Microsoft Word, Excel přímo z okna Total Commanderu (pomocí klávesy F3); přístup na linuxový souborový systém RaiserFS a EXT2; přímé vypalování v programu; přístup na flash kartu foťáků značky Canon, jež nepodporují Mass Storage; katalogizace CD a DVD disků, disket, ZIP disků, HDD, FTP…; vytváření image souborů; čtení instalačních MSI souborů; obnovení smazaných souborů; přístup k registrům; přístup k telefonům podporujícím Symbian; prohlížení souborů AutoCAD, DBF, SWF, OGG, MP3 (ID3 tagy)...; zvýraznění syntaxe pro zdrojové kódy HTML, PHP, C++, Visual Basic…;

Total Commander

Zkrátka a jednoduše › hledejte, určitě najdete to, co potřebujete. Instalace pluginů v drtivé většině probíhá automaticky a to tak, že po stažení pluginu, který je běžně ZIPován, a jeho otevření přímo v Total Commanderu se sám po odsouhlasení nainstaluje. Pokud se nenainstaluje, pak je v ZIPu přiložen návod, jak vše správně nainstalovat.

Jako souborový manažer je Total Commander špička a nezbývá nám, než vám jej bez okolků doporučit. Vzhledem k tomu, že program je česky, věříme, že pro vás nebude problém vše nastavit k obrazu svému. A pokud se naučíte používat těch několik zkratek, pak vaše práce se soubory bude velmi efektivní.
Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
2017   Hardware - Software - Návody
(Užití veškerého obsahu této stránky je na vlastní nebezpečí.)