Řadit podle: názvu | data | oblíbenosti

Návody

Jak spustit/aktivovat Prohlížeč fotografií ve Windows 10

Jak spustit/aktivovat Prohlížeč fotografií ve Windows 10

Windows 10 používá pro prohlížení fotografií novou aplikaci - Fotky. Pokud Vám z nějaké příčiny výchozí aplikace Fotky nevyhovuje a raději byste používali starý dobrý Prohlížeč fotografií, tak čtěte dále. Klasický prohlížeč fotografií z Windows 7 a 8 je v operačním systému Windows 10 naštěstí stále přítomen...


Windows - klávesové zkratky operačního systému

Windows - klávesové zkratky operačního systému

Pokud chceme zvýšit efektivitu své práce na počítači, můžeme mimo jiné začít používat klávesové zkratky, jež nabízí samotný operační systém Windows. Zvládáte-li psaní na klávesnici všemi deseti, je velmi neefektivní provádět například přepnutí do jiného okna pomocí myši.


Tabulka ASCII znaků

Tabulka ASCII znaků

Občas se nám muže přihodit, že nemůžeme na klávesnici nalézt nějaký znak. Můžeme tedy použít takzvanou ASCII tabulku. Jedná se tedy o znakovou sadu, která definuje znaky anglické abecedy a dalších znaků, které se používají zejména v informatice.


Jak a proč zakázat funkčnost webkamery

Jak a proč zakázat funkčnost webkamery

Kdo měl kolem roku 2005 obavy z toho, jestli jej někdo nešpehuje přes webkameru, tak byl označen za paranoika a příznivce konspiračních teorií. Myšlenka, že nás sledují vládní agenti nebo jen zákon porušující hackeři (šmíráci), vyvolávala na tvářích mnoha lidí jen posměšné úsměvy.


Jak opravit bootloader MBR/GPT Windows Vista, 7, 8 a 10

Jak stáhnout, nainstalovat a používat TeamSpeak

Jestliže si chce hráč opravdu užít multiplayer s ostatními hráči přes internet (Tunngle), tak je potřeba využit nějakou hlasovou komunikační aplikaci. Možnost neustále hlasové komunikace s Vašimi spoluhráči je oproti vypisování informací na klávesnici nezměrně pohodlnější a hlavně rychlejší.


Jak opravit bootloader MBR/GPT Windows Vista, 7, 8 a 10

Jak opravit bootloader MBR/GPT Windows Vista, 7, 8 a 10

Bootloader je zavaděč operačního systému. Má v sobě mimo jiné informace o umístnění operačního systému. Z daného umístění (disku) je pak operační systém spuštěn. Zavaděč je umístěn v prvním sektoru disku. V případě UEFI má na disku svůj vlastní oddíl.


Jak spustit ovládací panely ve Windows 10

Jak spustit ovládací panely ve Windows 10

Stejně jako operační systém Windows 8/8.1 i Windows 10 má novou nabídku nastavení: "Nastavení" i tu původní:" Ovládací panely", kterou známe již od uvedení Windows Vista. Pokud Vám nevyhovuje to nové, nebo nemůžete dohledat potřebné nastavení...


Jak přidat/vyměnit disk v notebooku

Jak přidat/vyměnit disk v notebooku

Z důvodu nedostatku místa na disku většinou není třeba disk měnit nebo přidávat. Stačí provést údržbu: Jak uvolnit místo na disku. Mnoho uživatelů ale touží po rychlejším běhu operačního systému a v tom případě je opravdu vhodné pořídit si do notebooku (netbooku, ultrabooku) disk typu SSD.


Jak zjistit heslo k Wi-Fi

Jak zjistit heslo k Wi-Fi

Jestliže chcete zjistit heslo k Wi-Fi síti, ke které jste zrovna připojeni, tak ani nemusíte vstupovat do správy routeru. (Například se k Wi-Fi síti chcete připojit ještě s dalším zařízením.) Stačí Vám vyhledat heslo v operačním systému. A právě toto vyhledání si ukážeme v tomto návodě.


Jak vyrobit/opravit síťový UTP kabel -  Internetový RJ45

Jak vyrobit/opravit síťový UTP kabel - Internetový RJ45

Možná si říkáte, proč UTP kabel vyrábět nebo opravovat, když si mohu koupit hotový. Jestliže ale potřebujeme protáhnout kabel malým otvorem ve zdi, tak koncovka může překážet. Nebo pokud se poškodí konektor RJ45, tak je škoda kvůli této závadě celý UTP kabel vyhazovat.


Jak změnit vzhled Windows

Jak změnit vzhled Windows

Vzhled operačního systému Windows Vista, 7, 8 a 10 lze změnit například výměnou takzvaného "Motivu". Když změníme motiv, změníme tím najednou i spořič obrazovky, systémové zvuky, barvy oken a co je asi nejvíce patrné: pozadí plochy.


Jak převést GPT disk na MBR disk nebo opačně

Jak převést GPT disk na MBR disk nebo opačně

Všechny verze operačního systému Windows jsou schopné bootování (zavádění) systému z disků s formátem MBR. Abyste mohli bootovat systém z disku s formátem GPT, tak musíte mít verzi Windows, který toto podporuje a také musíte mít (U)EFI BIOS a tento režim musí být povolen.


Z čeho se skládá notebook

Z čeho se skládá notebook

Notebook je podobně jako PC sestava složen z jednotlivých komponent. Komponenty jsou pro notebooky menší/lehčí/kompaktnější. To aby byl notebook snáze přenosný. Oproti komponentům v PC sestavách je ale k nim často horší přístup.


Jak rozebrat notebook

Jak rozebrat notebook

Důvodů, proč potřebujeme notebook rozebrat, může být mnoho. Častou příčinou je to, že chceme notebook vyčistit od prachu. Nebo potřebujeme vyměnit vadný komponent. Další důvod může být ten, že si chceme notebook vylepšit, například přidáním/výměnou operačních pamětí nebo pevného disku.


Jak přejít z 32-bitových Windows na 64-bitové Windows

Jak přejít z 32-bitových Windows na 64-bitové Windows

32-bitová verze Windows neumožnuje využít větší kapacitu než cca 4GB operační paměti. Jestliže chcete adresovat ve svém počítači větší kapacitu, je nutné přejít na 64-bitovou verzi Vašeho operačního systému Windows. Tento přechod je bohužel možný pouze čistou reinstalaci operačního systému.


Jak aktualizovat BIOS/UEFI - Update

Jak aktualizovat BIOS/UEFI - Update

Uživatelé počítačů se o aktualizaci BIOSu/UEFI začnou nejčastěji zajímat ve chvíli, kdy chtějí provést hardwarové vylepšení svého PC. Například pořídit výkonnější procesor. Novější procesor totiž také často vyžaduje, aby byla v základní desce vyšší verze BIOSu/UEFI.


Co je to virtuální mechanika

Co je to virtuální mechanika

Virtuální mechanika je falešná/abstraktní/simulovaná mechanika, která fyzicky neexistuje, je vytvořena pouze softwarově. Přesto ji ale Průzkumník Windows ve složce "Tento počítač" zobrazuje. Obraz ISO se do ní připojí a ten se následně v počítači chová podobně, jako kdybyste zasunuli skutečně ...

ReklamaJak vylepšit PC

Jak vylepšit PC - upgrade

I když se počítače již staly spotřebním zbožím, tak i přesto mnoho uživatelů provádí jejich upgrade. U stolních počítačů často formo výměny celé platformy (základní deska, procesor, paměti) nebo třeba jen výměnou grafické karty za výkonnější. Majitelé notebooků si často pořizují rychlejší disk.


Registr Windows

Registr Windows

Registr Windows je velká databáze nastavení a dat pro konfiguraci operačního systému Windows. Téměř všechny nainstalované programy ukládají do této databáze informace o svém nastavení. Když upravujeme registr, vlastně měníme, mažeme nebo vytváříme položky v databázi.


Jak připojit PC k televizoru

Jak připojit PC k televizoru

Propojení stolního počítače nebo notebooku s televizorem již dnes není díky plochým televizorům nic obtížného. LCD televizory i plazmy jsou totiž již většinou vybaveny potřebnými konektory. Můžeme tedy využívat velkou plochu TV ke sledování filmů čí hraní her.


Jak spustit program jako správce

Jak spustit program jako správce

Operační systémy Windows Vista/7/8/10 využívají koncept UAC (User Account Control, řízení uživatelských účtů) a tedy pouhým dvojklikem nedochází ke spuštění s právy správce (správce = administrátor). Některé příkazy pak program nemůže z důvodu nedostatečných práv vykonat.


Vytvoření instalačního disku s operačním systémem - RUFUS

Vytvoření instalačního disku s operačním systémem - RUFUS

Utilita RUFUS umožňuje stejně jako například utilita Windows USB/DVD download tool vytvořit instalační flash disk s Windows Vista/7/8/10. Navíc podobně jako další utilita YUMI zvládne připravit instalační flash disk například s Linuxovou distribucí. Volit také můžeme, jaký souborový systém ...


Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8/10 přes příkazový řádek

Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8/10 přes příkazový řádek

Většina uživatelů si raději vytváří bootovací flash disky pomocí některé utility: Windows USB/DVD download tool, Rufus, YUMI, ... Kdo nechce využít služeb těchto utilit, může k vytvoření bootovací flash disky využít Příkazový řádek.


Jak pracovat s dávkovými soubory

Jak pracovat s dávkovými soubory

Dákové soubory jsou programy, které jsou napsány ve skriptovacím jazyku "Batch". Tento skriptovací jazyk byl vyvinutý pro operační systémy od Microsoftu. (MS-DOS, Windows). Jedná se o obyčejné textové soubory s příponou .bat. Tyto dávkové soubory můžeme spustit na kterékoliv...


Jak se zbavit nabídky upgradu na Windows 10

Jak se zbavit nabídky upgradu na Windows 10

Pokud Vás nabídka na upgradu na Windows 10 obtěžuje, je možno ji odstranit. Za ikonu na systémové liště je zodpovědný proces GWX (GWXUX). Tento proces ukončete pomocí správce úloh nebo například programu Process Explorer. Na proces klikněte pravým tlačítkem a z kontextové nabídky...


Aktualizace Windows

Aktualizace Windows

Abychom nemuseli stahovat a instalovat aktualizace pro Windows ručně, běží v operačním systému služba: Windows Update, která toto obstarává automatický místo nás. Bohužel občas se ale stane, že služba Windows Update nepracuje správně: nemůže nalézt aktualizace, nedaří se ...


Jak stáhnout a nainstalovat ovladače

Jak stáhnout a nainstalovat ovladače

Než začneme hledat ovladače na internetu, musíme si nejdříve co nejpřesněji zjistit, z jakých komponent se vlastně náš počítač skládá, případně pokud hledáme ovladač pro notebook, tiskárnu a podobně, stačí mnohdy jen název a typ zařízení.Starší DalšíReklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
2017   Hardware - Software - Návody
(Užití veškerého obsahu této stránky je na vlastní nebezpečí.)