V roce 2017 už skoro nemá smysl z důvody ceny kupovat jiné modely než s rozlišením Full HD, tedy 1920 x 1080 bodů. Ceny takových monitorů se pohybuje kolem dvou tisíc korun a finanční důvod pro pořízení typů s menším rozlišením tak není, protože komfort při práci na monitoru s vyšším rozlišením je neoddiskutovatelně vyšší.
Je velmi důležité si uvědomit, jaká práce bude na monitoru převládat. Pokud hledáte monitor na hraní her, je jasné, že budete koukat především po odezvě. V této kategorii v poslední době excelují 2ms TN panely. Bohužel TNka mají obvykle poměrně mizerné barevné podání a na dnešní dobu tragické pozorovací úhly, a to i přesto, že udávané úhly jsou 170° v obou směrech.
Pokud hledáte univerzální panel pro časté sledování filmů, hraní her, ale zároveň se nechcete vzdát kvalitního barevného podání, je tu pro vás technologie S-PVA a A-MVA. Právě S-PVA od Samsungu v poslední době dosahuje opravdu výborných výsledků u odezvy, pozorovacích úhlů i barev. Některé panely mají přesnost barev i kolem dE=2. Barevný gamut díky novému LED podsvícení u některých panelů dosahuje perfektních hodnot a smazává se tak rozdíl mezi S-IPS a S-PVA. Samozřejmě S-IPS a AS-IPS jsou stále ještě trochu vpředu, ale rozdíl již není tak markantní jako před rokem.
Pokud hledáte monitor výhradně pro sledování videa, doporučuji opět technologii S-PVA a A-MVA. Dejte si však pozor, aby měl monitor vysoký jas (alespoň 450cd/m2). Důležitý je také poměr stran - nejvhodnější je 16:9, ale s tím se u počítačových monitorů nesetkáte, a tak volte 16:10. Dávejte si také pozor na odezvu, která v případě velkého překmitu může způsobit šum v obraze. Toho si sice všimnete jen při HD videu, ale zamrzí to.
A je tu třetí a poslední zaměření monitoru - profesionální nasazení v grafických aplikacích. Právě pro tyto účely je zde technologie S-IPS a její vylepšená verze AS-IPS. Pozorovací úhly jsou výborné bez výrazného barevného posunu, jas a kontrast klesá jen velmi málo, avšak při kritickém úhlu stále dosahuje oněch 10:1 apod. Pokud chcete skutečně profesionální monitor pro práci s grafikou, hledejte takový, co má Adobe RGB barevný prostor a nejlépe LED podsvícení. Samozřejmě pokud je dobře zvládnuté klasické podsvícení pomocí CCFL trubic, tak poslouží také velice dobře. Pro opravdové profesionály - vyžadujte od monitoru šestiosé barvy a 14bitové zpracování barev. Nezbytným vybavením těchto monitorů je však i optická sonda na měření barev.