Jak zachránit smazané nebo nedostupné soubory - obnova dat

14. prosinec 2019 Autor: Prokop

   
Jak zachránit smazané soubory
Seznam kapitol
1. Předmluva
2. GetDataBack
    příklad obnovení dat po zformátování/poškození struktury HDD
3. Recover My Files
    příklad obnovení dat po smazání flash disku
4. Ontrack Easy Recovery Professional
    příklad obnovení dat, které byly v koši
5. Recuva
    příklad obnovení dat po poškození struktury flash disku2. GetDataBack - příklad obnovení dat po zformátování/poškození struktury HDD

GetDataBack

Program pro obnovu dat GetDataBack je k dispozici ve verzi k instalaci i verzích portable.

Jestliže chceme obnovit data z disku, na kterém byl použit souborový systém NTFS, tak musíme spustit verzi programu GetDataBack pro NTFS. Nevadí, pokud nevíme, v jakém byl disk formátu. Jestliže spustíme program GetDataBack pro NTFS a disk byl ve formátu FAT, tak program souborový systém NTFS nenalezne a upozorní nás. Spustíme pak tedy verzi GetDataBack pro FAT.

Program GetDataBack také musíme spustit jako správce. Pokud tak neučiníme, program nás na tuto skutečnost upozorní. Tedy spusťte program jako správce.

Jak již bylo zmíněno, vykopírování obnovených souborů lze provést pouze v plné verzi programu.Hned v prvním okně musíme vybrat, po jaké události chceme data obnovovat.

Označíme tedy jednu z možností:

  1. Nevím, použít výchozí nastavení.
  2. Rychlý sken (ztracena tabulka oddílů).
  3. Poškozený souborový systém, disk zformátován.
  4. Poškozený souborový systém a na disk byl nainstalován nový systém.
  5. Chci obnovit smazané soubory.


Já jsem ukázkový disk "omylem" zformátovat a tedy vyberu prostřední možnost. Vy vyberte podle své situace.Program proskenuje PC a nabídne k výběru, ze kterého disku chceme data obnovovat.Já tedy vyberu Hitachi. Vy vyberte podle své situace.Program začne procházet disk a hledat ztracené souborové systémy a tabulky oddílů. V závislosti na velikosti a rychlosti disku to může trvat i několik hodin. Procházení 160GB disk Hitachi bude hotovo za cca 45 minut. Pokud budete obnovovat data z nějakého malého flash disku, tak by to mělo trvat jen pár jednotek minut.
Reklama
Program dokončil procházení a zobrazí nalezené souborové systémy. Může být jenom jeden, ale pokud bylo na disku v minulosti vytvořeno více souborových systémů, tak může zobrazit i starší použité. Při výběru nám tedy může pomoci datum vytvoření. Vybereme tedy ten, který chceme použít při obnovování.

Po dokončení extrakce (již netrvá tak dlouho) se nám již zobrazí obnovená struktura adresářů. Vyhledáme tedy v ní dříve nedostupné soubory. (Kde všude mohou být umístěna vaše data)

Může ale nastat situace, že se nepodaří obnovit struktura adresářů. Všechny soubory pak budou v jednom adresáři. Ze souborů poté vybíráme podle nějakého filtru. Pokud nás zajímají jenom fotografie. Obnovíme jenom soubory s příponou jpg, png a podobně. Případně obnovíme vše a přetřídění uděláme až v Průzkumníkovi operačního systému Windows.
ReklamaOznačíme složky nebo jednotlivé soubory a nahoře klikneme na ikonu Copy.Dostaneme na výběr, kam chceme obnovená data uložit. Tedy je uložíme kdekoliv, jen ne na disk, ze kterého data obnovujeme. (Jak již bylo zmíněno, lze provést pouze v plné verzi programu.)
ReklamaZapočne samotné kopírování dat. Bude trvat v závislosti na množství a rychlosti disků.Po dokončení navštívíme vybrané uložiště a zkontrolujeme obnovené soubory.Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola DalšíReklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody