Jak zachránit smazané nebo nedostupné soubory - obnova dat

14. prosinec 2019 Autor: Prokop

   
Jak zachránit smazané soubory
Seznam kapitol
1. Předmluva
2. GetDataBack
    příklad obnovení dat po zformátování/poškození struktury HDD
3. Recover My Files
    příklad obnovení dat po smazání flash disku
4. Ontrack Easy Recovery Professional
    příklad obnovení dat, které byly v koši
5. Recuva
    příklad obnovení dat po poškození struktury flash disku1. Předmluva

Hned na úvod nutno upozornit, že pokud se snažíte zachránit nějaké opravdu pro Vás velmi důležité soubory, například vypracované projekty nutné k podnikání, je vhodnější se rovnou obrátit na některou specializovanou laboratoř. Každý Váš neúspěšný pokus může následnou záchranu dat profesionálům ztížit či dokonce znemožnit a Vám tedy prodražit. Pokud se jedná například o fotografie z dovolené, nad kterými byste v případě neúspěchu jen mávli rukou, můžete zkusit obnovu provést sami.

Nejčastěji uživatelé řeší nedostupnost svým souborů po selhání operačního systému nebo některého komponentu PC. Data i disk mohou být v pořádku, ale uživatel k nim nemá přístup. V těchto případech pomůžou návody: Jak vykopírovat data z nefunkčního notebooku nebo Jak vykopírovat data z nefunkčního stolního počítače.

Úspěch záleží také na počtu a umístění případných vadných sektorů, pokud bude prováděna obnova dat z klasického pevného disku. Čím více případný poškozený disk trápíme zachraňováním, tím šance na obnovu klesá. Stav disku lze ověřit předem některou z utilit, například: CrystalDiskInfo. Takové utility bývají často také přímo součástí programů pro obnovu dat.
Jestliže disk již opravdu mele z posledního, provádí se vytvoření tzv. bitová kopie na jiný disk: Bitová kopie. Tedy se zkopíruje z disku vše, jak leží a běží a obnovovací pokusy již probíhají na disku v dobré kondici, který toto trápení vydrží.

Chceme-li ponechat vyšší šance na záchranu dat ze systémového disku, doporučuje se: odpojit počítač od elektrické sítě a již tento operační systém nespouštět. Neukončovat operační systém běžným způsobem, ale tzv. "na tvrdo". U stolního počítače vytáhněte napájecí šňůry ze zásuvky. U notebooku ještě vytáhněte baterie. Nezavírat displej, operační systém notebooku by se chtěl vypnout standardně a došlo by tedy k přepisu dat.
Je důležité co nejrychleji vyřadit postižený disk z činnosti, aby se již na něj nic nezapisovalo a nedošlo k případnému přepisu důležitých dat na něm uložených
.
Disk z počítače odpojíme a připojíme k jinému počítači, ze kterého budeme provádět obnovu dat. Pokud chceme obnovit data například z flash disku nebo jiného než systémového disku, tak prostě na tento disk žádná data nezapisujeme do doby, než z tohoto disku neobnovíme všechny ztracené soubory.
Reklama


Kromě omylem smazaných nebo zformátovaných dat je častým důvodem nedostupnosti dat také narušení souborového systému či tabulky oddílů disku (například připojením externího disku k TV). Jednoduše řečeno, data jsou na disku stále přítomna, avšak Průzkumník operačního systému Windows je už nevidí. (Běžný příkaz k vymazání provede pouze výmaz záznamu v příslušné tabulce a prostor je označen za volný. Stará data jsou přepsána při nejbližším požadavku na zápis.)
Operační systém hlásí, že disk je třeba před použitím naformátovat případně že disk je ve formátu RAW. Pomocí speciálních programů: GetDataBack, Recover My Files, Ontrack Easy Recovery Professional, Recuva, ale můžeme souborový systém čí tabulku oddílů zrekonstruovat.

V tomto návodě si právě ukážeme obnovu dat pomocí těchto speciálních programů. Programy umožní obnovit tabulku souborů i pouze v Trial verzích, avšak vykopírování obnovených dat umožňují pouze plné verze těchto programů. Výjimkou je program Recuva, který umožňuje vykopírování obnovených dat i pouze v základní verzi.

Posledním důvodem nedostupnosti dat, může být fyzické poškození disku - nefunkční elektronika, poškozená čtecí hlavička, vadný motor. Jestliže není disk fyzický v pořádku nebo jej už dokonce nedetekuje ani BIOS, je třeba se obrátit na některou z vybavených laboratoří. V těchto případech nám už totiž jenom speciální programy na obnovu dat nepomůžou. Nebo se soubory rovnou rozloučíme, ze své chyby se poučíme a začneme již provádět pravidelné zálohy: Jak a kam zálohovat data.


Další kapitola Další

Související články:

Jak stahovat

Jak stahovat

Pokud jste například poškodili své originální CD/DVD/BD s hrou, programem nebo filmem a žádnou zálohu nemáte vytvořenou, je technicky možné ztracený obsah stáhnout z neoficiálních zdrojů prostřednictvím internetu.

Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody