Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8/10 přes příkazový řádek

25. leden 2020 Autor: Bronislav

   

Většina uživatelů si raději vytváří bootovací flash disky jednodušeji pomocí některé automatické utility: Windows USB/DVD download tool, Rufus, YUMI, ... Kdo nechce využít služeb těchto utilit, může k vytvoření bootovací flash disky využít v operačním systému Windows integrovaný nástroj: Příkazový řádek.

Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8

Připojte k PC flash disk s minimální kapacitou podle toho, jak moc místa budou zabírat instalační soubory s operačním systémem (4GB, 8GB nebo 16GB).
Flash disk musí podporovat funkci boot. Většina podporuje, ale pokud by se objevila chyba, zkuste použít jiný flash disk.
Z důvodu kompatibility se doporučuje použít raději flash disk standardu USB 2.0: Flash disky USB 2.0 - porovnání cen.
(Instalační proces na flash disku standardu USB 3.0 může zastavit instalaci Windows z důvodu nedostupného ovladače. Ovladač pro USB 3.0 by bylo nutné integrovat do ISO.)
A také jej při instalaci připojit raději k tomuto portu a ne k USB 3.0.

Spusťte tedy Příkazový řádek: Jak pracovat s příkazovým řádkem.
První posloupnost příkazů je zobrazena na tomto obrázku:

Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8/10 přes příkazový řádek

Do okna příkazového řádku tedy nejdříve zadejte příkaz:

    diskpart

Spustí se nám nástroj Diskpart, který slouží ke správě disků. Pak zadejte příkaz:

    list disk

Zobrazí se nám seznam v PC připojených disků. Najděte flash disk, který chcete použít. Orientujte se podle velikosti. Poznamenejte si jeho číslo. V následujícím kroku ho zadáte místo otazníku.

Dále zadejte příkaz:

    select disk ?

Otazník nahraďte číslem, které bylo přiřazeno Vašemu flash disku. Nespleťte se, jinak si vymažete obsah jiného disku.

Nyní zadejte popořadě tyto příkazy:

    clean

    create partition primary

    select partition 1

    format fs=ntfs quick

    active

Nástroj Diskpart ukončete například zavřením okna.
Reklama

Teď je třeba na flash disk nakopírovat instalační soubory operačního systému Windows. Pokud máte instalační DVD s operačním systémem, tak jej vložte do mechaniky a jeho obsah překopírujte třeba pomocí Průzkumníka Windows na flash disk. Případně můžete využít příkazového řádku a příkazu: xcopy. Jestliže instalační disk nemáte, tak si stáhněte ISO soubor s požadovaným operačním systémem: Windows Vista, Windows 7, Windows 8 nebo Windows 10.
Ten připojte k virtuální mechanice: Co je to virtuální mechanika. Například: DAEMON Tools - emulování virtuálních CD a DVD mechanik a překopírujte jeho obsah nebo si vypalte DVD: Jak vypálit soubor ISO.

Dále je nutné vytvořit na flash disku bootovací sektor, neboť ten nelze běžně pomocí Průzkumníka Windows zkopírovat. Zjistěte, jaké písmeno má mechanika přiřazeno v systému. V mém případě je to písmeno K. Také si zapamatujte písmeno USB flash disku, které bylo automaticky přiřazeno. V mém případě se jedná o písmeno X. Pomocí příkazů vybereme konkrétní disk, přesuneme se do adresáře boot, ve kterém spustíme bootsect.

    K:

    cd boot\

    bootsect /nt60 X:

Bootovací flash disk s Windows Vista, Windows 7, Windows 8 nebo Windows 10 máme připravený. Můžeme se tedy pustit do reinstalace operačního systému: Jak reinstalovat Windows. Nezapomeňte flash disk připojit k portu standardu USB 2.0.
Pokud by se Vám nedařil zavést systém z vytvořeného flash disku, využijte návod: Jak zavést/nabootovat systému z flash disku.

ReklamaPokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody