25. leden 2020 Autor: Bronislav
Většina uživatelů si raději vytváří bootovací flash disky jednodušeji pomocí některé automatické utility: Windows USB/DVD download tool, Rufus, YUMI, ... Kdo nechce využít služeb těchto utilit, může k vytvoření bootovací flash disky využít v operačním systému Windows integrovaný nástroj: Příkazový řádek.
Připojte k PC flash disk s minimální kapacitou podle toho, jak moc místa budou zabírat instalační soubory s operačním systémem (4GB, 8GB nebo 16GB).
Flash disk musí podporovat funkci boot. Většina podporuje, ale pokud by se objevila chyba, zkuste použít jiný flash disk.
Z důvodu kompatibility se doporučuje použít raději flash disk standardu USB 2.0: Flash disky USB 2.0 - porovnání cen.
(Instalační proces na flash disku standardu USB 3.0 může zastavit instalaci Windows z důvodu nedostupného ovladače. Ovladač pro USB 3.0 by bylo nutné integrovat do ISO.)
A také jej při instalaci připojit raději k tomuto portu a ne k USB 3.0.
Spusťte tedy Příkazový řádek: Jak pracovat s příkazovým řádkem.
První posloupnost příkazů je zobrazena na tomto obrázku:
Do okna příkazového řádku tedy nejdříve zadejte příkaz:
    diskpart
Spustí se nám nástroj Diskpart, který slouží ke správě disků. Pak zadejte příkaz:
    list disk
Zobrazí se nám seznam v PC připojených disků. Najděte flash disk, který chcete použít. Orientujte se podle velikosti. Poznamenejte si jeho číslo. V následujícím kroku ho zadáte místo otazníku.
Dále zadejte příkaz:
    select disk ?
Otazník nahraďte číslem, které bylo přiřazeno Vašemu flash disku. Nespleťte se, jinak si vymažete obsah jiného disku.
Nyní zadejte popořadě tyto příkazy:
    clean
    create partition primary
    select partition 1
    format fs=ntfs quick
    active
Nástroj Diskpart ukončete například zavřením okna.
Teď je třeba na flash disk nakopírovat instalační soubory operačního systému Windows. Pokud máte instalační DVD s operačním systémem, tak jej vložte do mechaniky a jeho obsah překopírujte třeba pomocí Průzkumníka Windows na flash disk. Případně můžete využít příkazového řádku a příkazu: xcopy. Jestliže instalační disk nemáte, tak si stáhněte ISO soubor s požadovaným operačním systémem: Windows Vista,
Windows 7,
Windows 8 nebo
Windows 10.
Ten připojte k virtuální mechanice: Co je to virtuální mechanika. Například:
DAEMON Tools - emulování virtuálních CD a DVD mechanik a překopírujte jeho obsah nebo si vypalte DVD: Jak vypálit soubor ISO.
Dále je nutné vytvořit na flash disku bootovací sektor, neboť ten nelze běžně pomocí Průzkumníka Windows zkopírovat. Zjistěte, jaké písmeno má mechanika přiřazeno v systému. V mém případě je to písmeno K. Také si zapamatujte písmeno USB flash disku, které bylo automaticky přiřazeno. V mém případě se jedná o písmeno X. Pomocí příkazů vybereme konkrétní disk, přesuneme se do adresáře boot, ve kterém spustíme bootsect.
    K:
    cd boot\
    bootsect /nt60 X:
Bootovací flash disk s Windows Vista, Windows 7, Windows 8 nebo Windows 10 máme připravený. Můžeme se tedy pustit do reinstalace operačního systému: Jak reinstalovat Windows. Nezapomeňte flash disk připojit k portu standardu USB 2.0.
Pokud by se Vám nedařil zavést systém z vytvořeného flash disku, využijte návod: Jak zavést/nabootovat systému z flash disku.