Seznam kapitol |
---|
1. Úvod |
2. Z čeho se skládá počítač |
3. Vložení procesoru do základní desky |
4. Uchycení chladiče procesoru |
5. Vložení operačních pamětí |
6. Příprava skříně a vložení základní desky |
7. Montáž chladících ventilátorů skříně |
8. Montáž disku, mechaniky a čtečky karet |
9. Montáž napájecího zdroje |
10. Montáž grafické karty |
11. Napojení komponent ke zdroji |
12. Připojení datových kabelů |
13. Připojení ventilátorů |
14. Napojení čelního panelu |
15. První spuštění počítače |
V krabici s procesorem bývá výrobcem většinou dodáván i chladič CPU. Počítač nelze provozovat bez tohoto chladiče procesoru. Pokud bychom nechali procesor bez chladiče, došlo by několik okamžiků po jeho zapnutí k jeho přehřátí. Proto musíme chladič procesoru namontovat.
V přiloženém manuálu k procesoru opět vyhledáme postup pro konkrétní chladič.
Mezi styčnými plochami procesoru a chladiče musí být z důvodu lepšího odvodu tepla z procesoru do chladiče nanesena teplovodní pasta. Zde vidíme, že výrobce chladiče již teplovodní pastu nanesl.
Přiložíme tedy chladič na procesor a zamáčkneme příslušné držáky do základní desky. Po zamáčknutí prvního držáku pokračujeme z důvodu lepšího přilnutí dalším naproti nikoli držákem hned vedle.
Po zamáčknutí všech držáků otočíme vrcholky držáků proti směru šipek. Tím zajistíme držáky proti vysunutí. Držáky chladiče lze zasunout do základní desky i s již otočenými držáky ve směru šipek, ale takto kladou při zasouvání větší odpor a riskujeme tedy poškození základní desky.
Můžeme také ihned připojit konektor od ventilátoru chladiče.
Na základní desce vyhledáme konektor chladiče procesoru, označený nápisem CPU FAN.
Do tohoto konektoru ventilátor na chladiči procesoru připojíme.
Chladič procesoru tzv. BOX dodávaný výrobcem procesoru bývá bohužel hlučnější a méně výkonný. Proto si někteří uživatelé kupují namísto tohoto BOX chladiče chladič tišší a výkonnější. Jak namontovat takový chladič si ukážeme například na chladiči Gelid Solution Tranquillo rev.2.
Opět si nejprve prostudujeme návod dodaná výrobcem.
Tady vidíme, že nás výrobce upozorňuje na fakt, že mezi chladičem a procesorem musí být nanesena teplovodní pasta. (Nálepku musíme před montáži strhnout.)
Postupujeme tedy podle návodu a začneme s kompletací chladiče.
Přišroubujeme správný držák podle našeho socketu na základní desce. My máme socket Intel 1155 a tedy přišroubujeme tento držák. (Na tomto obrázku je držák pro procesory AMD.)
Umístíme podložky.
Mají za úkol ochránit základní desku.
Otočíme základní desku.
Zde přijde zadní strana držáku tzv. backplate.
Přední i zadní držák k sobě přišroubujeme.
Držáky jsou již přišroubovány.
Naneseme teplovodní pastu. Výrobce většinou k chladiči dodává i tubu s pastou. Metod jak pastu nanášet je několik. Je třeba vzít v potaz konstrukci chladiče (hladká základna nebo H.D.T) a také viskozitu teplovodní pasty. Více informací o této problematice naleznete například v recenzi na portálu PCTuning nebo Hardwaresecrets.
My jsme zvolili tzv. "ťupkovou" metodu. Je sice pracnější, ale dobrých výsledků dosahuje při použití chladičů s hladkou základnou i H.D.T a i při různých viskozitách teplovodních past. Na procesor je třeba nanést téměř průhlednou, ale přitom stále dostačující vrstvu pasty, která se tlakem chladiče protlačí do míst, kde je jí nejvíce třeba. Výjimku tvoří chladiče, které mají styčnou plochu menší než procesor. V tomto případě se pasta nanáší na chladič. Před samotnou instalací je zapotřebí si obě styčné plochy řádně očistit. K tomu můžeme využít lihu či technického benzínu. Nikde nesmí zůstat otisky prstů ani jiné nečistoty. Abychom společně s pastou nenesli na procesor i mastnotu z rukou, použijeme mikrovlny sáček.
Osadíme chladič procesoru tak, aby ventilátor odváděl horký vzduch k zadní straně PC skříně. (V závislosti na konstrukci PC skříně (zdroj dole) a chladiče procesoru můžeme natočit chladič procesoru tak, aby ventilátor foukal horký vzduch směrem vzhůru.)
S chladičem trochu pohybujeme do stran a ještě se snažíme o co nejlepší rozmístění teplovodní pasty.
Nasadíme šroubky.
Nakonec chladič přišroubujeme.
Zbývá nám ještě přichytit ventilátor.
Použijeme přiložení držáky.
Můžeme také ihned připojit konektor od ventilátoru chladiče.
Na základní desce vyhledáme konektor chladiče procesoru, označený nápisem CPU FAN.
Do tohoto konektoru ventilátor na chladiči procesoru připojíme.
Kablík stočíme tak, aby nám co neméně překážel a nedostal se do lopatek ventilátoru.