FreeRapid Downloader - pohodlné stahování souborů bez čekání

13. prosinec 2019 Autor: Prokop

   

FreeRapid Downloader je užitečný nástroj pro pohodlné stahování souborů z různých serverů. Uživatel zadá pouze odkaz na požadovaný soubor a FreeRapid Downloader zařídí vše ostatní zcela za nás. Samozřejmostí je možnost přerušit stahování a po opětovném zapnutí PC pokračovat ve stahování potřebného souboru.


FreeRapid Downloader

Určitě jste již narazili na soubor, který byl uložen na serveru, kde jste si mohli vybrat: buď se zaregistrujete, zaplatíte nějakou částku a budete stahovat bez čekání a plnou rychlostí, nebo platit nebudete, ale počkáte si a většinou ještě budete muset vyplňovat CAPTCHA kódy. Stahujete-li z podobných serverů jen občas, pak jste patrně neřešili otázku, zda by to nešlo udělat jednodušeji. Naopak jestliže jsou pro vás servery jako Uloz.to a další podobné denním chlebem, pak možná oceníte praktického pomocníka.
Stáhnout si jej můžete nejlépe z jeho domovské stránky: wordrider.net (Případně využijte portály Slunečnice nebo Stahuj.)
Program není potřeba instalovat. Stačí stažený archiv rozbalit a ze složky spustit soubor frd.exe.

FreeRapid Downloader pochází z dílny českých programátorů a v segmentu hromadného stahování souborů patří na absolutní špičku. Podívejme se nejprve v bodech na jeho hlavní funkce:

Okno aplikace může na první pohled působit spartánsky, nicméně velice rychle zjistíte, že uživatelské rozhraní je vytvořeno s ohledem na potřeby uživatele. Méně používané funkce najdete v klasickém menu, ty nejčastěji potřebné mají poměrně velká tlačítka v panelu nástrojů. Největší část okna pak patří frontě souborů, které chcete stáhnout.

K tomu, aby si FreeRapid Downloader poradil s jednotlivými servery, z nichž můžete stahovat, potřebuje takzvané "pluginy." Jednoduše řečeno: plugin je skript (chcete-li textový soubor), ve kterém je popsáno, co má FreeRapid Downloader na té které stránce hledat, jak pozná, že má před zahájením stahování čekat a jak dlouho, kde najde adresu souboru, který má stáhnout atd.. Protože jednotlivé servery poměrně často mění své stránky a tím i způsob stahování z nich, je nutné pluginy aktualizovat. Program se o to stará sám - při spuštění (případně i během své činnosti) zkontroluje, zda nejsou k dispozici nové verze a pokud ano, nabídne jejich nainstalování. Ve verzi 0.85 přišlo poměrně významné vylepšení, kdy po instalaci aktualizovaných pluginů není vyžadován restart celé aplikace.
Reklama


Jak přidat adresy souborů ke stažení?

Úplně nejjednodušší cestou je zapnout FreeRapid Downloader a zkopírovat v prohlížeči adresu požadovaného souboru (je možné jich kopírovat i více najednou). Máte-li aktivovanou funkci Sledování schránky (je v menu Nastavení a ve výchozím stavu je zapnutá), vyskočí na vás dialogové okno, ve kterém zvolíte cílovou složku. Tlačítkem Start rovnou zařadíte soubory do fronty ke stažení, druhým tlačítkem Přidat a pozastavit je pouze přidáte, ale jejich stahování budete muset spustit tlačítkem Start v hlavním okně programu.

Adresy můžete přidávat také ručně přes tlačítko Přidat URL, nebo je načíst ze souboru (podporováno je mnoho formátu včetně TXT). Stejně tak je možné uložit/exportovat adresy souborů z fronty do celé řady formátů, takže není problém si například vyexportovat v práci nestažené soubory, doma je naimportovat a pokračovat ve stahování.


Práce s frontou

Jak již bylo řečeno, soubory se zařazují do fronty, ve které čekají, než přijdou na řadu. FreeRapid Downloader si dokáže sám ohlídat, kdy z toho kterého serveru můžete začít stahovat, takže se nemusíte starat prakticky o nic. Jen občas, pokud si program neporadí s nějakým CAPTCHA kódem, vás požádá o jeho ruční zadání.

Frontu můžete ovlivňovat především tlačítky v panelu nástrojů. Jednotlivé soubory můžete pozastavovat, spouštět, případně úplně rušit; prostřednictvím tlačítek se šipkami lze měnit pořadí, ve kterém budou stahovány. Ve frontě je barevnou ikonkou indikován stav souboru, dále je zobrazen jeho název, graficky a v procentech stav jeho stahování, odhadovaný čas, celková a stažená velikost, aktuální a průměrná rychlost stahování a ikona služby, ze které je soubor stahován.
Reklama


Po stažení vypnout

V menu Nastavení-Automatické ukončení si můžete nastavit, co má program udělat v okamžiku, kdy stáhne všechny požadované soubory. Možností je celkem pět (tedy kromě toho, že nemusí udělat nic): může se ukončit, nechat přejít počítač do režimu spánku nebo úsporného režimu, případně restartovat nebo úplně vypnout počítač. Můžete jít tedy klidně spát, zatímco FreeRapid Downloader bude stahovat. V okamžiku, kdy dokončí svou práci, uspí nebo vypne PC, takže nebudete vyhazovat peníze za zbytečně běžící stroj.


Další nastavení

Další volby najdete v menu Nastavení-Možnosti. Zmiňme alespoň několik položek, které může být užitečné projít:


FreeRapid Downloader je ideálním pomocníkem pro ty, kdož často stahují více souborů ze služeb typu uloz.to, Rapidshare, Hotfile a podobných, které vyžadují interakci s uživatelem. Ušetří vám mnoho času, který namísto čekání můžete věnovat užitečnějším věcem.
Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody