Abychom nemuseli stahovat a instalovat aktualizace pro Windows ručně, běží v operačním systému (dále pouze OS) služba: Windows Update, která toto obstarává automatický místo nás. Při kontrole dostupnosti aktualizací může služba Windows Update nejprve provést také vlastní aktualizaci.
Bohužel občas se ale stane, že služba Windows Update nepracuje správně: nemůže nalézt aktualizace, nedaří se jí nějakou aktualizaci stáhnout, nedaří se staženou aktualizaci nainstalovat a podobně. Služba Windows Update se pak snaží o nápravu opakovanými pokusy.
Skutečnost, že se službě Windows Update právě nedaří instalace nějaké aktualizace, by nás nemusela příliš znepokojovat.
Někdo, kdo má obavy z dostatečné bezpečnosti možná namítne: že je třeba problém okamžitě řešit:
Jak opravit službu Windows Update nebo si stáhnout a nainstalovat poslední aktualizace ručně: Aktualizace Windows pomocí WSUS Offline Update a nečekat, až se za pár dní služba Windows Update sama chytne. Že všechny aktualizace musí být nainstalované okamžitě po tom, co je Microsoft vydá.
To je samozřejmě, co se bezpečnosti týče lepší. Ovšem bezpečnost OS má v rukou zdaleka nejvíce uživatel a tedy jestli dodržuje také ostatní pravidla prevence či nikoli: Pravidla prevence. Pouze aktualizovaný OS není záruka bezpečnosti. Tedy, že nemáme v systému nainstalovány všechny poslední aktualizace, ještě neznamená, že se vystavujeme nějakému enormnímu riziku napadení nějakým škodlivým softwarem.
Co ale mnoha uživatelům PC vadí, je to, že služba Windows Update při svém trápení s opravami enormně využívá systémové prostředky: Co vytěžuje počítač, Kontrola běžících procesů a tedy velice brzdí práci na PC. Často její trápení probíhá až do doby, než Microsoft vydá opravnou aktualizaci na chybu, která toto způsobila.
Naštěstí máme možnost v OS nastavit způsob, jakým se budou aktualizace stahovat a instalovat: Jak změnit způsob instalovaní aktualizací Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10. Tedy můžeme vypnout automatické stahování a instalování aktualizací.
Při správě aktualizací Windows můžeme také například skrýt nebo odinstalovat jen konkrétní aktualizaci: Jak spravovat aktualizace Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.
Oproti Windows Vista/7/8 se u operačního systému Windows 10 automatický vyhledávají a instalují aktualizace ovladačů (Jak vyhledat, stáhnout a nainstalovat ovladače). U notebooků s Windows 10 jsou tedy automaticky instalovány například ovladače pro Touchpad/Wi-Fi/,... Proto po automatickém nainstalování nových aktualizací operačního systému Windows 10 přestávají některým lidem na noteboocích fungovat Touchpady/Wi-Fi/,... (nově nainstalovaný ovladač byl zrovna nekompatibilní). Toto výchozí nastavení ve Windows 10 lze přepnout do stejného výchozího nastavení jako je ve Windows Vista/7/8, tedy že ovladače se automaticky instalovat nebudou: Zrušení automatického instalování aktualizací ovladačů.
V případě potřeby si můžeme novější ovladače nainstalovat stejně tak (Jak vyhledat, stáhnout a nainstalovat ovladače), jak se to provádí po reinstalaci systému: Jak reinstalovat Windows.
Kdo chce, aby služba Windows Update neběžela vůbec (nespotřebovávala vůbec žádné systémové prostředky počítače), tak ji můžeme zcela vypnout:
Windows Vista,
Windows 7,
Windows 8,
Windows 10. Službu pustíme jen v době, kdy nám nevadí její chod. Microsoft vydává hlavní aktualizace každé druhé úterý v měsíci, tedy můžeme službu Windows Update aktivovat ideálně v tuto dobu, kdy jsou vydány aktuálně ty nejdůležitější aktualizace.
Jak už bylo uvedeno, k aktualizaci OS nemusíme nutně využít pouze službu Windows Update, aktualizace si můžeme také stáhnout a nainstalovat ručně: Aktualizace Windows pomocí WSUS Offline Update. Je vhodné použít zejména po reinstalaci operačního systému: Jak reinstalovat Windows, pokud již nebyly aktualizace součástí instalačního disku. Jestliže jste instalovali z nějakého již staršího instalačního disku, tak bude službě Windows Update trvat opravdu dlouho, než operační systém aktualizuje.
Bohužel ne všechny aktualizace, které jsou Microsoftem vydány, jsou bez chyb. (Microsoft v tom může být v některých případech nevinně. Je mu výrobcem hardware dodán k distribuci například neodladěný ovladač.) Někdy se tedy stane, že aktualizace OS způsobí nekorektní funkčnost systému:
odkaz1,
odkaz2,
odkaz3,
odkaz4,
odkaz5,
odkaz6,
odkaz7,
odkaz8,
atd....
Dochází pak tedy k automatickému poškození systému. Aktualizace tedy není doporučeno instalovat v době, kdy víme, že následující den budeme nutně potřebovat používat počítač. Pokud po instalaci aktualizací dojde k nějakým potížím, víme hned, co je způsobilo - aktualizace OS. Ano, právě i z tohoto důvodu není vhodné, aby se aktualizace stahovaly a instalovaly automaticky. Nemáme pak kontrolu nad tím, jaké aktualizace se instalují.
Před nainstalováním nějaké aktualizace je vhodné si předem zjistit, k čemu slouží: Microsoft - Popis změn v obsahu, služby Software Update Services. Například pomocí
Googlu můžeme najít i
přehlednější průběžně aktualizované seznamy aktualizací podle kategorií.
Uživatelé, kterým nějaká aktualizace znefunkčnila počítač již poněkolikáté a museli OS opravovat: Jak opravit Windows, přestali aktualizace pro OS instalovat úplně. I neaktualizovaný OS lze používat. Každý máme jinou osobní zkušenost, a tedy každý si musí zvolit sám, jak často a jakým způsobem bude aktualizace pro OS instalovat.